Rumunski sindikat KARTEL ALFA organizovao je, uz finansijsku podršku Evropskog centra za radnička pitanja (EZA), Međunarodni seminar na temu Evropskog stuba socijalnih prava. Seminar je održan u Mamaiji, 24-25. septembra 2019. godine. U radu seminara učestvovali su predstavnici sindikata i nevladinih organizacija iz Rumunije, Italije, Francuske, Belgije, Kipra, Bugarske i Srbije (Čedanka Andrić, izvršna sekretarka UGS NEZAVISNOST i Aleksandra Marković, izvršna sekretarka GS PUT NEZAVISNOST).
Savet EU, Evropski parlament i Komisija, potpisali su 17. novembra 2017. godine u Geteborgu tokom zasedanja Socijalnog samita za pravedna radna mesta i rast, Evropski stub socijalnih prava. Ambicija ovog dokumenta jeste da bude pokretačka snaga socijalne Evrope za sve njene građane, odnosno jačanje pravnih tekovina EU u oblasti socijalne zaštite i obezbeđivanja građanskih prava. Usmeren je na zapošljavanje i socijalne aspekte, kao i na usaglašavanje evropskog socijalnog modela sa izazovima 21. veka.
Evropskim stubom socijalnih prava utvrđeno je dvadeset načela i prava, podeljenih u tri kategorije:
Jednake mogućnosti i pristup tržištu rada (obrazovanje, obuke i celoživotno učenje; rodna ravnopravnost; jednake mogućnosti; aktivne podrške zapošljavanju)
Dinamična tržišta rada i pravedni/fer uslovi rada (obezbeđeno i prilagodljivo zapošljavanje; zarade; informisanje o uslovima zapošljavanja i zaštita u slučaju otpuštanja; socijalni dijalog i uključivanje zaposlenih; balans između javnog i privatnog života)
Javna podrška/socijalna zaštita i inkluzija (briga o deci i podrška deci; socijalna zaštita; naknade za nezaposlenost; minimalni dohodak; prihod starijih lica i penzije; zdravstvena zaštita; inkluzija osoba sa posebnim potrebama; dugoročna nega; stanovanje i pomoć beskućnicima; pristup osnovnim/esencijalnim uslugama.
Poštovanje načela i prava definisanih u okviru Evropskog stuba socijalnih prava je zajednička odgovornost država članica, institucija EU, socijalnih partnera i drugih relevantnih aktera. Da bi stub bio delotvorno realizovan potreban je razvijen socijalni dijalog i usvajanje dodatnih zakonskih rešenja čemu se i pristupilo kroz donošenje direktiva o balansu poslovnog i privatnog života roditelja i staratelja; informisanju radnika; pristupu socijalnoj zaštiti i radnom vremenu.
S obzirom da Evropski stub socijalnih prava predstavlja kompas za socijalni progres zemalja i njihovu harmonizaciju sa EU praksom od interesa je i za zemlje kandidate da se sa njim upoznaju i prate indikatore za njegovu realizaciju. Izvršna sekretarka UGS NEZAVISNOST, predstavila je relevantne podatke za Srbiju koji su se odnosili na: trenutni status u procesu pristupanja EU; glavne pokazatelje iz Izveštaja o napretku; iznose minimalne zarade i prosečne zarade; stopi zaposlenosti i nezaposlenosti; makroekonomskim pokazateljima; trendovima odliva radno aktivnog stanovništva i stanju i perspektivama socijalnog dijaloga.