U okviru Sporazuma o saradnji koji su potpisali UGS NEZAVISNOST i MOSZ 12. i 13. aprila 2018., u Budimpešti je, uz finansijsku podršku EZA, održan zajednički seminar na temu „Efikasne strategije komunikacije za sindikate“. Pored predstavnika UGS NEZAVISNOST i mađarskog sindikata MOSZ, međunarodnom seminaru su prisustvovale i kolege iz sindikata Slovačke i Bugarske.
Seminar su otvorili Imre Palkovič, predsednik MOSZ-a i Dragan Milanović Pilac, potrpedsednik UGS NEZAVISNOST.
Uvodno predavanje na temu “Zašto staro, ako može biti moderno?” održala je Flora Idranji, komunikacijski rukovodilac MOSZ-a.
Dragan Milanović Pilac, potpredsednik UGS NEZAVISNOST obuhvatio je temu “Biti digitalan”. Inspiracija za ovo predavanje je knjiga Nikolasa Negroponta, direktora medijske laboratorije MIT, u kojoj tadašnja predviđanja funkcionisanja komunikacije u digitalnom okruženju se u potpunosti obistinila. Na osnovu novog tehnološkog razvoja i digitalnog okruženja UGS NEZAVISNOST je prilagodio delovanje i komunikaciju u tom okruženju izradivši novo “Dizajniranje sindikata”. U sklopu tog projekta predstavljena je i nova Knjiga standarda, specijalna TV emisija “Socijalni radar”, “Novi rukopis” u komunikaciji kako unutar sindikata tako i prema javnosti.
Na seminaru su obradjene teme: Na koji način postaje relevantno ono što želimo da kažemo?, Krizno komuniciranje, Uloga anketiranja javnog mnjenja u komunikaciji, Svet izgrađivanja brendova – na koji način primeniti sve to u svetu sindikata?, Onlajn prisustvo – websajtovi sindikata i društveni mediji. Predavači na navedenim temama bili su Jožef Perlaki-Pap, savetnik za krizno komuniciranje, Andrea Sabo, predavač PhD na Institutu političkih nauka, Arpad Papp-Vary, PhD habil, dekan Fakulteta za biznis i Žolt Gomboš, onlajn marketing trener.
Eržebet Tot Batori, potpredsednica Pokrajinskog odbora za APV UGS NEZAVISNOST je govorila o idejama prekogranične saradnje.u okviru Sporazuma o saradnji između MOSZ-a i UGS NEZAVISNOST. Predviđanja UGS NEZAVISNOST su: aktivna saradnja sa međunarodnim sindikalnim organizacijama, udruženjima i asocijacijama, učešće u radu međunarodnih sindikalnih konferencija i drugih skupova, učešće u projektima institucija Evropske Unije i zemalja članica (tvining projekti, IPA fondovi i sl.), prisustvo kongresima i drugim skupovima prijateljskih sindikalnih organizacija, aktivno učešće u radu MOR-a i njenih radnih tela, komunikacija sa predstavnicima evropskih institucija u Srbiji (kancelarije EU i EK), nastavak komunikacije sa Svetskom bankom, MMF i drugim finansijskim institucijama naglasila je Eržebet Tot Batori. U svojoj prezentaciji Eržebet je govorila o jačanju pogranične, bilateralne i regionalne saradnje kroz zajedničke projekte, posebno u oblasti:
- Otvaranja novih mogućnosti za zapošljavanje – ulaganje kapitala jedne u drugu zemlju, migracije radne snage…
- Usklađivanja sistema stručnog obrazovanja radi otvaranja mogućnosti bržeg produktivnog zapošljavanja;
- Očuvanja radne i životne sredine;
- Zaključivanje međudržavnih bilateralnih sporazuma vezanih za pitanja od interesa za obe strane – zapošljavanje, zdravstvno osiguranje, PIO…
Po završetku predavanja oformljene su radne grupe za projekte prekogranične saradnje. Cilj radnih grupa bila je izrada konkretne ideje za projekat, preliminarnog plana izvodljivosti i ideje o načinu finansiranja.
Obuhvaćene su dve teme:
- mreža virtuelne razmene informacija
- obrazovne i kulturne aktivnosti
Rukovodioci radnih grupa bili su dr Imre Silard Sabo, šef sekretarijata MOSZ i Đula Indri, predsednik RDT.