U skladu sa javnim pozivom na javnu raspravu o Nacrtu zakona o izmenama i dopunama Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju, Sindikat (Udruženje) penzionera Srbije ‘’Nezavisnost’, jedno od dva reprezentativna penzionerska udruženja na nacionalnom nivou, se uključilo u ovu raspravu i na adresu Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja i Republičkog fonda PIO, dostavio svoje primedbe i predloge.
Primedbe i predlozi se ne odnose samo na predloženi tekst Nacrta Zakona, već i na deo drugog sadržaja trenutno važećeg Zakona. Do stavova upućenih u okviru javne rasprave, naš Sindikat (Udruženje) je došao u poslednjih nekoliko godina, kroz više rasprava o celovitoj reformi sistema PIO, organizacijom domaćih, regionalnih i međunarodnih skupova na ovu temu. Na tim skupovima kojima su, osim naših članova i sindikalnih eksperata, učestvovali mnogobrojni stručnjaci iz zemlje i regiona kao i iz evropskih i međunarodnih asocijacija sindikata zaposlenih (EKS i MKS) i penzionera (FERPA), razmenjena su iskustva i razmatrani primeri dobre prakse iz zemalja učesnica i članica međunarodnih udruženja sindikata i penzionera.
Osnovne primedbe i predlozi odnose se na suštinu sadržaja Zakona:
ostvarivanje stečenog prava penzionera na penzije obračunate u skladu sa Zakonom o PIO i u tom smislu, zahtev da se penzioneri obeštete, odnosno da im se vrati deo penzija umanjen po osnovu Zakona o privremenom načinu obračuna penzija;
povoljnija formula za usklađivanje penzija kako bi se sprečilo smanjenje njihove realne vrednosti, odnosno kupovne moći;
povećanje realnih izvora finansiranja prava iz PIO, koristeći imovinu Fonda;
povećanje izdvajanja za društveni standard penzionera;
vraćanje prava socijalnih partnera, predstavnika reprezentativnih sindikata zaposlenih, reprezentativnih penzionerskih organizacija i udruženja poslodavaca u upravljanje i nadzor nad radom Republičkog fonda.
Sa većinom ovih stavova, pojedinačno, u više navrata, Sindikat penzionera Srbije ‘’Nezavisnost’’ je već upoznao nadležne državne organe, ali, na žalost, nismo dobili adekvatne odgovore. Zbog toga smatramo da je predstojeća izmena i dopuna Zakona o PIO dobar trenutak da se neke uočene greške i nepravilnosti isprave, da se obezbedi poštovanje Ustava, zakona i drugih normativnih akata i, na taj način, obezbedi dostojanstveniji život penzionerima i članovima njihovih porodica.
Kroz načelne primedbe i stavove, Sindikat je naglasio obavezu Vlade i nadležnog Ministarstva da o ovim značajnim društvenim pitanjima konsultuje reprezentativne socijalne partnere i Socijalno-ekonomski Savet kao najviši oblik institucionalnog socijalnog dijaloga, te da uvaži njihove stavove i predloge i prihvati navedene argumente, a u skladu sa konvencijama i preporukama MOR-a i evropskim standardima utvrđenim u poglavljima za pristupanje Evropskoj uniji.
U okviru priprema za formulisanje navedenih primedbi i predloga, Sindikat (Udruženje) penzionera Srbije ‘’Nezavisnost’’ je izvršio konsultacije sa Savezom penzionera Srbije, drugim reprezentativnim udruženjem penzionera na nacionalnom nivou. Na naše veliko zadovoljstvo, stavovi našeg Sindikata (Udruženja) su usaglašeni ili korespondiraju sa stavovima Saveza penzionera Srbije, što je u skladu sa potpisanim Sporazumom o saradnji.
Načelne primedbe i konkretni predlozi za izmene i dopune Nacrta Zakona, sa obrazloženjima, dostavljene nadležnom Ministarstvu i Republičkom fondu PIO, u traženoj formi, nalaze se u prilogu.
Ime organizacije i institucije:
UDRUŽENjE (Sindikat) PENZIONERA SRBIJE “NEZAVISNOST“
BEOGRAD, NUŠIĆEVA 21
Ime i prezime: MILOŠ GRABUNDžIJA, predsednik
Kontakt telefon: O62/ 8855 652
E-pošta: mgrabundzija@hotmail.com
Datum: 30.mart 2021.g.
Primedbe i sugestije, koji se odnose na Nacrt zakona kao celinu ili na njegov deo
Osnovna, načelna, primedba odnosi se na to što prilikom izrade Nacrta Zakona o izmenama i dopunama Zakona o PIO, nisu konsultovani reprezentativni socijalni partneri – reprezentativni sindikati zaposlenih i reprezentativna udruženja penzionera.
