Saradnja sa kredibilnim nevladinim organizacijama koje, u svom fokusu rada, imaju ekonomska, radna i socijalna pitanja – jedan je od strateških pravaca delovanja UGS NEZAVISNOST, a u cilju stvaranja široke mreže društvenih aktera, radi uvećavanja stepena uticaja civilnog društva na tok i dinamiku ekonomsko-socijalnih reformi u Srbiji. U tom smislu, UGS NEZAVISNOST su, tokom 2017. godine, potpisale nekoliko sporazuma o saradnji sa nekoliko relevantnih organizacija, među kojima i Memorandum o saradnji sa dugogodišnjim partnerom naše sindikalne organizacije – Fondacijom Centar za demokratiju.
U okviru saradnje sa Centrom za demokratiju, tokom cele 2017. godine, UGS NEZAVISNOST su aktivno učestvovali na projektu „Dostojanstveno raditi u Srbiji – Ka boljoj zaštiti prava zaposlenih kroz saradnju civilnog društva i sindikata“. Projekat je podržan od strane Međunarodnog Olof Palme Centra i realizovan je kroz seriju istraživanja, okruglih stolova, debata, treninga, radionica i konsultativnih sastanaka predstavnika nevladinog sektora i UGS NEZAVISNOST – kako na nivou centrale, tako i na lokalnom nivou.
U Beogradu je, 22. decembra, održan završni Okrugli sto na kome su predstavljeni rezultati jednogodišnjeg rada. Ovom prilikom, sumirani su rezultati istraživanja „Profil radnika zaposlenih preko agencija za privremeno zapošljavanje“ i „Statistika i dostojanstven rad – Kritička analiza političkog tumačenja statistike rada“. Poslednje istraživanje bilo je tema više debata u kojima su predstavnici UGS NEZAVISNOST učestvovali tokom ove godine, a osnovni značaj njegovih rezultata leži u činjenici da je ovo prvi put da je, u javnom diskursu, pokrenuta kvalifikovana naučna rasprava o relevatnosti podataka sa tržišta rada koji se koriste u zvaničnim političkim analizama, kao i o mehanizmima manipulacije ovim podacima u cilju dokumentovanja privrednog razvoja koji je, u najboljem slučaju, značajno manji nego u iskazanoj statističkoj analizi. Podaci o tržištu rada, pri tome, jednako se zloupotrebaljavaju u komunikaciji sa domaćom javnošću – u svrhu prikupljanja dnevno-političkih poena i u komunikaciji sa administracijom Evropske unije – u svrhu ulepšavanja ekonomske realnosti u Srbiji.
Profesor Pravnog fakulteta Univerziteta Union, Mario Reljanović, na završnom Okruglom stolu, istakao je burnu zakonodavnu aktivnost Narodne skupštine tokom decembra ove godine, kao i normativne izazove s kojima se očekuje da će se naša zemlja suočiti tokom naredne, 2018. godine. On se posebno osvrnuo na nedopustiv manir vlasti da, prilikom normiranja koje za sobom povlači značajne ekonomske i socijalne posledice po radnike u Srbiji, sistematski zaobilaze dijalog sa socijalnim partnerima ili da ga obesmišljavaju, svodeći ga na proceduralnu formu.
Predsednik UGS NEZAVISNOST, Zoran Stojiljković, u istom kontekstu, govorio je o preporukama Evropske konfederacije sindikata koja, nakon donošenja evropskih socijalnih stubova, ponovo vraća socijalni dijalog i nezavisni monitoring među svoje prioritetne zahteve. U duhu dijaloga između socijalnih partnera, tokom sledeće godine očekuje nas i donošenje novog programa dostojanstvenog rada za Srbiju, pod okriljem Međunarodne organizacije rada.
U tom smislu, Fondacija Centar za demokratiju, sa svojim jasnom usmerenošću na dostojanstven rad, zarade i smanjivanje nejednakosti ostaje jedan od glavnih strateških partnera na civilno društvenoj sceni za UGS NEZAVISNOST koji se, već pune dve decenije, zalažu za stvaranje širokog partnerstva za društvene promene. Uz očuvanje autonomne pozicije, solidarnosti i organizacione mreže, UGS NEZAVISNOST će nastaviti da rade na uvećanju stepena kompetencije i akcionog jedinstva kroz ovu vrstu saradnje sa nevladinim sektorom.