Ovaj pregled aktivnosti UGS Nezavisnost koje su javnosti preneli mediji u periodu od 15. marta do 5. maja pokazuje da u medijskoj industriji postoje naši saveznici. S druge strane, izveštaj navodi na zaključak da saveznika nema u najvećem broju medija koji svojim uređivačkim politikama ne kriju naklonjenost, čak i bliskost vlastima, ali i neopravdanu suzdržanost, nerazumevanje pa i otpor prema našem sindikatu. Primetno je to posebno kod kritičkih stavova i ocena Nezavisnosti u vezi sa antikriznim merama Vlade o kojima nisu konsultovani ni reprezentativni sindikati, o nedovoljnim merama sanitarne i zdravstvene zaštite radnika od rizika virusne epidemije, očiglednim pokušajem manipulacije Socijalno-ekonomskim savetom i drugim temama o kojima se Nezavisnost javno izjašnjavala u skladu sa svojom misijom. Svha ovog izveštaja moglo bi da se nađe u posebnom razgovoru rukovodstva UGS o taktici i strategiji komuniciranja sa novinarima i medijima.
Vanredna sednica Socijalno-ekonomskog saveta sazvana na zahtev UGS Nezavisnosti održana 17. marta izazvala je prilično veliko interesovanje medija. Izjave predsednika UGS Zorana Stojiljkovića i drugih članova SES-a preneli su N1, RTS, Danas, Politika, Kurir, agencije Beta i FoNet, kao i internet portali Nova, Insajder, B92, Mondo, Autonomija, Paragraf i drugi. Provladini mediji (RTS, Politika, Kurir) dali su primat nastupu ministra rada dok su drugi mediji izveštavali uravnoteženo. Neki mediji u prvi plan su stavili stav predsednika UGS da treba uvesti moratorijum na radni status radnika bar na 90 dana dok traje vanredno stanje usled epidemije.
Otvoreno pismo UGS sa deset pitanja Ministarstvu rada o merama zdravstvene i radno-pravne zaštite zaposlenih 19. marta preneli su pojedini mediji (Danas, N1, Beta, Fonet; portali Nova, Ozonpress, Jugpress, Autonomija…) izdavajali pojedine zahteve iz pisma koristili ih za posebne teme. Pismo su prećutale sve televizije sa nacionalnim frekvencijama, list Politika i provladini tabloidi.
Javni poziv UGS nadležnim državnim organima da bez najave kontrolišu primenu zaštitnih mera u svim fabrikama u Srbiji objavljen 25. marta objavile su novinske agencije Beta i Fonet a preneli Danas i Novi magazin, portali Mondo, Autonomija, Glas Zaječara, Indeks… Poziv su ignorisali provladini mediji.
Kako sačuvati radna mesta u uslovima epidemije bila je tema specijalne emisije “U kontekstu” TV Al džazira 26. marta u kojoj je gostovao predsednik UGS Zoran Stojiljković.
Autorski tekst predsednika UGS Zorana Stojiljkovića “Dva moguća scenarija postpandemijske krize u Srbiji” objavljen je u Danasu i na sajtu UGS 30. marta. Tekst su preneli portali Naslovi.net i Time.rs. Izabrane delove teksta prenele se agencije Fonet i Beta.
Tekst predsednika UGS Zorana Stojiljkovića “Dijalogom do rešenja” koji je objavljen na sajtu UGS 6. aprila prenele su novinske agencije Beta i Fonet, TV N1 i Danas.
Stavove o merama radno-pravne zaštite radnika u vanrednom stanju predstavio je predsednik UGS Zoran Stojiljković kao sagovornik u članku “Prekobrojni i prezaposleni” objavljenom u Novom magazinu 2. aprila.
Ocenu Vladinog antikriznog paketa vrednog 5,1 milijardu evra koju je 3. aprila u izjavi za javnost dao predsednik UGS Zoran Stojiljković objavili su agencije Beta i Fonet, N1, Danas, Slobodna Evropa, portali Nedeljnik, Autonomija, Bizlajf… Izjavu su prećutali provladini mediji.
