U organizaciji Međunarodne organizacije rada (MOR) i uz podršku Evropske Unije, na Ohridu je, od 17. do 19. oktobra ove godine, održana podregionalna konferencija na visokom nivou na temu: ’’Delotvorni mehanizmi za rešavanje radnih sporova’’.
Konferenciji su osim predstavnika i eksperata MOR-a, prisustvovali predstavnici ministarstava za pitanje rada i zapošljavanja, reprezentativnih socijalnih partnera (sindikata i poslodavačkih organizacija) i agencija za mirno rešavanje radnih sporova iz zemalja regiona: Makedonije, Srbije, Bosne (Republike Srpske, Federacije i Dihstrita Brčko), Crne Gore i Albanije, kao i predstavnici nekoliko zemalja članica EU – Irske, Mađarske, Bugarske i Rumunije.
U delegaciji Republike Srbije, koju su činili predstavnici Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, reprezentativnih sindikata, Unije poslodavaca Srbije i Agencije za mirno rešavanje radnih sporova, bila je i Zlata Zec, izvršna sekretarka UGS NEZAVISNOST.
U toku dvodnevnog rada, iznet je pregled vladinih politika zemalja učesnica, u ovoj oblasti; raspravljalo se o iskustvima u radu nacionalnih agencija za mirno rešavanje radnih sporova, kao i specijalizovanih sudova rada u zemljama u kojima postoje i deluju, a predstavljeno je i globalno istraživanje sprovedeno u okviru MOR-a, na temu rešavanja individualnih radnih sporova.
Na primerima iz prakse u Irskoj, Mađarskoj, Rumuniji i Bugarskoj, učesnici su konstatovali određene probleme i prepreke u večem i efikasnijem uključivanju medijacije, mirenja i arbitraže u rešavanje radnih sporova, sa ciljem manjeg opterećenja sudova, skračivanja i pojevtinjenja procesa rešavanja radnih sporova, u interesu zaposlenih i poslodavaca.
Predstavnici nadležnih institucija Republike Srbije prisutnih na Konferenciji, izneli su ocenu stanja u ovoj oblasti, normativni okvir za delovanje Agencije za mirno rešvanje radnih sporova, postignute rezultate i uočene probleme i nedostatke. Poseban značaj dat je ulozi socijalnog dijaloga, odnosno reprezentativnih socijalnih partnera u kreiranju i implementaciji politike mirnog rešavanja radnih sporova.
Kao ograničavajući faktori za značajnije učešće mirnog rešavanja radnih sporova u ukupnom, navedeno je: nedovoljna informisanost javnosti, posebno zaposlenih, i relatvino slaba ’’vidljivost’’ Agencije; nepoverenje u rad ovih institucija; organizaciono-tehnički i kadrovski nedostaci; nezaokružena normativa; kao i tradicionalno opredeljenje za rešavanje sporova sudskim putem. Navedeno je i niz prednosti ovakvog načina rešavanja radnih sporova.
U ovom kontekstu, predstavnica UGS NEZAVISNOST je učesnike Konferencije upoznala sa inicijativom našeg sindikata za donošenje Zakona o sudovima rada, podnetom još 2011. godine i, ponovljenom, u više navrata, bez adekvatne reakcije nadležnih državnih institucija. Učesnici Konferencije su upoznati i sa sadržajem dva projekta koja su, UGS NEZAVISNOST zajedno sa drugim socijalnim partnerima (SSSS, UPS) i Udruženjem građana ’’Inicijativa za razvoj i saradnju), te uz podršku Agencije za mirno rešavanje sporova, Socijalno-ekonomskog saveta Republike i finansijsku podršku SLA, realizovali od 2013. godine.
Kao rezultati ovih projekata, pod nazivom: ’’Socijalni partneri zajedno u podršci mirnom rešavanju radnih sporova’’ i ’’ Socijalni partneri zajedno za izmene i dopune Zakona o mirnom rešavanju radnih sporova’’, proizašle su konkretne preporuke koje predstavnici socijalnih partnera zastupaju u tripartitnoj radnoj grupi za izmenu Zakona o mirnom rešavanju radnih sporova.
Na kraju skupa promovisana je brošura ’’Praktičan vodić MOR-a za profesionalne miritelje’’ čiji će primerci biti dostupni svim miriteljima u zemljama regiona.