Za nemački IG Metal, najmoćniji industrijski sindikat u Evropi, najavljeno zatvaranje nekih fabrika automobilskog giganta Folsvagen i masovna otpuštanja radnika zbog krize u poslovanju su “apsolutne crvene linije“
Nemački sindikat metalaca IG Metal saopštio je pre nekoliko dana da je spreman da pregovara sa poslovodstvom automobilske korporacije Folksvagen i o uvođenju četvorodnevne radne nedelje, nakon najave iz tog automobilskog giganta da se uveliko prave planovi smanjenja troškova koji bi, između ostalog, mogli da ugroze hiljade radnih mesta.
„Moramo da prevrnemo nebo i zemlju kako bismo pronašli rešenja da zadržimo radna mesta i pogone“, izjavila je predsednica IG Metala Kristijan Bener, kako su preneli brojni nemački mediji.
Šefica tog inače najvećeg industrijskog sindikata u Evropi naglasila je da su za sindikat zatvaranje fabrika i otpuštanja, o kojima već otvoreno govore iz uprave Folksvagena, “apsolutne crvene linije“. “
“Ne može tako gospodo menadžeri, zaposleni nisu odgovorni i ne mogu izgubiti poslove i plate zato što ste vi godinama donosili pogrešne odluke”, poručila je Bener.
IG Metal je predložio da se ove jeseni pokrene tematski kolektivni pregovori i očekuje odgovor vrha korporacije.
U okviru sindikalne ponude za pregovore je i predlog o uvođenju četvorodnevne nedelje za sve zaposlene u Folksvagenu, sa podsećanjem da je takav program pomogao početkom 1990-ih da se izbegne otpuštanje 30.000 radnika tokom tadašnje krize korporacije.
Predlozi i stavovi IG Metala saopšteni su samo dan nakon što je menadžment Folksvagena branio svoje planove za smanjenje troškova na skupštini zaposlenih u sedištu korporacije u Volfsburgu, kojoj je prisustvovalo približno 25.000 radnika.
Kako su tada preneli nemački mediji, uprava se sukobila se s radnicima nakon što im je saopštila da je potrebno preuzimanje zajedničke odgovornosti u pokušaju rešavanja krize koja uveliko potresa Folsvagen. Radnike je posebno uznemirila najava menadžmenta da ne može isključiti mogućnost zatvaranja pogona u matičnoj Nemačkoj, što je ranije bilo nezamislivo.
“Već neko vreme na brend trošimo više novca nego što zarađujemo”, poručio je zaposlenima glavni finansijski i operativni direktor Folksvagen grupe Arno Antlic. Prema saopštenju korporacije, Antlic je naveo da je godišnja prodaja vozila u Evropi pala u poređenju s periodom pre pandemije Covid-19 i da se očekuje da će se na evropskom tržištu svake godine prodavati oko dva miliona automobila manje nego pre pandemije. Antlic procenjuje da bi za Folksvagen to značilo 500.000 prodatih vozila manje, što je jednako prodaji koju obično postižu dve njegove fabrike.
Prošlog ponedeljka saopšteno da će možda morati da se okonča Folksvagenov sporazum o zaštiti radne snage u Nemačkoj, koji je na snazi od 1994. sa rokom važenja do 2029. S tim u vezi intenzivirala su se nagađanja o zatvaranju fabrika u gradovima Osnabrik i Drezden. Usledili su masovni protesti radnika Foksvagena koji su nosili sindikalne zastave i transparente sa sloganima kojima su poručili da oni ne mogu da snose posledice grešaka svog poslovodstva.
Na Skupštini zaposlenih u Volfsburgu, prema izveštaju objavljenom na sajtu IG Metala, predsednica opšteg radničkog saveta Daniela Kavalo rekla je da “Folksvagen ne pati zbog svojih radnika, fabrika i njihovih troškova već zato što uprava ne radi svoj posao”. Ona je planove uprave nazvala “izjavom o siromaštvu“ i “proglašenjem bankrota“.
Na skupu sa približno 25.000 učesnika radnički predstavnici su navodili da je poslednjih godina menadžment sporo usvajao nove proizvode i tehnologije i da poslovodstvo stalno revidira svoje odluke. Govornici su govorili da menadžeri – od direktora finansija Arnoa Antlica, preko direktora marketinga Tomasa Šefera, do generalnog direktora Olivera Blumea – umesto da se pozabave problemima žele da sebi olakšaju stvari tako što bi zatvorili fabrike i smanjili zaposlenost. Da bi to uradili, žele da raskinu sporazum o sigurnosti zaposlenja koji je bio na snazi 30 godina. Takvom svojom pogrešnom strategijom, šefovi kompanije bi ušli u istoriju Folksvagen grupe jer nijedna fabrika u Nemačkoj nikada nije morala da se zatvori, ma koliko da su vremena bila izazovna, ukazivali su govornici.
Torsten Groger, iz rukovodstva IG Metala izjavio je novinarima posle burne Skupštine zaposlenih: “Danas je jasno da su zaposleni solidarni i jedinstveni i da će se kompanija, ako nastavi da sledi svoje planove, suočiti sa odlučnim otporom zaposlenih i IG Metala. Borićemo se svim silama, ako bude potrebno i u teškom sukobu, da sačuvamo sve proizvodne lokacije Folksvagena i radna mesta naših kolega.”
IG Metal je podržao proteste zeposlenih i poručio da je za sindikat smanjenje zaposlenosti “apsolutna crvena linija”.
Priredio: S. R.