Stavovi Izvršnog odbora UGS o potrebi da se hitno intenzivira socijalni dijalog suspendovan vanrednim stanjem od 23. aprila objavile su agencije Beta i Fonet a preneli N1, Danas, portali Mašina, Autonomija i drugi. Predsednik UGS je stavove koristio i u kasnijim izjavama za medije koji su se bavili mogućim načinima izlaza iz krize (N1 i Danas). Provladini mediji ni tim povodom nisu pokazali interes za stavove Nezavisnosti.
Izjava predsednika UGS da Nezavisnost ne podržava saopštenje Socijalno-ekonomskog saveta o podršci svim merama Vlade Srbije i zahvalnosti predsedniku Republike od 23. aprila privukla je veliko interesovanje medija za koje se smatra da nisu pod kontrolom vlasti. Objašnjenje Stojiljkovića da sednica SES-a nije ni održana, već da je to saopštenje kolegijuma koji na to nema pravo, prenele su novinske agencije Beta i Fonet, N1, list Danas, nedeljnik Novi magazin, portali Nova, Theworldnews.net, 021, Autonomija, Ozonpress, Jugpress, Mašina, Podrinske… O pokušaju manipulisanja SES-om predsednik UGS je govorio za medije i kasnije povodom teme o mogućim pravcima izlaza iz krize.
Prvomajska poruka predsednika UGS pod naslovom “Prvi maj kao nijedan drugi” objavili su agencije Fonet i Beta, N1, Danas, Nedeljnik, Novi magazin, Blic, TV Forum, portali Mondo, Novi radio Sombor, 021, Autonomija, Ozonpress, Mašina, Jugpress, Jugmedia, Niške vesti…
Podršku građanskom protestu “Buka protiv diktature” koju je javno izneo predsednik UGS Zoran Stojiljković 3. maja objavili su agencije Beta i Fonet, Danas, N1, Nedeljnik, Novi magazin, portali Nova, Autonomija, Ozonpress, Jugpress, Glas Šumadije… Provladini mediji su izjavu prećutali.
Emisija “Crvena linija” Televizije N1 emitovana 1. maja bila je tematski posvećena položaju radnika u zemljama regiona. Govorili su predsednik UGS Zoran Stojiljković, predsednik Nezavisnog hrvatskog sindikata Krešimir Sever i predstavnik Saveza samostalnih sindikata BIH Salvedin Šatorović. Iste večeri u Drugom dnevniku RTS emitovana je neobično kratka izjava predsednika UGS u inače dužem prilogu posvećenom Prazniku rada.
GRANSKI SINDIKATI U MEDIJIMA
Zahtev Vladi da se rad vaspitno-obrazovnih ustanova privremeno prekine zbog rizika od virusne epidemije Granski sindikat prosvetnih radnika Srbije zajedno sa još dva reprezentativna sindikata uputio je 11. marta. Ovu vest objavili su dnevni listovi Danas i Politika, TV N1, portali Nova, Nedeljnik i neki lokalni mediji.
Javno pismu Kriznom štabu Vlade, Ministarstvu zdravlja i Ministarstvu rada koje je Granski sindikat zdravstva i socijalne zaštite Nezavisnost uputio 25. marta sa zahtevom da se izmenama Kolektivnog ugovora garantuju pune zarade zaposlenima koji zbog zaraze virusom budu upućeni u samoizolaciju ili na bolovanje privuklo je značajnu pažnju agencija Fonet i Beta, televizija N1 i Al džazira, Blica, portala Nova, 021, Bizlajf, Glas Zaječara, Moravainfo… Predsednik GS Zoran Ilić dao je izjavu za TV Al džazira. S druge strane, provladini mediji nisu informisali o pismu.
Zajedničko pismo medijskih i novinarskih udruženja i Granskog sindikata kulture, umetnosti i medija upućeno Vladi 27. marta sa predlogom mera za ublažavanje negativnih posledica vanrednog stanja po ekonomski opstanak medija i zaštitu radnih prava novinara i drugih medijskih radnika privukao je pažnju agencija Beta i Fonet, lista Danas i brojnih internet portala – Europeanwesternbalkans.rs, Theworldnews.net, Eupregovori.bos.rs, Seecult.org, Cenzolovka, Glas šumadije, Jugpress, Glas Zaječara, Vranjenews, Jugmedia, Pressek, Javniservis, Forum…
Javni apel medijskim radnicima da odgovorno i objektivno, bez širenja panike informišu javnost uputio je Granski sindikat kulture, umetnosti i medija 27. marta. Apel su objavile novinske agencije Fonet i Beta, a preneli portali Danas i Autonomija.
