Rast cena i troškova života, kao i stanje u ekonomiji, bili glavni motiv građana da izađu na izbore za Evropski parlament, pokazuje istraživanje Eurobarometra, a EKS traži da se Evropska komisija fokusira na životni standard i socijalnu pravdu
Prema istraživanju čiji su rezultati predstavljeni prošlog petka u Evropskom parlamentu (EP), od anketiranih građana koji su učestvovali na junskim evropskim izborima čak 42 odsto njih kao svoju glavnu brigu navelo je rast cena i troškova života, a gotovo isti procenat (41%) izrazio je zabrinutost ekonomskom situacijom. Trećina birača istakla je da ih je na glasanje podstakla međunarodna situacija, a sličan deo njih su kao podsticaj naveli odbranu demokratije i vladavine prava.
Zanimljivo je da su i među onima koji nisu glasali na evropskim izborima dominantne teme troškovi života i ekonomska situacija u njihovim zemljama.
Komentarišući rezultate istraživanja, predsednica EP Roberta Mecola ukazala je da je na izborima zabeležena najveća izlaznost u poslednjih 30 godina i da je novi sastav parlamenta spreman da ispuni očekivanja građana.
„Sledećih nedelja Parlament će pomno nadzirati novu Evropsku komisiju kako bi osigurao da se zaista bavi prioritetnim pitanjima građana – troškovima života, privredom, demokratijom, vladavinom prava, migracijama i bezbednošću”, naglasila je Mecola.
Istim povodom Evropska konfederacija sindikata (EKS) je pozvala Evropsku komisiju (EK) da svoje delovanje uskladi sa prioritetima građana. Evropska sindikalna centrala je prošle nedelje zatražila od stare-nove predsednice EK Ursule fon der Lajen da iznese svoje predloge o zakonodavstvu i investicijama koje bi obezbedile fer posao za radnike.
“Rezultati ovog istraživanja bi trebalo da budu poziv na buđenje novoj Komisiji čije akcije do sada nisu odražavale jasne prioritete građana. Evropa se suočava sa vanrednom situacijom u vezi sa socijalnom pravdom i to je ono što radni ljudi žele da bude u fokusu Komisije”, izjavila je generalna sekretarka EKS-a Ester Linč.
Linč je dodala da EK treba da se posveti konkretnim zakonima i merama koje bi omogućile kvalitetne poslove i viši životni standard, što bi najefikasnije moglo da se uradi unapređenjem kolektivnog pregovaranja: “Najbolji način da se podigne životni standard je povećanje broja radnika obuhvaćenih kolektivnim ugovorima, a EU to može učiniti tako što će osigurati da kompanije koje dobijaju javne poslove moraju poštovati prava radnika i sindikata”.
Istraživanje Eurobarometra pokazalo je i da EU i dalje uživa veliku podršku građana uprkos ekonomskim teškoćama. Građani su optimistični oko budućnosti Unije (65 %), gotovo polovina anketiranih ima pozitivnu sliku o EU dok samo 16 procenata ima negativnu percepciju.
Na početku 10. saziva EP građani su izrazili visoko poverenje u evropsku parlamentarnu demokratiju – 42 odsto ispitanika gleda pozitivno na Evropski parlament, što je do sada najveće zabeleženo poverenje.
Na junske izbore za EP izašlo je malo više od polovine birača EU, što je najviše za tri decenije.
Istraživanje Eurobarometra (ispitivanje po slučajnom izboru metodom lice u lice) za potrebe Eropsko parlamenta sprovedeno je između 13. juna i 8. jula i obuhvatilo 26.349 građana u 27 članica EU.
Priredio S. R.