- maj 2022. Kategorija: Autorski tekstovi, Zoran Stojiljković Izvor: NiN Foto: Medija centar
Dve godine nije prošlo a država nam je, za naših tridesetak miliona evra, opet anagažovala glumce i čitav prateći ansambl i službe i organizovala izbornu pozorišnu predstavu.
Svha predstave je da u prvom činu izaberemo one koje će upravljati u naše ime – što se zove predstavnička demokratija ili vladavina preko predstavnika. Dakle, stvar prvo zavisi i od naše upućenosti i interesa, pri čemu bar trećina nas koji su to i u prilici, nikada ne ide u izborno pozorište. Ili je bila par puta u životu tek da se kaže da je bila. Da ne ponavljam priču o tome da nisu ni svi glumci u jednakoj prilici da budu viđeni i prihvaćeni na audiciji, kao i priču da mnogo više, recimo, znamo o sastavu i kvalitetu robe u samousluzi nego o kapacitetima i vrsti robe koja nam se nudi na pozorišno-političkom tržištu. Političko tržište je i najmanje demokratsko tržište. To što, jer neposredno ne plaćamo na izbornom mestu, postupamo u kupovini sa manje opreza, ne znači da višestruko uvećanu cenu svog lakomislenog izbora nećemo dugo naknadno plaćati. To naravno zavisi i od znanja, veština i (ne)skrivenih motiva predloženih na čiji redosled i izbor mi nismo, bar ne direktno, uticali.
Sada je prilika da kažem da bi, po mome sudu, svako razuman bio za to da predstavnike – naše poverenice i poverenike u vlasti, držimo pod kontrolom i lupom javnosti i zadržimo svu desetinu raspoloživh mehanizama da na njih utičemo i van izbornog dana. To se zove podruštvljena, monitorizovana ili nadgledana predstavnička demokratija i u skladu je sa sloganom Samo vas gledamo ili sindikalnom krilaticom Ništa o nama bez nas. Naravno kao sav normalan, pa i ne previše politički aktivan svet, o ključnim stvarima bih hteo da odlučim sam a ne preko predstavnika.
Polazeći od rasporeda naših glasova formira se u narednim činovima parlamentarni ansambl i mala scena, određuju angažovanim glumicama i glumcima “naknade za dangubu“ i odgovarajući uslovi rada i druga prava koja im sleduju po nekoj vrsti kolektivnih ugovora i poslovnika o radu. Problem sa sindikalnim pravima političara je što se radi o radu na određeno vreme, pri čemu tek pedesetak njih konstantno produžuje ugovore dok su ostali suočeni sa brigom da se nakon mandata udome u neku javnu ustanovu ili firmu, izvršnu vlast, još bolje ambasadu. Neka vrsta sindikalnopolitičke aristokratije su oni koji imaju svoje zanimanje kome mogu i žele da se vrate. Za ostale bi se dalo reći da su u prekarnom položaju, izloženi milosti i nemilosti, mobingu od strane svojih partijskih šefova i gazda. Sve ovo pod uslovom da nisu tek uhljebi bez karaktera.
Dakle ova aprilska najnovija predstava ili gorka šala nije završena sem što se zna da isti glumac-režiser i u narednoj podeli igra kralja. Znajući njegov stil za očekivati je da neće žuriti sa izborom Vlade a ni gradonačelnika, odnosno da mu se vlasti formiraju sve duže a traju sve kraće.
Premijer mu je u statusu horovođe a ministri od takvog uticaja da za gotovo polovinu znaju samo lobisti, urednici političkih rubrika u medijima i armija angažovanih političkih analitičara sa i bez pokrića, sa i bez navijačkih političkih legitimacija. Za dobar deo onih preostalih a poznatih ministara, rekao bih da u dvorskom teatru, u kome na repertoaru dominiraju farse, parodije i melodramske operete sa peripetijskim zapletima, oni imaju ulogu nosilaca replika koje gospodar ne bi hteo da sam javno izgovori.
Sad da konačno pređem na priču o samom pozorištu, repertoaru i angažovanom ansamblu.
Često se zaboravlja da pozorište sem loža, partera i gornje galerije za određene vrste publike i same scene, ne funkcioniše bez proscenija. U njega se smeštaju muzičari, dirigenti i šaptači, odnosno svi oni nevidljivi ili tek indirektni učesnici izbora poput istraživača izbornog pulsa građana ili njegovih kreatora u koje spadaju i veto igrači – zainteresovani međunarodni akteri, krupni privrednici i crveni velikodostojnici, recimo.
