U prostorijama UGS NEZAVISNOST u Beogradu, 22. 03. 2017. godine, održana je zajednička sednica članova Programskog odbora za političko delovanje, civilno društvo i javne kampanje i članova Izvršnog odbora i Saveta UGS NEZAVISNOST.
Na početku sednice, Maja Bobić, članica Saveta UGS NEZAVISNOST iz Evropskog pokreta Srbije, detaljno je upoznala prisutne sa sadržajem dokumenta “Beli papir o budućnosti Evropske unije” koji je, 01. marta 2017. godine, predstavio Jean-Claude Juncker, predsednik Evropske komisije, a koji sadrži pet mogućih scenarija u daljem razvoju Evropske unije. Bobić je objasnila da, za sada, najveću podršku razvijenih zemalja EU ima model “Evrope u više brzina” kojim, pak, nisu zadovoljne članice Višegradske grupe koje smatraju da bi, u slučaju ovog scenarija, postale “članice drugog reda”.
Sa aspekta strategije UGS NEZAVISNOST neophodno je, u narednom periodu, razmoriti potencijalne efekte svih pet scenarija na položaj Srbije u odnosu na Evropsku uniju, posebno ako se ima u vidu da se ni u jednom od njih ne predviđa politika proširenja EU. Za UGS NEZAVISNOST ostaje stalno otvoreno pitanje o tome kakvu Evropu želimo.
Predsednik Saveta UGS NEZAVISNOST, Vukašin Pavlović, upozorio je na činjenicu da, u današnje vreme jačanja desnih i populističkih pokreta na tlu Evrope, te jačanja nacionalnih država na račun regionalnih prekograničnih integracija, postoji mogućnost regresije Evropske unije na njenu dominantno ekonomsku integraciju, pri čemu bi levo orijentisani socijalni model koji je EU promovisala mogao biti ozbiljno ugrožen.
Zoran Stojiljković, predsednik UGS NEZAVISNOST, takođe se založio za snažniju socijalnu dimenziju EU, kao kolevke modela socijalnog partnerstva, uz povećanje jednakosti, inkluzivnosti i transparentnosti. On je zaključio da će diskusija o ovom dokumentu ostati samo na nivou akademske rasprave, ukoliko se ne dotaknemo pitanja povećanja zarada i ukoliko ne budemo insistirali da kvalitetnom, a ne bilo kakvom, ekonomskom razvoju.
Učesnicima su, zatim, prezentovani nalazi poslednjeg istraživanja Ipsos Stratedžik marketinga (koje je obuhvatalo i bateriju sa devet pitanja o sindikatima) a koji pokazuju da je nepoverenje u sindikate i dalje dominantno raspoloženje građana Srbije. Ovaj utisak moguće je promeniti samo efikasnim radom u oblastima koje zaposleni percipiraju kao zadatak sindikata, a one obuhvaju četiri tradicionalna cilja sindikalnog delovanja: borbu za poštovanje prava radnika i unapređenje njihovog položaja, borbu za veće zarade, unapređenje bezbednosti, zaštite i zdravlja na radu i obezbeđivanje pravne zaštite članstvu. Među visoko vrednovane ciljeve, prema nalazima ovog istraživanja, takođe spadaju i: razvoj jednakosti, solidarnosti, tolerancije i rodne ravnopravnosti, borba protiv korupcije, razvoj sistema kolektivnih ugovora i razvoj radničke participacije u procesu odlučivanja.
Kad je reč o metodama sindikalnog delovanja, nameće se zaključak o neophodnosti kombinovanja pregovora i protesta. Isto istraživanje pokazuje i da bi bilo poželjno intenzivirati aktivnosti prema indirektnim ciljnim grupama, kao što su nezaposleni i penzioneri.
Prisutni na zajedničkoj sednici su raspravljali i o platformi UGS NEZAVISNOST za predsedničke izbore, jednoglasno se opredeljujući za stav da ne treba dati direktnu podršku nijednom predsedničkom kandidatu, već insistirati na što većoj izlaznosti i poštovanju demokratske izborne procedure, te javno osuditi svaki pokušaj njene zloupotrebe. Za UGS NEZAVISNOST ključno je razvijanje jasnih kriterijuma za odabir koji bi bili upućeni kao poruka vlastima. Kriterijumi bi bili razvijani oko sledećih osa: 1. zalaganje za Evropu jednakosti, solidarnosti i tolerancije; 2. zalaganje za novi model ekonomskog razvoja, baziran na vladavini prava, odgovornoj upravi, kvalitetnom sistemu obrazovanja i razvijenoj strategiji reformi; 3. razvoj ekonomske politike u pravcu ostvarivanja pune zaposlenosti i razvoja društva nauke i inovacija; 4. politika zapoljavanja koja mora doprineti smanjenju obima neformalne ekonomije i povećanju stope zaposlenosti; 5. depolitizacija upravljanja javnim preduzećima; 6. utvrđivanje kriterijuma za nastavak privatizacije; 7. reforma poreskog sistema i uspostavljanje efikasnijeg sistema socijalne zaštite; 8. dalja demokratizacija političkog sistema u Srbiji; i t.d..
Na sednici je zaključeno da će dokument vezan za predsedničke izbore 2017. godine biti objavljen na sajtu UGS NEZAVISNOST.