Sindikat “Nezavisnost”, Jedinstvena organizacija sindikata SSSS i Sindikat ASNS održaće 27. januara protest i konferenciju za medije ispred Republičkog geodetskog zavoda zbog represije prema zaposlenima
Tri sindikata Republičkog geodetskog zavoda najavila su danas da će u ponedeljak 27. januara sa početkom u 12 sati održati protest ispred sedišta te institucije u Bulevaru Vojvode Mišića 39 u Beogradu. Istog dana, 27. januara u 13 časova, sindikalni predstavnici će na konferenciji za medije govoriti o dugogodišnjim nepravilnostima, zloupotrebama i nezakonitostima u Republičkom geodetskom zavodu.
Ključni razlog protesta je nastavak represije nad zaposlenima koji su članovi nekog od tri sindikata – Jedinstvene organizacije sindikata, Sindikata Nezavisnost i Sindikata zaposlenih RGZ-a ASNS.
“Poslednjih dana u kontekstu donošenja novih rešenja o raspoređivanju državnih službenika po najnovijem Pravilniku o unutrašnjoj organizaciji i sistematizaciji radnih mesta nastavljen je pritisak na zaposlene članove sindikata. Traži se da se zaposleni isčlanjavaju iz ‘neprijateljskih sindikata’ kako bi zadržali svoja postojeća radna mesta ili kako bi bili vraćeni na ona sa kojih su prethodno premeštani zbog sindikalne pripadnosti i delovanja”, piše u zajedničkom saopštenju tri sindikata RGZ-a.
Sindikati navode da je u poslednjih šest godina nekoliko stotina zaposlenih članova sindikata premešteno na radne pozicije van njihovog mesta stanovanja. Brojni rukovodioci i stručni kadrovi zamenjeni su nekompetentnim i neprofesionalnim kadrovima dok je istovremeno uposlen veliki broj novih službenika, bez neophodnih kompetencija i stručnosti. Tako je prouzrokovan pad u efikasnosti te važne državne institucije na veliko razočarenje javnosti radom RGZ-a, ističu sindikati.
U saopštenju se ukazuje na “netrpeljivost direktora Borka Draškovića prema predstavnicima i članstvu ova tri sindikata” koja traje još od 2018. godine kada su sindikati odbacili njegov predlog transformacije RGZ-a u deoničarsko društvo, Sindikati su posle toga pokrenuli štrajk “jer su odlukom direktora bili uskraćeni za povećanje primanja od 5 % koje su dobili svi zaposleni u javnom sektoru”. Za vreme štrajka počeo je progon radnika koji su podržali sindikate pa su radni nalozi i premeštaji zaposlenih postali svakodnevica.
Poslovodstvo je, između ostalog, pokušalo da sindikatima oduzme reprezentativnost tako što je osnovana “organizacija koja se predstavlja kao sindikat, ali je u punoj službi interesima direktora i grupice rukovodilaca”. Svaki novozaposleni je pre dobijanja rešenja o radnom odnosu morao da popuni pristupnicu toj organizaciji dok su ‘stariji’ radnici primoravani da se isčlane iz nekog od tri sindikata.
“Proteklih godina sindikati RGZ-a su u desetinama obraćanja javnosti i nadležnim institucijama izneli brojne sumnje u zakonitost donetih odluka, legitimnost i kompetentnost kod rukovođenja kao osnovane sumnje na brojne finansijske zloupotrebe. Pokrenuto je više krivičnih prijava od kojih ni jedna još nije dovedena do kraja. Javno postavljena pitanja u vezi nabavke satelitskih snimaka i ogromne razlike u ceni, nabavke većeg broja sofvera koji su skupo plaćeni, a neki nikada nisu ni pušteni u upotrebu, netransparentnog trošenja sredstava kredita Svetske banke, nabavke službenih vozila, sumnjivog partnerstva RGZ-a sa pojedinim IT kompanijama, angažovanja hrvatskih IT kompanija na izradi najosetljivijih programa i aplikacija, nabavki IT opreme, korišćenja programa HONESTY, angažovanja stranih i domaćih konsultanata sa visokim honorarima, uvođenja nekih ISO standarada iz inostranstva i td. do sada su ostala bez ikakvih konkretnih odgovora”, navodi se u saopštenju.
Sindikati ističu činjenicu da je preko 150 miliona eura utrošeno za reformu katastra a da je njegovo današnje stanje daleko ispod očekivanog nivoa i kvaliteta. S druge strane, protiv ovlašćenih sindikalnih predstavnika pokretani su izmišljeni disciplinski postupci i krivične prijave koje su odbačene kao neosnovane, ali su tri sindikata u RGZ-u dovedena u krajnje nepovoljan položaj.
“U septembru prošle godine Vlada RS je oformila Radnu grupu koja je trebala da izvrši nadzor nada radom RGZ-a sa zadatkom da preispita sve navode i brojne primedbe na rad rukovodstva RGZ-a a koje su stizale od gotovo svih profesionalnih korisnika usluga RGZ-a i mnogobrojnih građana. Nakon povlačenja ministra Vesića sa pozicije ministra nepoznata je sudbina rada te komisije a rukovodstvo nastavlja sa svojom praksom progona svih zaposlenih koji iznose svoje stručno mišljenje i posebno svih za koja postoje podaci da su članovi sindikata kojima ne upravlja rukovodstvo RGZ-a”, navode tri sindikata.