Odbor za zapošljavanje Evropskog parlamenta izjasnio se za očuvanje i jačanje socijalnog dijaloga u multinacionalnim kompanijama
Izveštaj evroposlanika Denisa Ratkea iz grupe Evropska narodna partije (EPP) o izmenama i dopunama Direktive o evropskim savetima radnika (European Works Council – EWC) usvojen je prošle sedmice ubedljivom većinom članova Odbora za zapošljavanje Evropskog parlamenta (28 za, 7 protiv, 8 uzdržanih).
U Evropskoj konfederaciji sindikata (EKS) ova odluka je ocenjena kao dobra vest, uz obrazloženje da Direktivu treba revidirati kako bi se osiguralo efikasno ostvarivanje prava radnika na informacije i konsultacije u donošenju odluka u multinacionalnim kompanijama.
EKS smatra da trenutno ne postoji pravna sigurnost niti pravna predvidljivost: previše je praznina a očigledni nedostaci u sprovođenju Direktive dovode do toga da praktično samo jedan od pet evropskih radničkih saveta bude konsultovan prilikom donošenja najvažnijih odluka u transnacionalnim kompanijama.
Ključne mere predviđene pomenutim izveštajem koji je usvojio Odbor za zapošljavanje EP osmišljene su da ojačaju ulogu evropskih saveta radnika:
* Jasna definicija prelaznih pitanja o kojima se saveti moraju konsultovati;
* Uvođenje odvraćajućih i srazmernih sankcija za kompanije koje ne poštuju svoje obaveze;
* Omogućavanje savetima da zatraže suspenziju odluka kompanija u čijem donošenju nije poštovano pravo zaposlenih na informacije i konsultacije.
Zamenica generalnog sekretara EKS-a Izabela Šuman je tim povodom izjavila da je poruka Evropskog parlamenta jasna.
“U većini multinacionalnih kompanija radnici se svakodnevno suočavaju sa borbom Davida protiv Golijata kako bi podržali najosnovnija prava na informacije i konsultacije. Poruka Evropskog parlamenta je sada jasna: delotvorna primena demokratije na poslu je važna”, rekla je Šuman.
Dodala je da su poslanici Evropskog parlamenta jasno prepoznali potrebu da se ova prava na odgovarajući način primenjuju tako što će popuniti pravne praznine i zatražiti sankcije za one kompanije koje se ne pridržavaju Direktive o savetima radnika.
Šuman je naglasila da uprave kompanije treba sprečiti da nasumično klasifikuje informacije kao poverljive: “Finansijske sankcije u dosadašnjoj direktivi su očigledno nedovoljne za multinacionalne kompanije i, na kraju krajeva, evropskim savetima radnika mora biti omogućeno da traže da se kompanijama zabrani odlučivanje u kojem se krše njihova prava”.
Prema podacima EKS-a, oko 10 miliona zaposlenih širom Evropske unije preko svojih evropskih saveta ima pravo na informacije i konsultacije o odlukama kompanija na evropskom nivou. Direktiva evropskih radničkih saveta primenjuju se na kompanije sa 1.000 i više zaposlenih, i najmanje 150 radnika u dve ili više država članica EU.
Prva Direktiva o radničkim savetima iz 1994. godine omogućila je osnivanje približno 850 evropskih saveta radnika u zemljama EU. U cilju poboljšanja zakonodavstva, EKS i evropske sindikalne federacije pokrenule su kampanju koja je dovela do dogovora u Evropskom parlamentu i Savetu o novoj preinačenoj Direktivi koja je postala operativna u junu 2011. EKS je nastavila da insistira na daljoj reviziji Direktive kako bi se unapredio rad evropskih radničkih saveta.
Priredio S. R.