U okviru Projekta „Izgradnja kapaciteta kreatora javnih politika Zapadnog Balkana za politike zapošljavanja mladih“ koji, pod pokroviteljstvom Evropske unije, implementira Međunarodna organizacija rada, u Beogradu je, 18. i 19. maja 2017. godine, održana radionica na temu „Dizajniranje programa za zapošljavanje mladih“. Prethodno je ova radionica, tokom maja, već održana u Tirani, Skoplju, Prištini i Podgorici, a krajem meseca biće održana i u Sarajevu.
U dvodnevnom radu, aktivno su učestvovali predstavnici Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja i Nacionalne službe za zapošljavanje Republike Srbije, kao i predstavnici socijalnih partnera: Ujedinjenih granskih sindikata „Nezavisnost“, Saveza samostalnih sindikata Srbije i Unije poslodavaca Srbije.
Eksperti Međunarodne organizacije rada detaljno su upoznali kreatore javnih politika u oblasti zapošljavanja mladih u Srbiji i njihove socijalne partnere sa praktičnim iskustvima zemalja članica Evropske unije u oblasti primene Garancije za mlade koja se kontinuirano sprovodi kroz nacionalne politike unutar EU, počev od 2014. godine. Budući da primena javnih politika, zasnovanih na Garanciji za mlade, podrazumeva integraciju različitih politika, mera i usluga, neophodni preduslov za njenu punu primenu leži u ostvarivanju snažnog parnerstva svih javnih institucija koje se bave politikom zapošljavanja, obrazovnom politikom, sistemom socijalne zaštite i politikama usmerenim prema mladima – kako na nacionalnom, tako i na lokalnom nivou, te nevladinih i ostalih organizacija civilnog sektora koje okupljaju ili targetiraju mlade ljude.
Poseban aspekt Garancije za mlade predstavljaju napori evropskih zemalja da dopru do mladih koji nisu registrovani kao nezaposlena lica, a ni ne nalaze se u obrazovnom sistemu, pa su za sam sistem nevidljivi, te njihovo registrovanje i uvođenje u sistem. Tek nakon rešavanja ovog problema, moguće je pristupiti izradi kompleksnog sistema koji kombinuje preventivne sa aktivnim merama politike zapošljavanja, u cilju suzbijanja nezaposlenosti mladih koja predstavlja sve rašireniju pojavu, posebno na prostoru Zapadnog Balkana.
Učesnici radionice diskutovali su o modalitetima kreiranja adekvatnih mera, sa ciljem unapređenja njihove efikasnosti. U tom smislu, posebno značajnim su se ispostavila evropska iskustva sprovođenja različitih vrsta radnih praksi za mlade koja su potvrdila činjenicu neophodnosti obezbeđivanja kvaliteta prakse, na čemu sindikati u Srbiji konstantno insistiraju. Tokom radionice su, takođe, razmatrane i mogućnosti za jačanje uloge socijalnih partnera u procesu monitoringa i evaluacije aktivnih mera u oblasti zapošljavanja mladih, kao ugrožene kategorije na tržištu rada u Srbiji i regionu.
Razumevanju procesa koji se vode pod okriljem Garancije za mlade značajno su doprineli i eksperti UNDP-a, Evropske fondacije za obuku i predstavnik Regionalnog saveta za saradnju Jugoistočne Evrope.