Decembar 2023. u Srbiji teško da je mogao proticati u većoj kolektivnoj depresiji i frustraciji. Tri su glavna uzroka – povreda pravne države, socijalno beznađe (za većinu građana) i osporavanje prava na slobodu izborne volje. Od 17. decembra Srbija je u novom ciklusu građanskih protesta, a najčešća pitanja, postavljana i javno i “tajno”, su: ima li uopšte nade da Srbija u dogledno vreme postane makar solidno konsolidovana demokratska država; koji je put izlaska iz očito duboke krize u zarobljenoj državi u kojoj je, čini se, jedina izvesnost beskrajna polarizacija njenih građana; gde se i u kojim društvenim snagama krije to krhko područje nade i da li je sinergija progresivnih snaga sa ciljem oporavka društva i institucija moguća…
Ova sinergija podrazumevala bi, to postaje sve jasnije, udruženo i solidarno delovanje političkih stranaka, pokreta, civilnog sektora i sindikata. Tokom decembra UGS Nezavisnost predstavio je, ne samo svojim članovima već i javnosti u Srbiji, svoj Manifest za demokratski i radnički restart. U Manifestu se eksplicira da je Srbija, iako ustavno definisana kao država zasnovana na vladavini prava, socijalnoj pravdi i podeli vlasti, zapravo suočena sa brojnim ozbiljnim demokratskim deficitima. Navodi se i važan podatak – naime, prema najnovijem izveštaju o stanju demokratije u svetu u 2022. godini švedskog V DEM Instituta Prkos pred autokratizacijom Srbija se nalazi među zemljama sa najvišim nivoom autokratizacije i okarakterisana je kao izborna autokratija: “Tako je stala u red sa još šest zemalja koje su, prema velikom broju indikatora, doživele slom demokratije, a društvo na toj neslavnoj poziciji joj prave Mađarska, Turska, Indija, Tajland, Tunis i Salvador”.
Tekst Manifesta predviđa i da kriza neće biti razrešena decembarskim izborima te da za građanke i građane Srbije, kao i njihove sindikate, organizacije i pokrete, nije u pitanju samo promena “garniture na vlasti” već su bitne korenite društvene promene. Kao tri ključna cilja u Manifestu su prepoznati demokratija, socijalna pravda i društveno blagostanje. Prema autorima Manifesta, jasno je da je demokratski restart Srbije nemoguć bez “osvajanja bar minimalne izborne demokratije – fer i ravnopravnih izbora, otvaranja medija i ograničenja troškova kampanja na razumnu meru”.
U tekstu Manifesta jasno se uočava nekoliko ključnih problema – preduslov restartovanja demokratije jeste jačanje njenih participativnih i razvojnih mehanizama, javnih rasprava, rada nezavisnih organa, građanskih inicijativa… Sam restart, navodi se u tekstu, “prvo treba da obuhvati “proterivanje” političkih partija iz prostora koji je nepartijski. Ovde se, prvenstveno, misli na pravosudnu vlast, medije, javna preduzeća, obrazovanje i kulturu, u kojim bi trebalo isključiti nedozvoljen uticaj i prisustvo partijskih oligarha. To za pretpostavku ima i paralelni proces njihove unutrašnje demokratizacije, jer se ni pluralna, višepartijska demokratija ne može dobiti kao rezultat zbira njenih nedemokratski formiranih elemenata”
Uz praktične predloge, analize i preporuke komunalnog sektora, javnih preduzeća, slobode medija, javnih medijskih servisa i kulturne politike, državne uprave, lokalne samouprave, pravosuđa i javne bezbednosti, industrijske politike i poljoprivrede, jedna od najvažnijih poruka manifesta UGS Nezavisnost jeste da svako zalaganje za demokratiju i blagostanje uvek pretpostavlja i zalaganje za dijalog, toleranciju i mir, nasuprot politikama rata, nasilja i ekstremizma. Šta to konkretno znači za Srbiju i njene građanke i građane? Odgovor koji nudi Manifest je sasvim nedvosmislen – “To, pre svega, znači stabilizaciju odnosa u regionu i odricanje od jednostranih akata i projekata prekrajanja granica, kao i nastavak proklamovanih evropskih integracija”.
Ono što nam je, dakle, potrebno jesu upravo sinergija i aktivna, delatna nada da je demokratski preobražaj Srbije moguć… I da, svi zajedno, nismo fatalno zakazali i zakasnili. Krajem pedesetih godina prošlog veka Bloh je pisao da je stvar u tome “da se naučimo nadanju”.
Princip Nade nije poziv na Utopiju. Upravo suprotno, reč je o pozivu na Akciju. Bez kompromisa i bez primisli o povlačenju.
/Ceo tekst Manifesta za demokratski i radnički restart dostupan je na sajtu UGS Nezavisnost/