U cilju obeležavanja Međunarodnog dana socijalne pravde, Ujedinjeni granski sindikati „Nezavisnost“ su danas, 20.02.2017. godine, u beogradskom Medija centru, organizovali Okrugli sto na temu: „Ima li socijalne pravde u Srbiji?“.
Generalna skupština Ujedinjenih nacija je, 26. novembra 2007. godine, odredila 20. februar kao Međunarodni dan socijalne pravde. U poslednjih osam godina, ovaj dan se u celom svetu obeležava kao dan posvećen borbi protiv siromaštva i nezaposlenosti, odnosno dan u kojem se promovišu principi solidarnosti, jednakosti, ravnopravnosti i pružanja jednakih šansi za sve.
Koncept socijalne pravde, odnosno „društva za sve“, bio je u fokusu organizatora Svetskog ekonomskog foruma u Davosu, održanog od 16. do 20. januara ove godine, a sa koga je poručeno da bi razvijene države sveta, kao i zemlje u razvoju, trebalo da daju prednost životnom standardu nad apsolutnim rastom kao najboljem pokazatelju ekonomskih performansi. Organizatori Foruma su predložili zaokret u globalnoj politici, kako bi se efikasnije odgovorilo na nesigurnost i nejednakost koje prate tehnološke promene i globalizaciju.
U radu Okruglog stola „Ima li socijalne pravde u Srbiji?“ učestvovali su brojni predstavnici reprezentativnih sindikata, akademske javnosti, nezavisnih državnih organa i organizacija civilnog društva. Nakon otvaranja skupa od strane predsednika UGS NEZAVISNOST, Zorana Stojiljkovića i potpredsednika SSSS-a, Duška Vukovića, Okrugli sto „Ima li socijalne pravde u Srbiji?“ bio je podeljen u dve tematske sesije.
U prepodnevnom delu, učesnici su se bavili teorijskim konceptom socijalne pravde u kontekstu savremenog društva. Uvodna izlaganja održali su profesori beogradskog Fakulteta političkih nauka: dr Vukašin Pavlović, dr Čedomir Čupić i dr Đorđe Pavićević. Učesnici su, tokom diskusije, imali prilike da čuju i dr Petra Đukića, profesora Tehnološko-metalurškog fakulteta, kao i Brankicu Janković, poverenicu za rodnu ravnopravnost i Natašu Vučković, predsednicu Fonda Centra za demokratiju.
Nakon pauze, učesnicima Okruglog stola prezentovano je video obraćanje kolege Oliviera Valentina iz Konfederacijee liberalnih sindikata Belgije koji je govorio o obeležavanju Međunarodnog dana socijalne pravde u svojoj zemlji, kao i o konceptu socijalne pravde sa aspekta sindikalnog delovanja i sa aspekta evropskih integracionih procesa.
U drugoj sesiji Okruglog stola, pažnja je usmerena na stanje socijalne pravde u Srbiji. Tokom pripreme ovog skupa, UGS NEZAVISNOST su organizovali on line anketu sa pitanjem: Ima li socijalne pravde u Srbiji? Čak 96,7% anketiranih na ovo pitanje je odgovorilo negativno. Svoja stanovišta o stanju socijalne pravde u Srbiji, njenim različitim aspektima i mehanizmima za njeno unapređenje izneli su: Zoran Stojiljković, predsednik UGS NEZAVISNOST, Boža Drašković sa Instituta za ekonomske nauke, Srećko Mihajlović iz Centra za razvoj sindikalizma i Ivan Sekulović, izvršni direktor Tima za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva Vlade Republike Srbije. U vremenu predviđenom za diskusiju, prisutnima su se obratili i istraživač Miroslav Ružica, dr Vukašin Pavlović i Zlata Zec, ispred Sindikata penzionera Srbije „Nezavisnost“.
Tok celokupnog Okruglog stola potvrdio je tezu da je koncept socijalne pravde tema koja zahteva široku i složenu raspravu koja ne treba da bude organičena isključivo na pitanje poreske politike i rastućih nejednakosti, već koja mora da se vrati temeljnim demokratskim vrednostima, kao što su solidarnost i tolerancija.
Za vreme održavanja Okruglog stola, aktivisti UGS NEZAVISNOST su, na Terazijama ispred Medija centra, organizovano delili građanima letak na temu Međunarodnog dana socijalne pravde.
1 komentar
Pingback: Ima li socijalne pravde u Srbiji – GS Put Nezavisnost