Izvor: BizLife
Među državama regiona Slovenija je najprivlačnija destinacija za investicije, za njom slede Crna Gora, Severna Makedonija, Srbija i Hrvatska, dok je među bivšim republikama SFRJ najlošije rangirana Bosna i Hercegovina, ocenio je američki Milken institut
Slovenija, Crna Gora, Severna Makedonija, Srbija, Hrvatska, Bosna i Hercegovina: tim redosledom vrednovane su zemlje našeg regiona u najnovijem izveštaju nezavisnog Milken instituta, sa sedištem u Kaliforniji (SAD) koji meri privlačnost zemalja u svetu za međunarodne investiture.
Milken institut u merenju koristi kombinaciju ekonomskih, finansijskih, institucionalnih i regulatornih faktora, preneo je poslovni portal BizLife. Indeks čini 100 indikatora podeljenih u pet kategorija: poslovna percepcija, ekonomske osnove, finansijske usluge, institucionalni okvir i međunarodni standardi i politika.
Slovenija koja je najbolje rangirana u regionu nalazi se na 26. mestu svetske liste, Crna Gora je na 50. mestu, Severna Makedonija je na poziciji 54, Srbija na 59, Hrvatska na 64, a Bosna i Hercegovina na 94. mestu.
Srbija je najlošije rangirana u kategoriji institucionalni okvir gde zauzima 83. mesto na listi, a najbolje ragirana po ekonomskoj osnovi – na 53. mestu. Po pitanju finansijskih usluga Srbija zauzima 62. poziciju, dok je u kategoriji međunarodni standardi i politika na 53. mestu među rangiranim državama sveta.
Zanimljivo je da se četiri od pet najomiljenijih investicionih destinacija nalaze u Evropi. To su Danska, Švedska, Finska i Velika Britanija, dok je u top pet najpoželjnijih država sveta za investiranje još i SAD.
„Dok napredne ekonomije obezbeđuju stabilnost, investitori koji traže prinose visokog rasta nastavljaju da pokazuju interesovanje za privrede u nastajanju i u razvoju“, navela je u saopštenju Megi Svitek, viša direktorka istraživačkog odeljenja na Institutu Milken.
Među azijskim državama kao favorit investitora pojavila se Malezija koja je zauzela 27. mesto u svetu. Ona ima „najbolje investicione uslove“ među svim ekonomijama istraživanja i razvoja i dobro se kotira u institucionalnim okvirima, delimično zbog činjenice da zemlja „ima veoma jaka prava za investitore“, obrazložila je Svitek.
Rastuće tenzije između SAD i Kine, međutim, pogodile su prilive u azijske ekonomije istraživanja i razvoja, što je pad od 75,4% u 2022. godini, dodaje se u izveštaju. Druga po veličini svetska ekonomija, Kina, zauzela je 39. mesto. „To je zapravo prilično visoko“, rekla je Svitek, dodajući da je to prema podacima MMF-a i dalje azijska ekonomija u nastajanju i razvoju.
„Dok je Kina privukla više od polovine ukupnog priliva kapitala u E&D Aziju između 2018. i 2022. godine, čini se da se njena privlačnost investitorima nedavno smanjila, verovatno zbog rastućih geopolitičkih tenzija sa SAD“, navodi se u izveštaju.
Singapur je na vrhu Azije kao omiljena zemlja investitora na tom kontinentu i zauzeo je 14. poziciju u svetu, dok su Hong Kong i Japan zauzeli 15. odnosno 16. mesto.