Link priloga na RTV :
https://www.rtv.rs/sr_ci/vojvodina/novi-sad/odrzana-sednica-pokrajinskog-ekonomsko-socijalnog-saveta-(audio)_1579759.html
U sredu, 18. decembra 2024. godine, u Edukativnom centru u Novom Sadu, održana je 4. sednica Pokrajinskog socijalno – ekonomskog saveta.
Sednicom je predsedavao dr Nenad Ivanišević, pokrajinski sekretar za privredu i turizam. Sednici su prisustvovali i predstavnici Socijalno ekonomskog saveta Republike Srbije, Čedanka Andrić, predsednica UGS Nezavisnost, Aleksandar Vasiljević iz Unije poslodavaca Srbije i sekretar Saveta, Dušan Petrović. Posebni gosti na sednici bili su predstavnici gradova i opština na teritoriji AP Vojvodine, koji imaju potencijal da osnuju ili unaprede rad lokalnih socijalno – ekonomskih saveta u narednoj godini.
Pomoćnica pokrajinske sekretrke za finansije, Zorica Vukobrat, predstavila je Pokrajinsku skupštinsku odluku o budžetu AP Vojvodine za 2025. godinu, koja je usvojena 17. decembra na sednici Skupštine AP Vojvodine. Budžet za narednu godinu iznosi 69,4 milijarde dinara, on je realno planiran, što obezbeđuje održivo preuzimanje obaveza i očuvanje likvidnosti. Budžet je nominalno manji, ali je struktura izvora finansiranja drugačija, te se neke stavke u budžetu finansiraju direktno iz budžeta RS. Poseban akcenat stavljen je na održivost i unapređenje životne sredine kroz novouvedeni „zeleni budžet“. Deficit je kreiran na nivou od 9,3 milijarde dinara i uglavnom se pokriva iz prenetih sredstava. Poreski prihodi, kao najkvalitetniji prihodi imaju i najveće učešće u strukturi budžeta. Osnovni temelj građenja rasporeda sredstava u budžetu jeste održavanje svih do sada usvojenih politika, tako da 46% budžeta predstavlja njegov razvojni, kapitalni deo.
Predsedavajući Pokrajinskog socijalno-ekonomskog saveta, dr Nenad Ivanišević, ukratko je predstavio konkurse Sekretarijata za privredu i turizam za 2025. godinu koji će biti usmereni na pružanje podrške privrednim subjektima. Sekretar je ovom prilikom pozvao predstavnike poslodavaca, da se uključe u samu izradu konkursa, te sugestijama i predlozima pomognu u kreiranju programa, koji će odgovarati potrebama privrede. Ideja je da do 17. januara 2025. godine, budu raspisani svi konkursi za narednu godinu, kako bi se spremno dočekala turistička i privredna sezona i to: za poboljšanje turističke infrastrukture u iznosu od 500.000.000,00 dinara, za nabavku mašina i opreme u iznosu od 90.000.000,00 dinara, za subvencionisanje nabavke repromaterijala u iznosu od 130.000.000,00 dinara, konkurs za manifestacije u lokalnim samoupravama, od 50.000.000,00 dinara, konkurs za održavanje kongresa na teritoriji AP Vojvodine, od 10.000.000,00 dinara, konkurs za promociju vojvođanskih vina i rakija.
Sekretar Ivanišević zahvalio se Pokrajinskoj vladi na uvećanju budžeta od skoro 40% u odnosu na 2024. godinu, jer su prepoznate mogućnosti i potencijali sektora za turizam, koji beleži rast niz godina u nazad.
Na sednici su usvojeni Rebalans finansijskog plana Saveta za 2024. godinu, kao i Finansijski plan za 2025. godinu. Budžet Pokrajinskog socijalno – ekonomskog saveta uvećan je Pokrajinskom skupštinskom odlukom o budžetu AP Vojvodine za 2025. godinu i iznosiće 12.000.000,00 dinara. Usvojena je Odluka o dodeli sredstva socijalnim partnerima za podizanje njihovih ukupnih kapaciteta u 2025. godini u ukupnom iznosu od 4.710.000,00 dinara.
Predsednik Unije poslodavaca Vojvodine, Vladimir Lalošević, istakao je potrebu Unije za vraćanjem Kancelarije za preduzetništvo, čija je uloga bila pružanje podrške poslodavcima koji su tek ušli u svet biznisa. Gašenjem kancelarije izgubljen je alat za rad sa jednim delom privrednih subjekata i apel je Unije da se u narednoj godini nađe način za njeno reaktiviranje. Karavan preduzetništva je ideja koja bi mnogo značila poslodavcima u pružanju kvalitetnih usluga informisanja mladih preduzetnika o svemu što nosi preduzetnički put.
Posebna pažnja na sednici bila je posvećena planu za razvoj socijalnog dijaloga na lokalnom nivou, što je bio i povod za pozivanje predstavnika gradova i opština na teritoriji AP Vojvodine. Ideja je da se podigne svest o značaju tripartitnog dijaloga, da se sagledaju potrebe u lokalnim sampoupravama za osnivanje i rad lokalnih socijalno – ekonomskih saveta, te da se konkretne aktivnosti sprovedu u drugoj polovini 2025. godine. Članovi su izrazili spremnost da se angažuju i uključe u aktivnosti svojim kapacitetima, a Pokrajinski sekretarijat za privredu i turizam je izrazio spremnost da na svaki način podrži dobru ideju i zalaganje u izgradnji socijalnog dijaloga u AP Vojvodini.
Preuzeto sa : https://pses.org.rs/