Evropski socijalni partneri – Evropska konfederacija sindikata (ETUC) i poslodavačke organizacije BusinessEurope, UEAPME i CEEP organizovali su, 4-5 oktobra 2018. godine u Podgorici, seminar Promovisanje i jačanje socijalnog dijaloga. Seminaru su prisustvovali predstavnici sindikalnih centrala i poslodavačkih organizacija iz zemalja kandidata za članstvo u Evropskoj uniji – Crne Gore, Albanije, Makedonije i Srbije.
Ističući činjenicu da kvalitet socijalnog dijaloga varira čak i u nekim zemljama Evropske unije, zamenik generalnog sekretara ETUC Peter Scherrer ukazao je na potrebu da se sa procesom ujednačavanja njegove efikasnosti i razvoja saradnje među socijalnim partnerima u zemljama kandidatima započne tokom pristupnih pregovora.
Učesnicima su predstavljeni akteri, instrumenti i sadržaj socijalnog dijaloga na nivou Evropske unije, kao i oblasti u kojima su, dijalogom, postignuti značajni rezultati. Naglasivši da socijalni dijalog ne podrazumeva samo pregovore, već i konsultacije, diskusije i zajedničke aktivnosti socijalnih partnera u oblasti zakonodavstva, inicijativa i politika, Luis Prats, šef Međunarodnog odeljenja Generalnog direktorata za zapošljavanje, socijalna pitanja i inkluziju pri Evropskoj komisiji, naveo je da su upravo manjkavosti socijalnog dijaloga u zemljama kandidatima osnovni razlog za odlaganje otvaranja poglavlja 19, koje se odnosi na socijalnu politiku i zapošljavanje, u pristupnim pregovorima. Emil Krstanovski, nacionalni koordinator Međunarodne organizacije rada (ILO) za Makedoniju prezentovao je Izveštaj o proceni stanja socijalno-ekonomskih saveta na Zapadnom Balkanu, sačinjen u okviru regionalnog projekta Platforma za zapošljavanje i socijalna pitanja (ESAP).
Kroz rad u grupama i diskusije, sagledani su specifični i zajednički problemi u razvoju socijalnog dijaloga u zemljama regiona, manifestovani kroz pad nivoa zaštite radničkih prava, broja potpisanih i poštovanih granskih kolektivnih ugovora, kroz donošenje zakona po hitnom postupku, bez konsultacija i kroz isključivanje socijalnih partnera iz procesa kreiranja socijalnih i ekonomskih politika. Zaključeno je da otvaranje i zatvaranje poglavlja ne sme da bude prioritet, ukoliko se za to nisu stekli realni uslovi. U tom smislu, neophodno je da Evropska komisija i evropski socijalni partneri budu informisani, od strane reprezentativnih sindikalnih i poslodavačkih organizacija, o promenama i realnom stanju socijalnog dijaloga, kako bi izveštaji o napretku bili upotpunjeni. Evropski socijalni partneri spremni su da, ovakvim skupovima i sličnim aktivnostima, ali i kroz zajedničke projekte, doprinesu razvoju poverenja između sindikalnih centrala i poslodavačkih organizacija, podstaknu razmenu informacija i sagledaju mogućnosti za širu, efikasniju saradnju i jačanje njihovih kapaciteta na nacionalnom nivou u narednom periodu. Jačanje poverenja među partnerima u bipartitnom dijalogu podstaklo bi političku volju države za istinskim i efikasnim socijalnim dijalogom.
Srbiju je na skupu predstavljalo šest predstavnika dveju reprezentativnih sindikalnih centrala članica ETUC i predstavnik Srpske asocijacije malih i srednjih preduzeća, koja je u članstvu Unije malih i srednjih preduzeća EU (UEAPME).