Obećanja o koristima od veštačke inteligencije kriju njenu mračnu stvarnost: algoritamsko upravljanje, stalni nadzor, nemoguće ciljeve produktivnosti i opasne uslove rada, upozorila je Međunarodna kofederacija sindikata
Povodom ovogodišnjeg 28. aprila – Međunarodnog dana bezbednosti i zdravlja na radu i sećanja na poginule na radnom mestu, Međunarodna konfederacija sindikata (MKS) poziva na hitne mere za zaštitu života i prava radnika u doba digitalizacije i veštačke inteligencije (VI).
Veštačka inteligencija transformiše svet rada neviđenom brzinom, ali, kako upozoravaju iz MKS, iza gromoglasnih obećanja o koristima od inovacija krije se mračnija stvarnost: algoritamsko upravljanje, stalni nadzor, nemogući ciljevi produktivnosti i opasni uslovi rada. MKS ocenjuje da se savremene tehnologije ne koriste za poboljšanje radnih uslova i bezbednosti na radu, već za iskorišćavanje radnika, dovodeći u opasnost njihovo zdravlje i živote.
Koristeći veštačku inteligenciju menadžment već pojačava pritisak na 427 miliona radnika širom sveta, kostatuje MKS dodajući da približno 80 odsto velikih poslodavaca koristi VI za praćenje produktivnosti zaposlenih.
Radnici se suočavaju sa pregorevanjem, povredama i nepodnošljivim stresom zbog neprekidnog praćenja tokom rada i nerealnih ciljeva, bez obuka o upotrebi novih tehnologija.

Generalni sekretar MKS-a Luk Triangl naglašava da se veštačka inteligencija prečesto koristi “ne kao alat za napredak, već kao oružje protiv radnika.“
“Od skladišta do bolnica, od bicikala za dostavu do obrade podataka, radnici su pod pritiskom kao nikada do sada. Primena novih tehnologija mora poštovati norme bilo kojih drugih promena na radnom mestu: radnici imaju pravo da budu konsultovani i uključeni. Ovo osnovno, demokratsko pravo na radnom mestu će osigurati da se veštačka inteligencija upotrebljava osmišljena, bezbedno, pravično i dostojanstveno. Radnici i njihovi sindikati moraju imati mesto za stolom u korist svih“, izjavio je Triangl.
Primena novih tehnologija, kao što je veštačka inteligencija, bez odgovarajućih konsultacija sa radnicima i njihovim sindikatima već izaziva ozbiljne probleme širom sveta. Primera radi, kako navodi MKS, na Filipinima je 19-godišnji kurir Džasper Dalman preminuo dok je radio za kompaniju Fudpanda. Njegov sindikat Riders Sentro dobio je priznanje i pravo na osiguranje nakon smrti mladog radnika i tim povodom ukazao na smrtonosne posledice algoritamske eksploatacije koja postavlja nemoguće ciljeve produktivnosti.
U Turskoj su moderatori sadržaja na TikToku, koje je zaposlila firma Telus, otpušteni nakon što su se organizovano usprotivili nehumanim radnim opterećenjima kojima upravlja veštačka inteligencija.
U SAD, medicinske sestre koje rade preko platformi suočavaju se sa aplikacijama kontrolisanim veštačkom inteligencijom koje zaobilaze zaštitu na radu, stvarajući opasne uslove za medicinsko osoblje i njihove pacijente.
MKS poziva na:
* Potpuno uključivanje sindikata u dizajn i primenu veštačke inteligencije na radnom mestu;
* Transparentnu i ka dobrobiti čoveka usmerenu tehnologiju koja poštuje prava i bezbednost zaposlenih;
* Obavezujuću Konvenciju MOR-a o radu na platformama u cilju zaštite svih radnika u digitalnoj ekonomiji.
“Ovog 28. aprila sećamo se mrtvih i borimo za žive”, poručuju iz MKS-a uz napomenu da “tehnologija treba da radi za nas, a ne protiv nas”.
Priredio: S. R.