Isto tako, neprihvatljivo je da barem prilikom planiranja javne rasprave o predloženim izmenama i dopunama, reprezentativni socijalni partneri nisu posebno pozvani, već se tretiraju kao sva ostala pravna i fizička lica – predlagač im se obraća putem javnog poziva, što je suprotno osnovnim principima socijalnog dijaloga. To je, na žalost, povezano i sa činjenicom da socijalni partneri ne učestvuju ravnopravno u upravljanju RF PIO.
Predložene izmene i dopune imaju više tehnički karakter, dok se suštinski ništa ne menja u položaju korisnika penzija. Udruženje (Sindikat) penzionera Srbije “Nezavisnost“ stoji na stanovištu da svaka izmena i dopuna Zakona o PIO, kao deo reforme sistema PIO, treba za osnovni cilj da ima unapređenje društvenog, socijalnog i materijalnog položaja penzionera.
Izmene i dopune Zakona o PIO moraju biti u potpunosti u skladu sa Ustavom i drugim pozitivnim normativnim aktima, i ne smeju da dovode u neravnopravan položaj pojedine kategorije osiguranika. Na žalost, predloženom dopunom člana 70 Zakona (70d), pravi se razlika između penzioera koji su otišli u prevremenu penziju u skladu sa Odlukom Vlade o restrukturiranju i pripremi za pšrivatizaciju, i ostalih korisnika prevremene penzije.
Iako se u obrazloženju Nacrta Zakona o izmenama i dopunama Zakona o PIO, pominje i Zakon o privremenom uređivanju načina isplate penzija kojim je bio privremeno uređen način isplate penzije za korisnike čija je penzija bila veća od 25.000 dinara, kao i njegovo stavljanje van snage, ponuđenim izmenama i dopunama Zakona o PIO nije predviđeno obeštećenje penzionera oštećenih po osnovu četverogodišnje primene ovog Zakona.
Broj člana u Nacrtu zakona i vaš predlog za izmenu
Imajući u vidu iznete opšte, načelne, primedbe, Udruženje (Sindikat) penzionera Srbije “Nezavisnost“, predlaže sledeće:
Umesto predloženog člana 70d, postojećem članu 70a, dodati novi stav koji glasi:
“Nakon navršenih 65 godina života korisnika penzije, visina prevremene penzije se obračunava na način na koji se određuje starosna penzija“ (bez umanjenja).
Član 80, dopuniti novim stavom koji glasi:
“ U slučaju da ovako usklađen iznos prosečne penzije bude niži od 50% prosečne zarade u istom periodu, odnosno da izdvajanje za masu isplaćenih penzija bude znatno niže od 10% BDP, penzije se vanredno usklađuju ili se, u konsultaciji sa reprezentativnim socijalnim partnerima, utvrđuje nova formula usklađivanja.“
Član 155, izmeniti, tako da glasi:
“ Upravni odbor imenuje i razrešava Vlada Republike Srbije, a ima 9 članova i to:
4 člana iz sastava nadležnog ministarstva ili drugih državnih organa, odnosno institucija koje se neposredno bave pitanjima iz oblasti penzijskog i invalidskog osiguranja i zaštite;
2 člana iz redova sindikata zaposlenih, reprezentativnih na nacionalnom nivou (po 1 iz svakog reprezentativnog sindikata);
1 član iz sastava reprezentativnog udruženja poslodavaca;
2 člana iz redova udruženja penzionera reprezentativnih na nacionalnom nivou ( po 1 iz svakog).“
Iza člana 168, dodati novi član 168 a, koji glasi:
“Nadzorni odbor
Nadzorni odbor broji 5 članova, a čini ga po 1 član iz svakog sindikata zaposlenih, udruženja penzionera i udruženja poslodavaca, reprezentativnih na nacionalnom nivou.
Delokrug i način rada Nadzornog odbora uređuje se Statutom RF PIO i Pravilnikom o radu Nadzornog odbora. “
Član 169, tačku 3 izmeniti tako da glasi:
“ 3. Sredstva dobijena stavljanjem u funkciju i domaćinskim raspolaganjem imovinom RF PIO, kao i prihod od infrastrukturnih objekata građenih sredstvima RF PIO.“
Član 171, stav 2, procenat izdvajanja za društveni standard, povećati sa 0,10 na 0, 20 % ukupnih prihoda Fonda .
