Nakon što uskoro Evropski savet “ozakoni” novu direktivu milionima platformskih radnika njihovi poslodavci će morati da priznaju prava na minimalne garantovane plate, radno vreme, godišnji odmor, bolovanje, socijalno osiguranje…
Očekuje se da će Evropski savet konačno dati “zeleno svetlo” direktivi o radu digitalnih platfromi što bi značilo da države članice Evropske unije moraju da je ugrade u svoja nacionalna zakonodavstva, saopštila je Evropska konfederacija sindikata.
Na pošlonedeljnoj Sindikalnoj platfromi u Parizu okupilo se 160 platformskih radnika, sindikalnih predstavnika, stručnjaka i kreatora politika koji su pozvali vlade da na odgovarajući način implementiraju direktivu kako bi se što efikasnije suočile sa rastućom “platformizacijom“ ekonomije van sektora isporuke i transporta.
Pravo na dostojanstvo
Direktiva EU uključuje pretpostavku zaposlenja platformskih radnika, što znači da će kompanije morati da dokazuju da ljudi koje angažuju nisu zaposleni, umesto da se radnici pojedinačno tužbama u sudskim postupcima bore za svoja prava. Nakon što Evropski savet “ozakoni” direktivu milionima platformskih radnika širom EU njihovi poslodavci će morati da priznaju prava na minimalne garantovane plate, radno vreme, godišnji odmor, bolovanje, socijalno osiguranje…
Čekanje dugo tri godine
Po prvi put će biti regulisano i algoritamsko upravljanje koje je do sada korišćeno za netransparentno zapošljavanje i otpuštanje radnika i njihov tretman kao “algoritamskih robova”.
Na sindikalnom skupu u Parizu prošle nedelje, Fernando Garsia, vozač dostave iz Španije, rekao je da je platformskim radnicima “potrebno dostojanstvo, dostojanstvo našeg života i radnog veka, a ne da budemo robovi algoritma”.
Odgovarajući ugovor
Rasa Kavalauskaite, radnik dostavljač iz Austrije, izrazio je nadu da će zahvaljujući direktivi kompanija preuzeti više odgovornosti, umesto da ih prebacuje radnicima. “Na primer, sve troškove u vezi posla plaćamo mi umesto kompanija. Nadam se da će se to promeniti sa direktivom. Svi dostavljači, ne samo oni koji isporučuju hranu, zaslužuju odgovarajući ugovor.”
Andrea Pratoveči, bivši radnik dostave koji je postao sindikalni predstavnik, ukazao je na značaj evropske regulative: “Važnost direktive EU je velika, posebno kada su u pitanju zdravlje i sigurnost na radu i garancija odgovarajuće plate i ostalih primanja”.
Međutim, na pariskom Platfor(u)mu čula su se i upozorenja da kompanije pokušavaju da pronađu načine da zaobiđu direktivu. Poljski sindikalac Stanislav Kerviak rekao je da su uprkos pretpostavci o zaposlenju sadržanoj u EU direktivi, u njegovoj zemlji “veoma zabrinuti zbog ponašanja platformskih kompanija koje ugovaraju podugovore sa posredničkim kompanijama kako bi izbegle svoje obaveze”.
Zbog toga Evropska konfederacija sindikata poziva zemlje članice da prevaziđu minimalne zahteve prilikom implementacije direktive i da sarađuju sa sindikatima kako bi se osiguralo da se konačno urede prava i prava radnika u digitalnoj ekonomiji.
Lažno samozapošljavanje
Sekretarka EKS-a Tea Jarc iz Slovenije govoreći na Platfor(u)mu u Parizu, najvećem sindikalnom skupu o platformskoj ekonomiji, podsetila je da se evropski radnički pokret duže od tri godine borio za direktivu o radu platformi: “Sada imamo evropsku direktivu, ona je ambiciozna, omogućava razvoj poslovanja, a istovremeno vodi računa da naš evropski socijalni model ne bude ugrožen, i da radnici ne budu eksploatisani. Sada je ‘lopta’ u rukama država članica EU i njihovih vlada da glavne zahteve direktive unesu u svoje nacionalne zakone”.
Tea Jarc je ukazala da će države članice EU morati da sprovedu pretpostavku o zaposlenju bez dodatnog opterećenja za radnike, kao i da okončaju zloupotrebe u algoritamskom upravljanju.
“Ova direktiva je blagovremena, ali moramo imati na umu da se modeli rada platformi stalno menjaju i šire, utičući na sve više sektora koji često rade po principu lažnog samozapošljavanja. U našem zajedničkom interesu je da platformski radnici u svim društvenim sredinama imaju jasan radni status i da budu zaštićeni pristupom socijalnoj sigurnosti i pristojnim uslovima rada”, istakla je sekretarka EKS-a.
EKS pozivamo sve države članice EU da iskoriste ovu priliku ne samo da bi prilagodili nacionalne zakone tamo gde je to potrebno, već i da u dijalogu sa socijalnim partnerima obezbede da model rada platforme više ne eksploatiše radnike, odnosno da obezbedi njihovo odgovarajuće uključivanje i zaštitu na evropskom tržištu rada.
Priredio S. R.