Evropski lideri pozvali su Evropsku komisiju da hitno donese industrijsku strategiju za kvalitetnije poslove kao deo evropske politike za jačanje konkurentnosti
Na sastanku u Budimpešti održanom 8. novembra šefovi vlada članica Evropske unije usaglasili su „Novi evropski sporazum o konkurentnosti“ kojom su pozvali Evropsku komisiju “da kao prioritet predstavi sveobuhvatnu industrijsku strategiju za konkurentne industrije i kvalitetna radna mesta”.
Deklaracija daje važno pojašnjenje u stavu EU o industrijskoj strategiji nakon što se Evropska konfederacija sindikata obratila predsedniku Evropskog saveta Šarlu Mišelu tražeći da se u sporazumu usvojenom u Budimpešti prepozna važnost kvalitetnih poslova za jačanje konkurentnosti.
Nedostatak radne snage
EKS ukazuje da “postoji rizik da pozitivan razvoj bude potkopan merama deregulacije u deklaraciji, kao što je proizvoljno smanjenje obaveza izveštavanja. Naime, predstavnici biznisa naveli su direktivu o transparentnosti plata polova kao “teret izveštavanja“. EKS smatra da nijedna inicijativa za poboljšanje regulative ne sme da dovede do smanjenja prava zaposlenih. “To posebno zabrinjava s obzirom da nedostatak radne snage u poslednje vreme predstavlja veliki zastoj u konkurentnosti Evrope, a istraživanja pokazuju da sektori koji nude poslove najnižeg kvaliteta imaju najveće poteškoće u pronalaženju radnika”, ističe EKS.
Evropska sindikalna centrala poziva Evropsku komisiju da podrži povećanje ulaganja u industrije kako bi se poboljšali socijalni uslovi i podstaklo otvaranje kvalitetnih radnih mesta. EKS ponavlja svoj stav da finansiranje preduzeća javnim novcem treba usloviti poštovanjem kolektivnog pregovaranja i pravednijim reinvestiranjem dela profita kako bi se povećala produktivnost.
Komentarišući Budimpeštansku deklaraciju, generalna sekretarka EKS-a Ester Linč je rekla da je izveštaj o konkurentnosti EU koji je za Evropsku komisiju napisao Mario Dragi (predsednik Evropske centralne banke, bivši premijer Italije) “jasno stavio do znanja da evropska privreda pati od hronično nedovoljnog ulaganja”.
“Nedostatak javnih investicija znači da Evropa nema osnovnu infrastrukturu koja je potrebna kompanijama, a nedostatak privatnih investicija umanjuje našu produktivnost. Jasno je da nam je potrebna koherentna i moćna industrijska politika za celu Evropu, podržana povećanjem investicija. Najvažnije je da novac mora doći sa jakim fokusom na radnu snagu potrebnu za stvaranje kvalitetnih radnih mesta”, kazala je Linč.
Za moratorijum na otpuštanja
Prema njenim rečima, dok se ne kreira kredibilan industrijski plan dogovoren sa sindikatima neophodan je moratorijum na prinudna otpuštanja radnika.
“Visokokvalitetna radna mesta stvorena kroz kolektivno pregovaranje su centralno važna za najmoćnije ekonomije u Evropi. To znači da kompanije privlače i zadržavaju radnu snagu koja im je potrebna, da radnici dobijaju obuku koja im je potrebna i da je veća verovatnoća da će kompanije reinvestirati pravedniji deo profita u novu tehnologiju potrebnu za podizanje produktivnosti”, ocenila je generalna sekretarka EKS-a.
Ester Linč je navela da istraživanja pokazuju da je evropska konkurentnost “teško narušena poslovima niskog kvaliteta koji su stvorili manjak radne snage i sve neodgovorniju korporativnu kulturu koja rastuće profite preliva u dividende i bonuse umesto da ih reinvestira”.
Priredio S. R.