Zbog niza nepravilnosti koje su naveli protiv direktorke Dečjeg pozorišta, Marte Aroksalaši, glumci i zaposleni traže njenu smenu. Ona, s druge, strane odbacuje optužbe kao neistinete, o čemu će detaljnije obavestiti javnost kada se vrati sa službenog puta.
Nezakoniti otkazi dvoje glumaca, narušavanje međuljuskih odnosa, mobing, nenamensko trošenje novčanih sredstava, kao i nepotizam, samo su neki od razloga zbog kojih zaposleni u Dečjem pozorištu, traže smenu direktorke, Marte Aroksalaši. Prema rečima Lasla Čisara, glavnog poverenika Sindikata Nezavisnost Dečje pozorište, situacija je kulminirala u aprilu prošle godine kada je zbog racionalizacije, broj zaposlenih trebalo da bude smanjen za pet. Čisar kaže da se troje dobrovoljno javilo, a da je direktorka samovoljno odlučila da još dvoje budu upravo glumci. Oni su dobili sudske sporove protiv Pozorišta i vraćeni su na posao, međutim, glumicu je Aroksalaši ponovo otpustila.
Glumica Svetlana Abramović, koja ima radni staž dug 35 godina, kaže da se oseća degradirano i to zbog direktne torture dikretorke nad većinom zaposlenih. Otkaze vidi kao osvetu onima koji nisu njeni istomišljenici, dok ostali ne dobijaju uloge.
Ukupno 11 zaposlenih tužilo je direktorku za mobing, a njih 16 od 32 zaposlenih su potpisnici zahteva za smenu koji su prosledili Gradu, kao osnivaču ustanove. Kažu da će jednočasovni štajk upozorenja koji su održali 20. juna, prerasti u štrajk do ispunjenja zahteva.
S druge strane, u kratkom telefonskom razlogovoru, direktorka Dečjeg pozorišta, Marta Aroksalaši odbacila je sve optužbe koji je deo zaposlenih izneo na njen račun, kazavši da je sve izmišljeno. O detaljima će, dodala je Aroksalaši, obavestiti javnost kada se vrati u Suboticu, jer je trenutno na gostovanju sa trupom.
GLUMCI DEČJEG POZORIŠTA SUBOTICA ZAHTEVAJU SMENU DIREKTORKE ZBOG NEZAKONITIH ODLUKA I MOBINGA
Jedan deo glumaca, zaposlenih i predstavnika dva reprezantativna sindikata Dečjeg pozorišta Subotica, zatražili su danas smenu direktorke Marte Aroksalaši i optužili je za donošenje nezakonitih odluka, niz nepravilnosti i mobing nad većinom zaposlenih koji traje više od godinu i po dana.
Oni su na današnjoj konferenciji za novinare u Subotici poručili da ukoliko njihov zahtev ne bude ispunjen, stupiće u štrajk i obustaviti rad.
Zaposleni su kao razloge za smenu naveli: “nepoštovanje zakonskih akata Srbije koji su u dva navrata potvrđeni od strane Osnovnog suda u Subotici i Apelacionog suda u Novom Sadu; sistematsko narušavanje međuljudskih odnosa u kolektivu, mobing u smislu ponižavanja i vređanja zaposlenih; nenamensko trošenje sredstava pozorišta tokom sprovođenja Zakona o načinu određivanja maksimalnog broja zaposlenih u javnom sektoru i zloupotreba istog zakona; uskraćivanje prava na rad pojedinim zaposlenima; nepotizam i nepoštovanje tenderskih obaveza”.
Prema rečima predstavnika sindikata Dečjeg pozorišta krajem februara ove godine dobili su obećanja od gradonačelnika Subotice Bogdana Labana da će da se preispitaju problemi u ovoj ustanovi kulture, međutim, do danas se nije ništa dogodilo.
Zaposleni su 20. juna održali jednočasovni štrajk upozorenja i o tome pismenim putem obavestili i gradonačelnika, ali se tokom štrajka niko nije pojavio.