Apel medijskim poslodavcima da za vreme vanrednog stanja ne otpuštaju medijske radnike uputio je Granski sindikat kulture, umetnosti i medija 29. marta. Apel su prenele novinske agencije i neki portali.
Zajedničkim saopštenjem novinarska udruženja i Granski sindikat kulture, umetnosti i medija osudili su 2. aprila hapšenje novinarke Ane Lalić. Saopštenje pod naslovom “Za hapšenje novinarke ni vanredno stanje nije opravdanje” preneli su brojni mediji – Danas, N1, Al džazira, agencije Beta i Fonet, portali Nova, Autonomija, Ozonpress, 021, Jugpress…
Krivičnu prijavu protiv rukovodilaca u sektoru tehnike Radio-televizije Vojvodina podneo je 7. aprila Sindikat Nezavisnost RTV „zbog nepostupanja po zdravstvenim propisima za vreme epidemije“, jer su 22. marta uputili zaposlene iz mobilne tehnike da realizuju direktan prenos liturgije u Sabornoj crkvi u Novom Sadu. Javnost su o tome informisale agencije Beta i Fonet, N1, Danas, portal Atonomija i drugi mediji.
Anketa Granskog sindikata prehrane, ugostiteljstva, turizma, poljoprivrede, vodoprivrede i duvanske industrije “Nezavisnost” i Granskog sindikata trgovine “Nezavisnost”, sprovedena krajem marta i početkom aprila korišćena je u analitičkom članku “Socijalno ekonomske posledice pandemije: Strahuju i poslodavci i sindikalci” sa sagovornikom Dejanom Titovićem, predsednikom tog GS. Članak je objavljen u Novom magazinu 9. aprila a zatim i na sajtu UGS. U istom članku navedene su izjave predstavnika svih granskih sindikata povodom mera u vezi sa radnim statusom i angažmanom zaposlenih i njihove sanitarne i zdravstvene zaštite.
Javnu osudu hapšenje radnika kompanije Jura u fabrici u Rači koju je 11. aprila saopštio Granski sindikat industrije, energetike i rudarstva prenele su novinske agencije i pojedini mediji. Problemi neadekvatne sanitarne zaštite radnika u fabrikama Jure u Nišu, Leskovcu i Rači i aktivnosti sindikalnih predstavnika Nezavisnosti privukli su veliku pažnju javnosti jer je su se tom temom tokom više sedmica bavili brojnih nacionalni i lokalni mediji – N1, Danas, Slobodna Evropa, NiN, Vreme, Novi magazin, Nedeljnik, Al džazira, agencije Beta i Fonet. Ovom temom bavili su se i provladini mediji Kurir, Večernje novosti, Politika, RTS…
Zajedničko saopštenje GS KUM i više umetničkih udruženja povodom Praznika rada sa ključnim zahtevom – dostojanstven rad za sve, prenele su novinske agencije Fonet i Beta, Danas, portali 021, Autonomija i drugi mediji.
Zajednički proglas GS KUM, NUNS-a i NDNV-a povodom 3. maja – Svetskog dana slobode medija preneo je veliki broj medija, od nacionalnih do lokalnih – agencije Fonet i Beta, N1, RTV Vojvodine, Danas, Radio Slobodna Evropa, Novi magazin, Nedeljnik, Radio stoplus, Podrinske novine, portali Insajder, 021, Autonomija, Seecult.org, Vranjenews.rs, Glas Šumadije, Jugpress, Jugmedia, Medijska kutija, Glas Zaječara, Moj Novi Sad…
Napomena: Ovaj izveštaj ne predstavlja potpuniji monitoring aktivnosti UGS i granskih sindikata koje su bile zabeležene u medijima u periodu od 15. marta do 5. maja. Ispraćena je samo pretežna medijska pažnja verovatno najznačajnijih aktivnosti Nezavisnosti u tom periodu.
Pripremio: S.Raković