Srbija se ove godine našla na listi slučajeva Komiteta za primenu standarda tokom zasedanja Međunarodne konferencije rada u Ženevi zbog kršenja Konvencije 81. (Konvencija o inspekciji rada) i 129. (Konvencija o inspekciji rada u poljoprivredi) Međunarodne organizacije rada (MOR). Slučaj se bazirao na Izveštaju Komiteta eksperata koji su istakli niz odredaba Zakona o inspekcijskom nadzoru koji direktno krše navedene konvencije, naročito u delu gde se definiše prethodna najava inspekcijskog nadzora.
Kao predstavnici Radničke grupe podržali smo nalaz Komiteta eksperata i ukazali na činjenicu da je Zakon o inspekcijskom nadzoru, usvojen 2015. godine bez dostavljanja na mišljenje Socijalno-ekonomskom savetu Republike Srbije, suprotno i Zakonu o Socijalno-ekonomskom savetu i Konvenciji MOR 144 o tripartitnim konsultacijama, na šta smo već tada ukazali Ministarstvu za državnu upravu i lokalnu samoupravu kao kreatoru zakona. U obraćanju Komitetu naglasili smo je da je u interesu sindikata da u svojoj zemlji imamo dobro obučenu, opremljenu, ekipiranu, ali i nezavisnu inspekciju rada. Međutim, preduslov za to je da inspektori rada, u skladu sa konvencijama, mogu slobodno i bez obaveze prethodne najave obavljati inspekcijski nadzor. Efikasna primena mera bezbednosti i zdravlja na radu i suzbijanje sive ekonomije ne mogu se postići ograničenjima u radu inspektora. Izneli smo stav da je potrebna nulta tolerancija u slučajevima kada poslodavac ne primenjuje mere bezbednosti i zdravlja na radu, a to nam daje za pravo tragična statistika o pedeset i tri smrtna slučaja na radnom mestu u 2018. godini i četrnaest od januara 2019. godine. U našoj argumentaciji podržale su nas kolege iz Grčke, Belgije, Francuske, Italije, a veliku pomoć u koordinaciji našeg zajedničkog nastupa pružile su nam kolege iz Pan-evropskog regionalnog saveta Međunarodne konfederacije sindikata.
Naš stav da Zakon o inspekcijskom nadzoru krši Konvenciju MOR o inspekciji rada broj 81. podržali su i poslodavci, a argumenti države da se bez obzira na zakonska rešenja veći broj nadzora Inspektorata za rad obavlja bez najave, te da do sada nijedan inspektor nije zbog toga bio sankcionisan nisu bili dovoljno ubedljiv argument za Komitet za primenu standarda jer Konvencija 81. jasno kaže da „inspektori rada moraju imati ovlašćenja da obavljaju nadzor bez prethodne najave u bilo koje doba dana i noći“.
U toku izlaganja slučaja izneli smo i druge argumente koji su dokazali da je sporni zakon u suprotnosti sa konvencijom i predložili tehničku pomoć Međunarodne organizacije rada po ovom pitanju. Sa našom argumentacijom složio se i delegat Unije poslodavaca Srbije, a predstavnici Vlade Srbije takođe su predložili tehničku pomoć MOR.
U svom zaključku Komitet za primenu standarda je izneo sledeći stav:
Komitet izražava zabrinutost zbog činjenice da nacionalno zakonodavstvo nameće niz ograničenja u radu i ovlašćenjima inspektora rada. Zbog toga, Komitet poziva vladu Srbije da hitno, bez odlaganja:
- izmeni odredbe Zakona o inspekcijskom nadzoru (članovi: 16, 17, 49 i 60) na način da se obezbedi da inspektori rada slobodno, bez prethodne najave, vrše efikasan nadzor u skladu sa Konvencijom MOR 81. i Konvencijom 129.
- zakonske izmene je potrebno uraditi u konsultaciji sa socijalnim partnerima, a potrebno je i omogućiti efikasnu saradnju između inspektora rada i socijalnih partnera.
Komitet je takođe preporučio Vladi Srbije, da po ovom pitanju zatraži asistenciju Međunarodne organizacije rada. Od Vlade se zahteva da detaljan izveštaj o primeni naloženih mera dostavi do 1. septembra 2019. godine.
Zoran Stojiljković, predsednik UGS NEZAVISNOST i delegat na 108. redovnom zasedanju Međunarodne konferencije rada u Ženevi
Čedanka Andrić, izvršna sekretarka UGS NEZAVISNOST i savetnik na 108. redovnom zasedanju Međunarodne konferencije rada u Ženevi.