No ključna svar, kad je već odabran repertoar, je mizanscen, odnosno određenje podele uloga, dinamike i dramaturgije predstave, njenih paralelnih tokova i poruka. Zato bi mnogi u političkom teatru hteli da budu nevidljivi montažeri, koreografi i ako može (ko)režiseri.
Rad pozorišta u kome se repertoar i ansambl kako tako biraju a nisu već unapred određeni obnovljen je sa padom Berlinskog zida i dvostrukim raspadom – i sistema socijalističkog samoupravljanja i Jugoslavije kao državnog okvira. Posledično, u prvoj deceniji na repertoaru su dominirali nacionalni, patriotski komadi sa “pevanjem i pucanjem” a na sceni glumci i dramaturzi iz crveno-crne koalicije. Predstavnici nacionalne i demokratske opozicije dugo su mogli igrati tek epizodne uloge.
Nakon serije protesta i testiranja razliičitih izbornih scenarija, dakle praktikovanja uličnog teatra, 2000-te je došlo do promene pozorišne uprave, promene uloga, uključujući i nasilno uklanjanje nekih nosilaca ključnih rola, pa i promene repertoara. Izmena repertoarske klime i politike dovela je, da bi ostrali u ulozi bardova, do rizične, ali pokazalo se relativno uspešne, promene faha nekih afirmisanih nosilaca prethodnog, patriotskog repertoara.
U tome im je umnogome pomogla nova uprava i njene prilično neuspešne i za klimu planetarne ekonomske krize stereotipne i većini (osiromašene ) publike teško gledljive, čak svarljive predstave o čarima privatizacije i dometima demokratizacije.
Staro – nova uprava se, u novom, proevropskom ruhu i scenografiji, vratila, 2012, pre svega na uvek popularnim komadima o iskorenjivanju korupcije i smanjivanju nejednakosti.
U međuvremenu, ona je političkim spektaklima, čestim organizovanjem izbornih predstava u nizu, zarobljavanjem institucija i veštinom da pomera data izborna obećanja do skorih narednih izbornih predstava, uspela da odglumi ulogu opozicije koja ispravlja greške prethodnih uprava i nakon decenije provedene na vlasti.
Mora se priznati da su prave male zanatske bravure pokazane u ovladavanju populističkim stilskim repertoarom zavođenja naroda poluistinama i fikcijama i veštinom proizvođenja neprijatelja.
Kontrola nad polugama vlasti, uključujući i političku korupciju i klijentelistističku kontrolu nad parama, poslovima i publicitetom vešto je kombinovana sa umećem prebacivanja nekadašnjih opozicionara u pozicione redove. Posledično, popularne su dramatizacije sudskih predstava i detektivskih i špijunskih romana.
Još davno je rečeno da, po pravilu, izbore dobija onaj ko troši više i vara uverljivije. Kao i da, posebno na političkoj periferiji, ništa tako dobro ne lepi kao lepak vlasti. Likovi iz Nušićevih komedija gube trku u odnosu na svu beskrupuloznost ponašanja naših doktora plagijatora, sreskih kapetana i članova ožalošćenih porodica a zanimanje špijuna postaje i unosno i ugledno.
Na repertoaru, uz večite patriotske komade dominiraju politički trileri sa porukom o politizaciji kriminala i kriminalizaciji politike.
Paralelno, na maloj a prenaseljenoj i sujetama i animozitetima opterećenoj alternativnoj, opozicionoj sceni na repertoaru su monodrame u nizu i tragikomedije – priče koje bi bile i zabavne da nemaju tako tragične epiloge.
Ovoga puta pred upravu i ansambl, u kome se našlo na jedanaest lista čak četrdesetak predstavnika stranaka i strančica, pokreta i udruženja, biće postavljen ultimativni repertoarski izbor.
U angažovanom pozorištu bez maski, ili filmu istine, mora se odigrati drama teškog izbora između autoritarnog stiska Istoka i umnogome plutokratske i licemerne ponude Zapada.
Ako nam je već mesto u Evropi, ima li u političkom glumištu likova koji taj put neće pretvoriti u stranputicu periferije koja se energetski ruinira i demografski prazni ?
Ni mi u publici nemamo sada pravo na kratkovidu, nojevsku ignoranciju i malodušnost. Suočeni sa brzim novim izborima i angažovani glumački ansambl će morati da igra ono što mu traže. Uostalom, i što vidi da je, poput nedavnih ekoloških potesta, fabula i pokretač uličnog, pučkog teatra.
Može li konačno, na kraju višedecenijske već predstave biti slika razvijenog društva sa snažnim institucijama, odgovornim i kompetentnim elitama i aktivnim građanima na sceni, odnosno demokratskim i solidarnim epilogom?