U Budvi, na pjenu od mora
Na nedavno završenom skupu pravnika ‘’Budvanski pravnički dani’’, eminentni pravnici su podržali inicijativu o stavljanju van snage Zakona o privremenom uređivanju načina isplate penzija. Istovremeno, predložili su da se neisplaćena penzionerska potraživanja nastala po osnovu umanjenja penzija primenom navedenog Zakona, posebnim zakonom utvrde kao javni dug, pretvore u obveznice i oštećenim penzionerima isplaćuju u narednih pet godina.
Učesnici ovog skupa su se založili za mirno, kompromisno razrešenje situacije nastale primenom pomenutog Zakona, kako bi se izbegle najavljene mnogobrojne kolektivne (od strane sindikata i udruženja penzionera) kao i pojedinačne tužbe, pred domaćim sudovima i pred Sudom za ljudska prava u Strazburu. Osnov, odnosno opravdanost najavljenih tužbi, pravni stručnjaci nalaze u članovima 210, 214 i 219 Zakona o obligacionim odnosima koji regulišu tzv.’’sticanje bez osnova’’, odnosno ‘’neosnovano obogaćenje’’.
Sindikat penzionera Srbije ‘’Nezavisnost’’ pozdravlja ovakav stav stručne javnosti, kao i nedavno iznete stavove Fiskalnog saveta, ali moramo da postavimo pitanje: ZAŠTO TEK SADA REAGUJETE?
Kako je moguće da pravna struka nije ustala protiv kršenja Ustava i Zakona o penzijsko – invalidskom osiguranju odmah po donošenju neustavnog Zakona o privremenom uređivanju načina isplate penzija?
Kako je moguće da sudije Ustavnog suda kršenje Ustava proglašavaju ustavnim, a da skoro niko ,iz struke ne podigne svoj glas (čast retkim izuzecima koji su rizikovali da budu proglašeni neprijateljima i kočničarima reformi)?
Zašto niko od tih stručnjaka i njihovih strukovnih udruženja nije podržao stavove penzionerskih udruženja i organizacija, uključujući i Sindikat penzionera Srbije ‘’Nezavisnost’’, koji još od donošenja Zakona o privremenom uređivanju načina isplate penzija, 2014. godine, na sve dostupne načine, nadležnim državnim institucijama i organima, kao i stručnoj i najširoj javnosti, iznose argumente o tome da je taj Zakon suprotan odredbama Ustava i Zakona o PIO, da se mora staviti van snage, a penzioneri pravedno obeštetiti.
Samo Sindikat penzionera Srbije ‘’Nezavisnost’’ se u više navrata obraćao nadležnim državnim institucijama i organima, nadležnim ministarstvima, Vladi i aktuelnim premijerima (Vućiću i Ani Brnabić), Narodnoj banci i Ustavnom sudu, predlažući i konkretne načine reševanja ovakve situacije, između ostalog i način za koji su se založili pravnici na ‘’Budvanskim pravničkim danima’’(pretvaranje neisplaćenog dela penzija u javni dug).
Na naše apele, zahteve, predloge i argumente niko od nadležnih i odgovornih, ali ni od stručnih institucija, nije reagovao.
Po onoj narodnoj: ‘’Nikad nije kasno’’, obradovani smo i podržavamo sve veće interesovanje čitave, a posebno stručne javnosti, za rešavanje pitanja pravednog obeštećenja penzionera kojima su penzije, nezakonito, umanjivane.
Ipak moramo da se upitamo – otkud sada ta naknadna pamet? Da li je to posledica intervencije MMF-a ili nekog još značajnijeg, očigledno spoljnjeg faktora, ili je u pitanju nešto treće – možda pozitivan uticaj morskih talasa!
Gospodo pravnici, vaša intervencija je i sada dobro došla, ali time što ste skoro četiri godine čutali, ozbiljno je narušen vaš etički i profesionalni integritet