Četvrta globalna konferencija o iskorenjivanju dečjeg rada održana je od 14. do 16. novembra u Argentini. Konferenciju je organizovala Vlada Argentine uz podršku Međunarodne organizacije rada. Tripartitnu delegaciju Republike Srbije, na osnovu zaključka Socijalno-ekonomskog saveta, činili su: Slavica Đukić Dejanović, predstavnica Vlade Srbije, Jovana Emilija Stojiljković iz Unije poslodavaca Srbije i Čedanka Andrić, izvršna sekretarka UGS NEZAVISNOST.
Konferencija je organizovana sa ciljem da doprinese daljoj globalnoj borbi na iskorenjivanju dečjeg rada, sa konačnim ciljem da do 2025. godine bude u potpunosti iskorenjen, kako to zahteva i Cilj 8.7 Ujedinjenih Nacija u okviru Agende 2030 za održivi razvoj. Konferenciji su prisustvovali i ugledni gosti iz međunarodnih institucija, kao što su: Gaj Rajder, Generalni direktor Međunarodne organizacije rada; Kailaš Satiarti, borac za ljudska prava i dobitnik Nobelove nagrade za mir 2014. godine; Horacio Rodrigez Lareta, gradonačelnik Buenos Ajresa; kao i ministri za rad velikog broja zemalja, predsednici poslodavačkih i radničkih organizacija. Konferenciju je pozdravio i predsednik Argentine Maurisio Makri.
Najvažniji rezultat Konferencije je usvajanje Deklaracije o radu dece, prinudnom radu i zapošljavanju mladih. U Deklaraciji se polazi od konstatacije, da se procenjuje, da je još uvek 152 miliona devojčica i dečaka zloupotrebljeno za rad, od toga oko 72 miliona radi u najtežim uslovima. 25 miliona ljudi, od kojih 4 miliona dece, je podvrgnuto prinudnom radu, dok je 71 milion mladih u svetu nezaposleno. U najvećem broju slučajeva iskorišćavanje rada dece je u ruralnim sredinama, ali značajan procenat je i u urbanim ekonomijama, dok je veliki broj izložen trgovini ljudima ili su žrtve oružanih sukoba. Deklaracija konstatuje, da samo pristojan/dostojanstven rad, posebno za žene i mlade, može da garantuje zaštitu za sve radnike i omogući održivost preduzeća. Formalizacija neformalne ekonomije i realizacija prava na obrazovanje za svu decu značajno bi doprinela ostvarivanju ciljeva iz Agende 2030. Dokumentom se reafirmiše uloga sindikata i poslodavačkih udruženja, odnosno socijalnog dijaloga u iskorenjivanju rada dece i prinudnog rada. Podseća se da kršenje osnovnih prava radnika ne može biti pravdano povećanjem konkurentnosti ekonomije.
Deklaracija kroz čitav niz aktivnih mera, smernica i sistem praćenja obavezuje zemlje koje su je prihvatile da u narednom periodu još intenzivnije rade na iskorenjivanju dečjeg rada i prinudnog rada. Preko devedeset predstavnika vlada pročitalo je na Konferenciji zavete kojima se države obavezuju da će preduzeti konkretne akcije u skladu sa Deklaracijom iz Buenos Ajresa. U ime Republike Srbije, zavet je pročitala Slavica Đukić Dejanović, ministar bez portfelja u Vladi Republike Srbije zadužena za demografiju i populacionu politiku.