Inkluzija, raznolikost i solidarnost moraju biti temelji međunarodne saradnje, naglasio je generalni direktor MOR-a Žilber Houngbo na samitu Ujedinjenih nacija na kome je usvojen Pakt za budućnost
Samit u sedištu Ujedinjenih nacija u Njujorku pod nazivom “Multilateralna rešenja za bolje sutra” usvojio je sveobuhvatni Pakt za budućnost kojim je formulisano 56 konkretnih akcija za rešavanje hitnih globalnih pitanja.
Samit je organizovan kao uvod u godišnje zasedanje Generalne skupštine UN koje je počelo 24. septembra. Desetine šefova država i vlada okupile su se tokom prethodna dva dana Njujorku da potpišu Pakt za budućnost u čijem uvodu piše: „Verujemo da postoji put ka svetlijoj budućnosti celog čovječanstva“.
Pakt za budućnost ima za cilj da oživi multilateralizam i transformiše globalno upravljanje kako bi se odgovorilo akktuelnim i budućim izazovima u 21. veku – od sukoba, preko klimatskih promena do ljudskih prava, prenele su svetske medijske agencije.
Pakt obavezuje UN i države članice da ubrzaju napredak u Agendi za održivi razvoj 2030. Dokument predviđa jačanje klimatskih akcija, reformu Saveta bezbednosti UN, unapređenje napora za razoružanje, promovisanje odgovorne upotrebe novih tehnologija, osnaživanje mladih i reformu međunarodne finansijske arhitekture.
Povodom usvajanja Pakta za budućnost, generalni sekretar UN Antonio Gutereš kazao je da je taj dogovor prilika koja se pruža jednom u generaciji za preoblikovanje ljudske istorije obnavljanjem međunarodne saradnje.
Stvaranje uslova za socijalnu pravdu i dostojanstveni rad mogu biti od ključnog značaja u suočavanju sa globalnim izazovima u oblikovanju održive budućnosti sveta, ukazao je generalni direktor Međunarodne organizacije rada Žilber Houngbo u obraćanju skupu UN u Njujorku.
Prvi čovek MOR-a izrazio je zadovoljstvo što se samit UN fokusirao na socijalnu pravdu. “Socijalna pravda kroz dostojanstven rad mora biti kamen temeljac modernizovanog multilateralnog sistema. Ishodi samita pružaju čvrstu osnovu za pravednu i inkluzivnu strukturu globalne uprave koja usklađuje ekonomske, socijalne i ekološke ciljeve”, ocenio je Houngbo.
Svet ne može da čeka
Na samitu UN lideri država članica su usvojili i značajnu Deklaraciju o budućim generacijama, sa obećanjem da će prioritet dati dobrobiti novih generacija unapređenjem održivog razvoja, mira i jednakosti.
Samit UN je podržao i Globalni digitalni dogovor sa vizijom inkluzivne, otvorene, održive, pravedne i bezbedne digitalne budućnosti koja treba da koristi svima.
“Globalni digitalni dogovor predstavlja jedinstvenu priliku da se nauka i tehnologija iskoriste kao pokretači socijalne pravde i pristojnog rada. Organizacije radnika i poslodavaca će igrati ključnu ulogu u oblikovanju zdravog globalnog upravljanja digitalnim tehnologijama“, izjavio je Žilber Houngbo
MOR tim povodom podseća da Globalna koalicija za socijalnu pravdu, koju je inicirala i osmovala ta međunarodna organizacija, “predstavlja primer obnovljene posvećenosti multilateralnoj saradnji”. Kolaciji je do sada pristupilo približno 300 partnera – vlade, međunarodne organizacije, razvojne banke, akademske zajednice, organizacije radnika i poslodavaca – ujedinjenih oko zajedničkog cilja: da se posvete rešavanju globalnih pitanja rada i unapređenju održivog razvoja.
Priredio S. R.