Već dve godine UGS NEZAVISNOST i Savez samostalnih sindikata Srbije, u saradnji sa Centrom za solidarnost AFL-CIO sprovode Program podrške sindikatima u oblasti bezbednosti i zdravlja na radu, pre svega kroz obuke sindikalnih aktivista u cilju što boljeg upoznavanja i sticanja znanja iz ove izuzetno značajne oblasti za sve zaposlene, koja bi morala da bude u vrhu prioriteta svih sindikalnih organizacija.
Uz aktivnosti na osposobljavanju tima budućih sindikalnih koordinatora u oblasti bezbednosti i zdravlja na radu, započet je i program obuke članstva dveju sindikalnih centrala u šest gradova u Srbiji. Planirano je da će u gradovima, Majdanpek, Niš i Pančevo aktivnosti koordinirati Savez samostalnih sindikata, a u gradovima Šabac, Novi Sad i Subotica, UGS NEZAVISNOST. Ove aktivnosti će pratiti i sindikalno delovanje na unapređenju bezbednosti i zdravlja na radu, kao i medijska kampanja čiji je cilj promocija preventive u ovoj značajnoj oblasti.
Prvi krug seminara u svakom od pomenutih gradova je uspešno realizovan do sredine tekućeg meseca maja. Seminarima koje je UGS NEZAVISNOST organizovao u Šapcu (8.05.2018), Subotici (10.05.2018) i Novom Sadu (15.05.2018), prisustvovalo je u proseku oko trideset članova obe sindikalne centrale, iz različitih delatnosti. Prvi krug seminara je za teme imao ulogu predstavnika zaposlenih za bezbednost i zdravlje na radu, uticaj sindikata na politiku bezbednosti i zdravlja na radu kroz delovanje odbora za bezbednost i zdravlje na radu, kolektivnom pregovaranju i primerima dobre prakse u ovoj oblasti, u svakom od gradova u kojima su seminari održani.
Kao i uvek kada su u pitanju seminari iz Programa podrške sindikatima u oblasti bezbednosti i zdravlja na radu, pozivani su i predstavnici institucija i organizacija koje su deo sistema bezbednosti i zdravlja na radu.
Drugi krug seminara bi trebalo da se realizuje ubrzo, tokom juna meseca 2018.godine. Ovog puta bi tematska oblast trebalo da bude procena rizika na radnom mestu, za šta su se izjasnili učesnici seminara iz Šapca, Subotice i Novog Sada.
Oblast bezbednosti i zdravlja na radu je veoma široka, pa je planirano da sledećem, a moguće i budućim seminarima u ovim gradovima, koji će obrađivati druge teme u istoj oblasti, prisustvuju isti učesnici, čime bi se postigla njihova veća osposobljenost za bavljenje unapređivanjima u oblasti bezbednosti i zdravlja na radu u delatnostima i sredinama iz kojih dolaze.
Naše svakodnevne aktivnosti u oblasti bezbednosti i zdravlja na radu pokazuju da su u svakoj kompaniji ili ustanovi, bez obzira na nivo njihove posvećenosti bezbednom i zdravom radu, unapređenja uvek moguća. Ona zahtevaju kontinuiran i strateški planiran rad, ne samo poslovodstva, već i lica za bezbednost i zdravlje na radu, odbora i predstavnika zaposlenih za bezbednost i zdravlje na radu, sindikalnih organizacija, ali i samih zaposlenih. Ona zahtevaju istinsku saradnju sa nadležnim institucijama i rad na unapređenju zakonodavstva, ali i primenu i kontrolu primene postojećeg zakonodavstva, sve dok bezbednost i zdravlje na radu ne postane nezaobilazan deo kulture rada i upravljanja radom, jer svima nama jedan od najvažnijih ciljeva treba da postane očuvanje zdravlja i života svakog zaposlenog.