Evropska konfederacija sindikata će podržati ambicioznu evropsku industrijsku politiku koja će podstaći zajednička dobra i inovacije, politiku zasnovanu na poštenim zaradama, unapređivanju javnih usluga, socijalne zaštite, stanovanja…
Poziv Evropske konfederacije sindikata za povećanje ulaganja u Evropskoj uniji podržao je autor izveštaja o budućnosti evropske konkurentnosti Mario Dragi, ali sindikati upozoravaju da će biti potrebne posebne mere kako bi se osiguralo da investicije stvore kvalitetnija radna mesta u svim sektorima i svim regionima EU.
Uključivanje sindikata će biti ključno jer socijalni dijalog i kolektivno pregovaranje moraju biti u centru rešenja za evropsku konkurentnost, saopštio je u ponedeljak EKS koji je pozvao predsednicu Evropske komisije da formira radnu grupu socijalnih partnera kako bi se o tome tematski razgovaralo.
Nedovoljna ulaganja
EKS navodi da je dugo identifikovao posledice za zaposlene zbog hronično nedovoljnog ulaganja u industriju i javne usluge. Nekadašnji predsednik Evropske centralne banke i bivši premijer Italije, ugledni ekonomista Mario Dragi prepoznao je to u svom izveštaju “Budućnost evropske konkurentnosti” koji je naručila Evropska komisija a koji preporučuje dodatne investicije od najmanje 800 milijardi evra godišnje.
“Ovo bi trebalo da označi prekretnicu u pristupu EU”, ocenjuje EKS i zato “snažno podržava ambicioznu evropsku industrijsku politiku koja će podstaći zajednička dobra i inovacije, politiku zasnovanu na ojačanim javnim uslugama, socijalnoj zaštiti, stanovanju, transportu i brizi o deci”. EKS poručuje da “EU i države članice moraju odbaciti neuspelu politiku štednje i umesto toga razvijati ambiciozne zajedničke instrumente ulaganja”.
Za kvalitetnija radna mesta
Iako preporuke pomenutog izveštaja s pravom naglašavaju potrebu za intenzivnim ulaganjima kao sredstvom za jačanje konkurentnosti, one ne predviđaju neophodne mere koje će garantovati zaštitu i stvaranje kvalitetnih radnih mesta u svakom sektoru i svakom region, ukazuje EKS.
Evropska sindikalna centrala ukazuje da “investicije ne mogu biti blanko ček kada je reč o pravima radnika”. EKS napominje da se uvek zalagao za to da investicije budu vezane za promociju kolektivnog pregovaranja kao sredstva za obezbeđivanje kvalitetnijih poslova.
Izveštaj takođe poziva da se svim radnicima obezbedi pravo na obrazovanje i prekvalifikaciju, što je nadohvat ruke, ističe EKS, “ali samo uz dovoljna ulaganja i zakonodavne inicijative da se garantuje pravo na obuku”. U tome će biti odlučujuća Direktiva EU koja podržava istinsko učešće sindikata u planiranju i upravljanju zelenom i digitalnom tranzicijom Evrope.
Izbegavati trku do dna
EKS smatra da je pozitivno to što Dragijev izveštaj potvrđuje da Evropa ne može da stekne konkurentnost smanjivanjem plata i da su investicije pravi način da se poveća produktivnost.
Međutim, EKS izražava veliku zabrinutost zbog ponovnog pojavljivanja agende deregulacije i zahteva da se ona odbaci, jer je neophodno regulatorno okruženje koje štiti prava radnika i sindikata. Zaštitna pravila obezbeđuju jednake uslove i otpornu, visokokvalitetnu ekonomiju zasnovanu na inovacijama, i ne treba ih smatrati preprekama za konkurentnost, ukazuje EKS.
EKS zato poziva predsednicu Evropske komisije Ursulu fon der Lajen da osnuje radnu grupu socijalnih partnera na visokom nivou koja bi se posvetila sprovođenju industrijske politike EU za kvalitetne poslove, zajedno sa nekim drugim pitanjima. “Socijalna i konkurentna Evropa su dve strane jedne medalje”, naglašava EKS.
Ključno ulaganje u radnu snagu
Tim povodom generalna sekretarka EKS-a Ester Linč kaže: “Dokazi su tu. Svi akteri pokazuju u istom pravcu. Hoće li EU uhvatiti koprivu i preokrenuti politiku nedovoljnog ulaganja?”
“Upravljanje promenama za postizanje konkurentne Evrope je ključno i podrazumeva jačanje kolektivnog pregovaranja. EU mora da iskoristi sve poluge da podstakne države članice da najmanje 80 odsto radnika bude obuhvaćeno kolektivnim ugovorima. Kvalitetni poslovi, sa poštenom platom i dobrim uslovima rada, socijalni dijalog i kolektivno pregovaranje su u srcu konkurentnosti. Pozitivno je to što Dragijev izveštaj prepoznaje da Evropa ne treba u pogledu plata da se takmiči u trci do dna. Međutim, moramo da garantujemo da investicije dolaze sa obavezama da se obezbede kvalitetna radna mesta i društveni napredak”, naglasila je Ester Linč.
Priredio S. R.