Regionalni seminar na temu „Održivi ciljevi razvoja i uloga sindikata“ održan je 9-10. oktobra 2018. godine u glavnom gradu Moldavije, Kišinjevu. Seminar za rukovodstva sindikata realizovan je u saradnji sa Biroom za radnička pitanja Međunarodne organizacije rada, Panevropskim regionalnim savetom Međunarodne konfederacije sindikata i Nacionalnom konfederacijom sindikata Moldavije. Seminar je imao za cilj da objasni i promoviše ulogu sindikata u primeni Agende Ujedinjenih nacija 2030 i Održivih ciljeva razvoja. Učestvovali su predstavnici sindikata iz Bugarske, Albanije, Azerbejdžana, Rusije, Belorusije, Rumunije, Moldavije, Kirgistana, Uzbekistana, Ukrajine, Makedonije i Srbije (Čedanka Andrić, izvršna sekretarka UGS NEZAVISNOST). Kao predavači na seminaru nastupili su predstavnici Međunarodne konfederacije sindikata, Biroa za radnička pitanja Međunarodne organizacije rada i Centra za obuku Međunarodne organizacije rada.
Ciljevi održivog razvoja Agende 2030 stupili su na snagu 1. januara 2016. godine, nakon usvajanja rezolucije na Samitu Ujedinjenih nacija u septembru 2015. godine. Reč je o globalnoj razvojnoj agendi za period nakon 2015. godine. Do kraja 2030 godine se od država potpisnica očekuje da mobilišu sve resurse kako bi iskorenili siromaštvo, borili se protiv nejednakosti i našli odgovore na klimatske promene. Ciljevi održivog razvoja proistekli su iz Milenijumskih ciljeva razvoja i prepoznaju da borba protiv siromaštva ide pod ruku sa ekonomskim rastom i industrijalizacijom, ciljaju na brojne društvene potrebe uključujući zdravlje, obrazovanje, socijalnu zaštitu, zdravu životnu sredinu i zajednice otporne na klimatske promene.
Agenda 2030 sadrži sledećih sedamnaest održivih ciljeva razvoja:
- Svet bez siromaštva: okončati siromaštvo svuda i u svim oblicima.
- Svet bez gladi: okončati glad, postići bezbednost hrane i poboljšanu ishranu i promovisati održivu poljoprivredu.
- Dobro zdravlje: obezbediti zdrav život i promovisati blagostanje za ljude svih generacija.
- Kvalitetno obrazovanje: obezbediti inkluzivno i kvalitetno obrazovanje i promovisati mogućnosti celoživotnog učenja.
- Rodna ravnopravnost: postići rodnu ravnopravnost i osnažiti sve žene i devojčice.
- Čista voda i sanitarni uslovi: obezbediti sanitarne uslove i pristup pijaćoj vodi za sve.
- Dostupna i obnovljiva energija: osigurati pristup dostupnoj, pouzdanoj, održivoj i modernoj energiji za sve.
- Dostojanstven rad i ekonomski rast: promovisati inkluzivan i održiv ekonomski rast, zaposlenost i dostojanstven rad za sve.
- Industrija, inovacije i infrastruktura: izraditi prilagodljivu infrastrukturu, promovisati održivu industrijalizaciju i podsticati inovativnost.
- Smanjenje nejednakosti: smanjiti nejednakosti između i unutar država.
- Održivi gradovi i zajednice: učiniti gradove i ljudska naselja inkluzivnim, bezbednim, prilagodljivim i održivim.
- Odgovorna potrošnja i proizvodnja: obezbediti održive oblike potrošnje i proizvodnje.
- Akcija za klimu: preduzeti hitnu akciju u borbi protiv klimatskih promena i njenih posledica.
- Život pod vodom: očuvati i održivo koristiti okeane, mora i morske resurse.
- Život na zemlji: održivo upravljati šumama, suzbiti dezertifikaciju, zaustaviti i preokrenuti degradaciju zemljišta i sprečiti uništavanje biodiverziteta.
- Mir, pravda i snažne institucije: promovisati miroljubiva i inkluzivna društva za održivi razvoj, obezbediti pristup pravdi za sve i izgradnji efikasne, pouzdane i inkluzivne institucije na svim nivoima.
- Partnerstvom do cilja: učvrstiti globalno partnerstvo za održivi razvoj.
Može se reći da su pobrojani ciljevi već, a i ubuduće će biti među osnovnim akcionim prioritetima Nezavisnosti.
Uloga sindikata treba da se ogleda u sledećem:
- Upoznavanje članstva i javnosti sa sadržajem Agende i Održivim ciljevima razvoja.
- Formiranje sindikalnog tima/grupe za praćenje implemetacie Agende 2030 i dinamike realizacije ciljeva.
- Insistiranje na realnim analizama, proverljivim i tačnim podacima neophodnim za realizaciju ciljeva.
- Stvaranje koalicija sa drugim sindikatima, nevladinim organizacijama, akademskom zajednicom, u svrhu što obuhvatnijeg i kvalitetnijeg praćenja realizacije ciljeva.
- Razvijanje sopstvenih kampanja/aktivnosti koje bi bile usmerene na neke od ciljeva naročito važnih za sindikat, kao šta su na primer: dostojanstven rad, smanjivanje nejednakosti, dostupnost kvalitetne zdravstvene zaštite i obrazovanja za sve.
- Učešće u aktivnostima evaluacije sprovođenja Agende na nacionalnom nivou (za Srbiju je dobrovoljna evaluacija predviđena za proleće 2019. godine).
- Razmena informacija i iskustava između sindikata o procesu monitoringa u realizaciji ciljeva.
- Konstantno podsećanje vlada da je realizacija Agende 2030 opšti cilj koji treba da uključi što više društvenih činilaca.
- Insistiranje na odvajanju sredstava iz državnog budžeta kako bi planovi realizacije Agende bili mogući i održivi.
Vlada Republike Srbije formirala je u decembru 2015. godine Međuresorsku radnu grupu za implementaciju Agende 2030, a Narodna skupština je izvršila procenu mogućnosti za realizaciju Agende i oformila Fokus grupu sa zadatkom da vrši monitoring nad radom Vlade Srbije u procesu implementacije ovog globalnog dokumenta. Nažalost, istinskog socijalnog dijaloga sa reprezentativnim socijalnim partnerima ili rasprava na sednicama Socijalno-ekonomskog saveta na ovu temu nije bilo, a realizovane debate preko fejsbuka, tvitera ili on-line istraživanja ne mogu biti zamena za konsultovanje sa sindikatima o ovim važnim pitanjima.