U završne i prelazne odredbe, ubaciti novi član, koji glasi:
“Posebnim -lex specijalis- zakonom, donetim u roku od 6 meseci od usvajanja ovog Zakona, utvrdiće se obaveza države da korisnicima penzija vrati dug, odnosno deo penzija umanjen po osnovu primene Zakona o privremenom uređivanju načina isplate penzija, kao i rok i način vraćanja tog duga. “
Obrazloženje upućenog predloga za izmenu
Član 70d Nacrta Zakona, pravi razliku između penzioera koji su otišli u prevremenu penziju u skladu sa Odlukom Vlade o restrukturiranju i pripremi za pšrivatizaciju, i ostalih korisnika prevremene penzije, što jedan deo penzionerske populacije diskriminiše i dovodi u neravnopravan položaj. To nije u skladu sa Ustavom i treba menjati, kao što je predloženo od strane Udruženja (Sindikata) penzioera Srbije “Nezavisnost“.
Kako kretanje penzija ne bi zaostajalo za kretanjem zarada, odnosno kako se ne bi smanjivala realna vrednost – kupovna moć penzija, treba odrediti parametre za vanredno usklađivanje penzija – odnos sa prosečnom zaradom i učešće troškova penzije u BDP. Ukoliko ta opcija nije prihvatljiva, moguće je, umesto “švajcarske formule“ (50:50) primeniti formulu koja se primenjuje u Sloveniji – usklađivanje penzija 60% sa rastom zarada, a 40% sa rastom potrošačkih cena.
U upravljanju Fondom PIO treba, u skladu sa načelima socijalnog dijaloga (konvencije i preporuke MOR-a) da, osim Vlade, ravcnopravno učestvuju predstavnici svih reprezentativnih socijalnih partnera – sindikata, poslodavaca kao i reprezentativni predstavnici korisnika penzija – udruženja penzionera. To je praksa u svim demokratskim društvima – u upravljanju ravnopravno učestvuju oni koji stvaraju i oni koji koriste sredstva Fonda PIO – zaposleni, poslodavci i penzhioneri, posredstvom svojih legitimnoih predstavnika.
Sindikat penzionera Srbije “Nezavisnost“ se protivio ukudanju Nadzornog odbora RF PIO i smatra da to nadzorno telo, koga bi činili predstavnici socijalnih partnera, ali ne i Vlade, treba vratiti kao jedan od kontrolnih mehanizama funkcionisanja Fonda.
Sa ciljem povećanja realnih izvora prihoda za podmirivanje prava iz i po osnovu PIO, a samim tim i smanjenja učešća finansiranja iz Budžeta, u realne prihode Fonda treba uvrstiti prihode od privatizacije i eksploatacije imovine RF PIO, poslovnog prostora, banja i rehabilitacionih centara i infrastrukturnih objekata građenih sredstvima Fonda PIO.
Srecdstva za društveni standard penzionera koja se izdvajaju po stopi od 0,10% ukupnih primanja, nisu dovoljna za pokrivanje potreba podizanja društvenog standarda penziionera, posebno onih sa nižim penzijama. Tome svedočimo svake godine prilikom prijava za besplatno korišćenje banja i rehabilitacionih centara, kod podele paketa solidarne pomoći, organizacije Olimpijade lica trećeg doba i drugih sportskih i kulturnih manifestacija, jer zbog ograničenih sredstava, otprilike tek svaki treći penzioner koji ispunjava uslove za korišćenje ovih pogodnosti, to može i da iskoristi. Zbog toga je neophodno povećati sredstva za društveni standard penzionera koja će se koristiti u skladu sa Pravilnikom o društvenom standardu penzionera, na 0,20% ukupnih prihoda Fonda.
Zakon o privremenom uređivanju načina isplate penzija je, prema oceni Udruženja (Sindikata) penzionera Srbije “Nezavisnost“ bio suprotan odredbi Ustava Republike Srbije o nepovredivosti stečenih prava (a penzije su stečeno pravo). Zbog toga je obaveza države da taj dug penzionerima vrati. Način i rokove vraćanja, Vlada treba da utvrdi, uz prethodne konsultacije sa reprezentativnim sindikatima i udruženjima penzionera, kroz poseban Zakon (npr. Zakon o pretvaranju tog duga u javni dug) ili poseban Program vraćanja duga. Udruženje (Sindikat) penzionera Srbije “Nezavisnost“ je sačinilo radnu verziju takvog Zakona i spremni smo ga ustupiti na uvid i korišćenje nadležnim državnim organima.
2 komentara
Pingback: Sindikat penzionera Srbije Nezavisnost: Primedbe na izmene i dopune Zakona o PIO - JUGPRESS
Slavica
Kazite vucicu da vise ne laze penzionere Jesmo mi stari Ali nismo ludi Muka mi je od njegovog lazi o prosecnim penzijama 24 god staza jer mi sve nisu obracunali, invalid prove kategorije I 16ooo penzije Muka mi je od njegovog prica