Jačanje radničke moći, borba protiv diskriminacije i odbrana demokratskih institucija nasuprot politici Trampove administracije – glavne su odrednice petogodišnjeg programa sindikata AFL-CIO koji okuplja 15 miliona radnika
Najveća američka sindikalna asocijacija Američka federacija rada i Kongres industrijskih organizacija (AFL-CIO) objavila je svoju programsku i političku agendu za narednih pet godina, usvojenu na 30. kongresu nedavno održanom u Mineapolisu (Minesota).

Nova petogodišnja agenda pod sloganom „Sa tobom“ (With You), fokusirana je na jačanje radničke moći, borbu protiv korporativne pohlepe i odbranu demokratskih institucija nasuprot antiradničkoj politici Trampove administracije.
Glavni stubovi i ciljevi programa podeljeni su na pet ključnih oblasti:
1. Organizovana moć radnih ljudi
* Uvođenje najmanje dva miliona novih radnika u sindikate u narednih pet godina.
* Sinhronizacija sindikalnih zahteva i datuma isteka kolektivnih ugovora na nacionalnom nivou kako bi se maksimalizovali efekti kolektivnih akcija i štrajkova.
* Pojačavanje pritiska za usvajanje zakona na saveznom i lokalnom nivou, poput Zakona o zaštiti prava na organizovanje.
2. Međusobna solidarnost i građanska prava
* Suzbijanje nejednakosti kroz širenje zakonskih i radnih prava sa fokusom na sektore u kojima dominiraju žene i manjinske etničke zajednice.
*Podrška pravu na zdravstvenu zaštitu koja afirmiše rod i borba protiv diskriminacije pri zapošljavanju i isplati zarada.
3. Odbijanje podela i zaštita imigranata
*Oštro protivljenje politici Trampove administracije o masovnim pritvaranjima i deportacijama imigranata.
* Borba za ukidanjefinansiranja privatnih pritvorskih centara i za preusmeravanje novca u otvaranje kvalitetnih poslova sa kolektivnim ugovorima.
*Obezbeđivanje sigurnog pravnog puta do američkog državljanstva za strane radnike.
4. Demokratija i država za sve
* Borba protiv izbornog inženjeringa i restriktivnih zakona o identifikaciji birača koji nesrazmerno pogađaju glasačka prava radničke klase i manjina.
* Plan za aktivaciju 16 miliona sindikalnih birača pred predstojeće novembarske međuizbore u Americi.
* Okončanje korporativnog uticaja na izbore uvođenjem javnog finansiranja kampanja i ograničavanjem donacija milijardera političkim partijama.
5. Pristojan život i pravedan porez
Demokratija i vlada za sve ljude
* Obuzdavanje korporativnog profitiranja borbom protiv monopolskih praksi i „nadzornog određivanja cena“ koje veštački podižu cene namirnica.
* Reforma poreskog sistema podizanjem stope poreza na dobit preduzeća, uvođenjem progresivnog poreza za milionere (do maksimalne stope od 39,6%) i kažnjavanje kompanija koje sele poslove u inostranstvo.
Rezolucije, koje su jednoglasno usvojili delegati 65 sindikata u porodici AFL-CIO, predstavljaju i izjavu o misiji radničkog pokreta i mandat za rad AFL-CIO, navodi se na sajtu te asocijacije.
„Želimo demokratiju i vladu koja radi za sve nas“, poruka je najveće američke sindikalne organizacije koja danas okuplja približno 15 miliona radnika širom SAD.
Priredio S. R.




































