- oktobar 2021. Kategorija: Vesti Izvor: UGS/MKS
Ovogodišnja Nobelova nagrada za ekonomiju dodeljena je Davidu Kardu (Kanada), Džošui Angristu (SAD) i Gvidu Imbensu (Holandija) za straživanja kojim su empirijski dokazali da nije tačna višedecenijska tvrdnja konzervativnih ekonomista da veća minimalna plata podrazumeva smanjenje broja radnih mesta.
Generalna sekretarka Međunarodne konfederacije sindikata Šaron Barou izjavila je da su dobitnici Nobelove nagrade demolirali nedokazanu, ali veoma uticajnu teoriju da osiguranje dostojanstvene minimalne plate za radnike za sobom povlači gubitak radnih mesta.
– Oni koji su decenijama proturali tu mitsku teoriju, kao i vlade i institucije koje su je nametale, bez adekvatnih dokaza, odgovorni su za milione i milione ljudi koji su živeli i danas žive u siromaštvu, naglasila je Barou.
Ona je ocenila da je ovogodišnja Novelova nagrada zapravo “teška optužnica za mnoge ekonomiste zato što je trebalo trideset godina da se uvaže činjenice koje će nadjačati štetne i neutemeljene ideje”.
Barou je kazala da danas, kada su svetu u borbi protiv globalne pandemije potrebna istraživanja zasnovana na činjenicama i dokazima, i ekonomija treba da se zasniva na činjeničnoj analizi, a ne na zlonamernim i ideološkim špekulacijama.
– Osiguranje minimalnih plata kroz kolektivno pregovaranje je ključ za ukidanje siromaštva i promenu dugotrajnih trendova obaranja udela rada u dobiti, za rast potražnje i izgradnju temelja za oporavak – sa radnim mestima, dostojanstvenim radom i održivim razvojem – u svetu sve većih nejednakosti, izjavila je generalna sekretarka MKS Šaron Barou.