Evropski sindikalni institut organizovao je radionicu – trening posvećen statusu i radnim pravima zaposlenih LGBT osoba. Trening je održan u Briselu od 21. do 23. februara 2017. godine.
Ciljevi i zadaci treninga obuhvatali su evropski politički kontekst za LGBTQI zaposlene, analizu slučajeva iz prakse u zastupanju zaposlenih, sa posebnim osvrtom na kolektivno pregovaranje, razmenu iskustava u zaštiti LGBTQI zaposlenih i kreiranje zajedničke sindikalne strategije u borbi protiv diskriminacije LGBTQI osoba na radnom mestu. Skupu je prisustvovalo više od trideset učesnika iz Belgije, Holandije, Francuske, Nemačke, Španije, Italije, Danske, Malte, Poljske, Slovenije, i Srbije.
Evropski politički kontekst LGBTQI prava bliže su predstavili Tibeaut Weber, ispred Evropske konfederacije sindikata (ETUC), Darienne Flemington iz Međunarodne asocijacije LGBTI osoba (ILGA), Mari-liis Sepper iz organizacije Transgender Europe, i Michael Odijk ispred Holandske konfederacije sindikata (FNV). Evropski zakonodavni okvir, njegov razvoj i primenu, kao i prakse predstavili su Alexander Schuster, sa Univerziteta Trento i Partycja Pogodzinska, ispred Evropske agencije za osnovna prava (FRA). Kreiranje zajedničke sindikalne strategije, praksu u kolektivnom pregovaranju i moguće buduće aktivnosti vodile su predstavnice ETUC-a, Marina Monaco i Valerica Dumitrescu.
Trodnevni trening bio je prilika da se jasnije sagledaju problemi sa kojima se svakodnevno susreću pripadnici LGBTQI populacije. Konstatovano je da je položaj LGBTQI osoba značajno unapređen, uprkos činjenici da se društveni okvir i percepcija jako sporo menjaju. Iako je većina učesnika došla iz zapadnih evropskih zemalja koje su dosledne u primeni osnovnih ljudskih prava i u kojima su zakonski regulisane istopolne zajednice, naglašeni su i dalje prisutni problemi društvene stigme, veoma opreznog javnog deklarisanja seksualne orijentacije, a naročito je naglašen težak položaj transrodnih osoba koje su praktično isključene sa tržišta rada.
Kako se društveni stavovi reflektuju na sve aspekte života pojedinca, predrasude i stereotipi prisutni su ne samo na radnom mestu, već i u sindikatu čiji su članovi pripadnici LGBTQI populacije. Imajući u vidu da je zaštita svih zaposlenih u ostvarivanju prava na rad, po osnovu rada i zaštita od diskriminacije po bilo kom osnovu jedan od osnovnih ciljeva sindikalnog udruživanja i delovanja, otklanjanje predrasuda i stereotipa vezanih za LGBTQI osobe ne bi smele da ostanu na začelju prioriteta sindikalnog delovanja jer je od svih ranjivih grupa, LGBTQI najranjivija.