Evropska unija mora da preduzme odlučne i hitne mere kako bi zaštitila svoje radnike i proizvodnju od novih carinskih pretnji SAD, poručuje Evropske konfederacije sindikata
Evropska ekonomija već pati od negativnih uticaja opšte carinske stope od 10 odsto na svu robu iz Evrope i posebne tarife od 25 odsto na sektore automobilske industrije, čelika i aluminijuma, koje su uvele Sjedinjene Američke Države, ukazuje Evropska konfederacija sindikata (EKS) koja smatra da pretnje Vašingtona o novom povećanju američkih carina Brisel mora tretirati kao vanrednu situaciju.

Analiza Evropskog sindikalnog instituta pokazala je da bi povećenje američke opšte carinske stope sa 10 na 20 procenata ugrozilo najmanje 700.000 radnih mesta na prostoru EU, i to ne računajući veće carine nametnute evropskoj industriji automobila, čelika i aluminijuma. Sindikalni institut takođe procenjuje da bi veće američke carine koštale Evropu najmanje 160 milijardi evra.
Zabrinuta ovim procenama EKS poziva Evropsku komisiju da hitno interveniše konkretnim merama za zaštitu radnih mesta i prihoda, što podrazumeva sledeće:
* Uvođenje mehanizama za reagovanje na krize podrškom kompanijama i radnicima koji se suočavaju sa povećanjem carina, uključujući inicijativu „SURE 2.0“ za zaštitu radnih mesta i proizvodnje u Evropi;
* Suspendovanje pravila ekonomskog upravljanja kako bi se državama članicama EU omogućilo da usvoje ekonomske politike za odbranu svojih ključnih industrijskih i proizvodnih kapaciteta;
* Stalni investicioni mehanizam sa socijalnim uslovima za premošćavanje jaza u javnim investicijama kako bi se omogućilo otvaranje kvalitetnih radnih mesta i da evropska ekonomija bude inovativna, autonomna, održiva i prosperitetna;
* Jačanje socijalnog dijaloga na nivou EU i na nacionalnim nivoima država članica kako bi se osiguralo učešće radnika na definisanje industrijskih politika, uz puno poštovanje prava radnika na informisanje i konsultacije;
* Jačanje unutrašnje potražnje na prostoru EU, posebno povećanjem plata i promovisanjem kolektivnog pregovaranja. Evropska komisija bi trebalo da nastavi sa zakonodavnim inicijativama za promociju kvalitetnih radnih mesta i obezbeđivanje pravednih tranzicija;
* Spremnost za aktiviranje mera kontrole profiterstva i, ako bude potrebno, ograničavanje povećanja cena osnovnih potrepština, posebno hrane, kako bi se sprečilo da se ljudi suoče sa još jednom krizom troškova života.
Odupreti se nasilnicima
EKS navodi da Evropska centralna banka mora da se uzdrži od povećanja kamatnih stopa kao odgovor na bilo kakvo povećanje cena izazvano višim carinama. Umesto toga, biće potrebno smanjenje kamata.
Najveća evropska sindikalna asocijacija ukazuje i da EU, koja ima za cilj da nastavi i ojača svoja ulaganja u održive i digitalne inovacije, mora da zaštiti ekonomsku okosnicu svoje ekonomije – radnike, industrijsku i proizvodnu bazu. U suprotnom, bez ciljane podrške, rastu rizici od gubitka radnih mesta, zatvaranja fabrika i slabljenja evropskih proizvodnih kapaciteta.
Evropa ne sme napuštati svoj socijalni model, standarde, vrednosti i prava, i zato mora odbaciti tvrdnje da zaštita radnika i građana narušava trgovinu, naglašava EKS uz poruku da su evropski sindikati spremni da sarađuju sa institucijama EU, poslodavcima i nacionalnim vladama u kreiranju otporne i inkluzivne industrijske strategije koja će koristiti svim Evropljanima.
Priredio S. R. Foto: Youtube