Izvor: Agencije/Nezavisnost.org Foto: CGIL, UIL
Zaposleni u automobilskoj industriji Italije koja posluje sa sve većim gubicima stupili su prošlog petka u generalni štrajk, prvi posle 20 godina: hiljade demonstrirale ulicama Rima zahtevajući sigurnost radnih mesta
Desetine hiljada štrajkača bučno su izrazili nezadovoljstvo najavljenim privremenim otkazima i prekidima proizvodnje u nekim italijanskim fabrikama i pozvali na zaštitu radnih mesta, prenele su evropske novinske agencije.
Tri glavna sindikata Italijanska generalna konfederacija rada Italije (CGIL), Italijanska konfederacija radničkih sindikata (CISL) i Italijanska unija rada (UIL) zatražili su od vlade da očuva zaposlenost u autoindustriji. Stav tri sindikalne centrale koje ukupno okupljaju više od deset miliona zaposlenih je da proizvodnja automobila u Italiji ima budućnost, počevši od međunarodnog konzorcijuma proizvođača automobila Stelantis čija je osnova italijanska kompanija Fiat. Od uprave Stelentisa sindikati zahtevaju očuvanje radnih mesta, ulaganje u nove modele automobila te povećanje proizvodnih kapaciteta, javila je italijanska agencija Ansa.
Dramatična situacija
Generalni sekretar CGIL-a Maurizio Landini pozvao je vladu da sedne sa sindikatima, Stelentisom i proizvođačima automobilskih delova da bi razgovarali o strateškom planu za Italiju i Evropu.
Štrajk koji je najavljen još krajem septembra organizovan je zbog namere Stelentisa da u novembru započne sa privremenim obustavama proizvodnje. Grupacija koja uključuje marke Pežo, Sitroen, Fiat, Krajsler, Džip i Alfa Romeo objavila je u da će zbog pada prodaje zaustaviti proizvodnju u fabrikama u italijanskim gradovima Pomiljano De Arko, Termoli i Pratola Serra.
“Nije slučajno što su sindikati demonstracijama u Rimu u petak proglasili generalni štrajk, to se nije desilo dvadeset godina”, rekao je u jednom intervjuu uoči radničkih demonstracija konfederalni sekretar CGIL-a Mauricio Landini ističući da su radnici u automobilskoj industriji “suočeni sa dramatičnom situacijom“.
Landini je ukazao da postoji rizik od proizvodnje manje od 300.000 automobila u situaciji kada potencijal fabrika može dostići između milion i po do dva miliona vozila. Dodao je da sindikati odavno upozoravaju da Stelantis nema dobre projekte za budućnost iako je svima jasno da je budućnost automobilske industrije u električnim vozilima, a Italija nema ni infrastrukturu – čak ni proizvodnju baterija, iako je država bila spremna da u to uloži novac.
“Radimo jedan do dva dana u nedelji i to kada ide dobro. Danas zahtevamo da prelazak na ekološka vozila ne mogu isključivo plaćati radnici“, izjavio je predstavnik sindikata UIL-a Rikardo Falceta.
Stelentis, četvrti na listi najvećih proizvođača automobila u svetu, ima velike teškoće da održi planiranu proizvodnju suočavajući se sa rastućom konkurencijom i finansijskim problemima.
Stelentis u gubicima
Ova multinacionalna grupacija, nastala je 2021. godine spajanjem kompanija Fiat-Krajsler i Pežo. Posle samo tri godine od osnivanja, u prvoj polovini ove godine Stelentis je imao nagli pad proizvodnje u većini svojih fabrika u Italiji. Prema najnovijim projekcijama, konzorcijum će ove godine proizvesti nešto više od pola miliona vozila u Italiji, što je veliki pad sa prošlogodišnjih 750.000. Stelantis je dospeo u centar pažnje posle upozorenja njegovog menadžmenta da godinu najverovatnije završiti sa gubitkom od čak 10 milijardi evra.
Izvršni direktor Stelantisa Karlos Tavares nedavno je izjavio da su pravila EU o dozvoljenoj emisiji ugljenika kriva za povećanje troškova proizvodnje, sugerišući da će taj konzorcijum možda morati da zatvori neke fabrike za sklapanje automobile da bi se uspešnije suočio s konkurencijom iz Kine. Rekao je i da “ne može isključiti“ otpuštanje, ponavljajući da su potrebne dodatne državne subvencije u kupoprodaji kako bi se podstakla potražnja za električnim automobilima.
Prvi čovek Stelentisa Tavares bio je na udaru svojih američkih prodavaca vozila i sindikata u SAD zbog loših ovogodišnjih finansijskih rezultata. Direktor je pokušavao da smanji troškove odlaganjem otvaranja fabrika, otpuštanjem radnika i otpremninama za dobrovoljni odlazak zaposlenih.
Stelantis je u septembru objavio da u okviru planirane promene vodećeg menadžerskog tima traži naslednika za 66-godišnjeg Tavaresa, čiji petogodišnji ugovor ističe 2026. godine.
Priredio S. R.