Program obuke aktivista u oblasti bezbednosti i zdravlja na radu, koji sprovode UGS NEZAVISNOST i SSSS, u saradnji sa Centrom za solidarnost Američke federacije sindikata AFL-CIO, nastavljen je održavanjem četvrte radionice, 30-31. maja, u Beogradu.
U okviru diskusije o prioritetima sindikata za unapređenje bezbednosti i zdravlja na radu, učesnicima skupa prezentovana je Inicijativa reprezentativnih sindikalnih centrala za izmenu i dopunu člana 44 Zakona o bezbednosti i zdravlju na radu. Inicijativom je predviđeno imenovanje sindikalnih predstavnika za BZR na nacionalnom nivou/koordinatora za BZR i njihova saradnja sa odborima za BZR, predsednicima sindikata ili predstavnicima zaposlenih u preduzećima/ustanovama, kao i saradnja sa Inspektoratom za rad i Upravom za bezbednost i zdravlje na radu, kroz neposrednan uvid u stanje ove oblasti u preduzećima/ustanovama, davanje mišljenja i predloga i redovno informisanje reprezentativnih sindikalnih centrala. Imenovanjem predstavnika za BZR na nacionalnom nivou, sindikalne centrale će uneti dodatne resurse i znanja u nadzor, preventivu i unapređenje bezbednosti i zdravlja na radnim mestima.
O delovanju Inspektorata za rad i jačanju saradnje sa sindikatima govorila je predstavnica Inspektorata, Maja Ilić. Kao dobar primer, navela je i do sada realizovanu saradnju sindikata i Inspektorata u nadzoru u oblastima građevinarstva i poljoprivrede i njihovu spremnost da se ona nastavi, čime bi se se, uz povezivanje resursa i kontinuirani zajednički rad, nadzor učinio efikasnijim.
Iskustva Slovačke u delovanju sindikalnih (socijalnih) inspektora prezentovao je Jozef Rajzinger, inspektor sindikalne centrale KOZ SR, pojasnivši prednosti učešća sindikalnih predstavnika u nadzoru bezbednosti i zdravlja na radnim mestima. Istakao je spremnost države da finansira rad sindikalnih inspektora i njihovo zalaganje za poštovanje regulative u ovoj oblasti. Tokom diskusije, navedena su i pozitivna iskustva učešća sindikata u inspekcijskom nadzoru u drugim zemaljama.
Uz iniciranje novih zakonskih rešenja i učešće u izradi strategije i akcionog plana, kao prioriteti za angažovanje sindikalnih centrala i tima aktivista u narednom periodu, istaknuti su formiranje i aktiviranje odbora za BZR na svim nivoima, potpisivanje i primena kolektivnih ugovora za BZR, jačanje kapaciteta kroz dalje osposobljavanje i širenje mreže aktivista, informisanje članstva, formiranje baze podataka i umrežavanje, podsticanje angažovanja svih aktera u sistemu za BZR radi unapređenja aspekta zdravlja na radnom mestu.
Kako je cilj programa formiranje tima aktivista, koji će, uz programe teorijske i praktične obuke, biti umreženi i osposobljeni za rad na terenu, očekujemo da će prezentovana Inicijativa biti uključena u predstojeće izmene Zakona i omogućiti predstavnicima sindikalnih centrala nesmetano učešće u nadzoru bezbednosti i zdravlja na radnim mestima širom Srbije. Inicijativa će, uz saglasnost organa odlučivanja obe sindikalne centrale, biti upućena Radnoj grupi za izradu Zakona o BZR.