Ni posle godinu dana švedski sindikat IF Metal ne odustaje od borbe za kolektivni ugovor u fabrici u Stokholmu koja posluje u sastavu multinacionalne kompanije Tesla
Prošlo je nešto više od godinu dana od početka borbe švedskog sindikata IF Metal za kolektivni ugovor sa proizvođačem automobila Tesla. U znak solidarnosti i podrške sa radnicima u štrajku i njihovim sindikatom juče su u Stokholmu boravile generalna sekretarka asocijacije IndustriAll Europe Judita Kirton-Darling i generalna sekretarka Evropske konfederacije sindikata Ester Linč.
Švedski sindikat IF Metal započeo je štrajk protiv proizvođača električnih automobila Tesla 11. oktobra 2023. posle godinu dana dugih i bezuspešnih pokušaja da se započne socijalni dijalog. Cilj IF Metala je da se u pregovorima sa menadžmentom Tesle dođe do kolektivnog ugovora kojim bi se obezbedila prava članova tog sindikata zaposlenih u servisiranju i popravljaju vozila u firmi TM Sweden AB.
Samovolja može na Marsu
Generalna sekretarka EKS-a kazala je juče u Stokholmu da je vlasnik kompanije Tesla Ilon Mask vrlo jasno pokazao da se ne slaže sa celokupnim konceptom sindikata i da pokušava da napravi “zelenu tranziciju” u vezi sa gašenjem sindikata.
“Mask može smisliti svoja pravila kada stigne na Mars, ali ako želite poslovati u Evropi morate igrati po evropskim pravilima, a to znači poštovanje naše tradicije kolektivnog pregovaranja”, naglasila je Ester Linč.
“IndustriAll Europe će nastaviti da bude uz radnike švedske Tesle koliko god to bude potrebno i oduprećemo se svim pokušajima slabljenja sindikata i kolektivnog pregovaranja u Evropi. Tesla može mnogo da nauči iz evropskog socijalnog modela i prihvatanja sindikata kao partnera”, izjavila je Judith Kirton-Darling ispred međunarodne sindikalne asocijacije IndustriAll Europe.
Inače, u Švedskoj je skoro 90 odsto zaposlenih u svim sektorima obuhvaćeno kolektivnim ugovorima. Uprkos naporima sindikata, poslodavac u Tesli je odlučno odbijao da potpiše kolektivni ugovor tvrdeći da se to ne uklapa u poslovni model kompanije. Zato su radnici u švedskoj firmi koja posluje u sastavu Tesle i dalje u nesigurnoj poziciji – bez zaštite koja se obezbeđuje kolektivnim ugovorom.
Sindikalne blokade luka
Švedski sindikati u različitim industrijama organizovali su prošle godine akcije solidarnosti sa radnicima Tesline firme i time stavili do znanja da štite pravo na kolektivno pregovaranje. Sindikalne akcije su, između ostalog, rezultirale neisporukom registarskih pločica za nove automobile Tesla.
Sindikalna solidarnost se ubrzo proširila i van Švedske. Lanjskog decembra je sindikat transportnih radnika u Danskoj (3F Transport) najavio blokadu automobila proizvođača u ondašnjim lukama. Usledile su slične akcije sindikata Fellesforbundet u Norveškoj i AKT-a u Finskoj.
I u drugim zemljama radnici firmi koje su u sastavu kompanije Tesla bore se za sindikalna prava. U martu ove godine u Nemačkoj je sindikat IG Metal na izborima za radnički savet u Teslinoj fabrici električnih automobila Gigafactory u Berlinu dobio 40 odsto mesta i postao najjača grupa.
Priredio S. R.