Poverenik Sindikata Dečjeg pozorišta Subotica Nezavisnost Laslo Čisar rekao je da je dvoje akademski obrazovanih glumaca u aprilu dobilo otkaz rešenjem direktorke Aroksalaši nakon čega su odlukom Osnovnog suda u Subotici i Apelacionog suda u Novom Sadu glumci vraćeni na posao, a grad je isplatio štetu u iznosu od oko 800.000 dinara, dok će troškovi na osnovu druge tužbe grad koštati više od milion dinara
Ukupan iznos sredstava koji grad treba da isplati na ime štete zbog otkaza jedak je sumi novca koje Dečje pozorište Subotica dobija za troškove produkcije, to jest, svih novih predstava u ovoj godini.
“Mi smo zatražili od direktorke da se preispita zakonitost njenih odluka o otkazima na šta ona nije pristala, nakon čega smo se obratili Upravnom i Nadzornom odboru Dečjeg pozorišta koji su konstatovali da ne mogu ništa da urade i uputili nas na inspekcijske službe ili sud”, kazao je Čisar.
Prema njegovim rečima, glumci su vraćeni nazad na posao, a jedna od glumica je ponovo dobila otkaz, nakon čega je pokrenuta parnica protiv Dečjeg pozorišta, a u međuvremenu kreće i mobing od strane direktorke nad članovima sindikata.
“Dijalog sa direktorkom je nemoguć. Obratili smo i direktno gradonačelniku gde smo dobili odgovor da mi to sve treba da dokažemo, iako je sud prvobitno već doneo odluku. Gradonačelnik nam je obećao da će razgovarati sa upravom i direktorkom i da će nas pozvati na novi nazgovor. Nakon mesec dana ništa se nije degodilo. Poslali smo novi dopis da nas primi ponovo, a nakon toga više ne postoji kontakt”, rekao je Čisar.
Predsednik Granskog sindikata kulture, umetnosti i medija Nezavisnost iz Beograda Dragan Milanović smatra da je ovo mikro primer kako se na potpuno nezakonit način radi u svim ustanovama kulture u Srbiji.
“Direktorka treba da snosi krivičnu odgovornost jer se tuđim parama ponašala bahato i jer je nije zanimalo da li će izgubiti na sudu ili ne. To je primer kako bahatost i egoizam može da utiče na sudbinu drugih ljudi”, kazao je Milanović.
Razlozi za smenu direktorke Aroksalaši su i sledeći: onemogućavanje zaposlenog da iznese svoje mišljenje, prekidanje zaposlenog u govoru; ignorisanje prisustva zaposlenog; uznemiravanje zaposlenog putem telefonskih poziva koji nisu vezani za posao; verbalno napadanje, ismevanje, ogovaranje, izmišljanje priča, širenje neistine o zaposlenom i njegovom privatnom životu; neopravdane stalne kritike i omalovažavanje rezultata rada zapsolenog; negativno komentarisanje ličnih karakteristika zaposlenog; ponižavanje, degradiranje i namerno izazivanje konflikta i stresa.
Jedna od glumica Dečjeg pozorišta Subotica Svetlana Abramović, koja trpi mobing od strane direktorke pozorišta, rekla je da se oseća jako bedno, degradirano i besno ali i potpuno psihofizički blokirano.
“Aroksalaši vrši hajku i torturu nad većinom glumaca. Razlog tog besomučnog i ludačkog progona još uvek nismo dokučili i tražimo da se time pozabave nadležne institucije ali možda čak i Institut za mentalno zdravlje jer smo odlazili da proveravamo da li možda sa nama nešto nije u redu jer smo totalno fizički i psihički poremećeni”, kazala je Abramović.
Ona je rekla da u pet projekata nije dobila ulogu a jedna je od prvakinja drame.
“Ja njeno rukovođenje i odnos prema ljudima i prema profesiji apsolutno ne prihvatam i ne dozvoljavam da se na meni vrši bilo kakva vrsta represije, progona, samo zato što drugačije mislim”, kazala je Abramović.
Kako prenose lokalni mediji, direktorka Dečjeg pozorišta Subotica Marta Aroksalaši odbacila je sve optužbe i dodala da su one izmišljene, a da će o detaljima obavestiti javnost kada se vrati sa poslovnog puta.
(Magločistač)