Evropska unija mora hitno da zaštiti radna mesta od posledica odluke SAD da uvedu carinu od 25 odsto na automobile iz Evrope, zajednička je poruka Evropske konfederacije sindikata i asocijacije IndustriAll Europe
Ključno je da Evropska unija zaštiti svoje proizvodne kapacitete, ističu u zajedničkoj reakciji dve evropske sindikalne porodice, ukazujući da samo recipročne mere trgovinske odmazde neće zaštititi radna mesta. Umesto toga, potreban je dvostruki kombinovani pristup: ulaganja u jačanje domaće potražnje i neposredna zaštita kvalitetnih radnih mesta, nalik merama koje su EU i njene države članice preduzimale tokom pandemije Kovida.
Udarac evropskoj autoindustriji
Najavljenim tarifama na uvoz Tramp pokušava da zada veliki udarac evropskoj automobilskoj industriji u trenutku kada je taj sektor u prilično velikim problemima, ocenjuju evropske sindikalne centrale. Tim povodom generalna sekretarka EKS-a Ester Linč je upozorila da bi nepreduzimanje mera za zaštitu radnih mesta bila katastrofalna greška političkih lidera EU, jer kada jednom nestanu radna mesta u proizvodnji, izuzetno ih je teško vratiti.
“EU je trenutno fokusirana samo na trgovinsku odmazdu što neće spasiti poslove u automobilskoj industriji. Potrebne su investicije i konkretne mere za očuvanje radnih mesta da bi se održali evropski proizvodni kapaciteti. Ključno je da ovi poslovi budu zaštićeni i osigurani za budućnost. Zato EU mora masovno ulagati da bi napredovala u tehnologijama budućnosti, u čemu je centralna autoindustrija”; kazala je Linč.
Katastrofalan signal Vašingtona
Generalna sekretarka IndustriAll Europe Judit Kirton-Darling je ocenila da najnovija odluka Vašingtona pojačava hitnost proaktivnog i dobro opremljenog evropskog industrijskog plana za automobilski sektor.
“Ove carine će narednih dana verovatno biti praćene drugim sličnim carinama na izvoz drugih sektora EU u SAD. Trgovinski ratovi nisu dobri ni za koga – svakako ne za radnike koji su potencijalno stavljeni u međusobnu konkurenciju. Potrebno je da prevladaju razumne glave… Evropa treba hitno da investira u svoje industrije – a to smo znali i pre nego što je ovaj trgovinski sukob eskalirao”, napomenula je Kirton-Darling.
Oštre kritike Trampovih carina
Predsednik SAD je 26. marta najavio da početkom aprila stupiti na snagu odluka o uvođenju carine od 25 odsto na uvoz automobila i automobilskih delova. Za razliku od Trampa koji je uveren da će ta mera dovesti do „velikog rasta“ u industriji i da će podstaći otvaranje novih radnih mesta i investicije u SAD, analitičari smatraju da će taj potez verovatno dovesti do privremenog gašenja značajnog dela proizvodnje automobila u Americi, kao i do zaoštravanja odnosa sa saveznicima.
Mediji iz različitih delova sveta prenose prognoze stručnjaka da će Trampov najnoviji carinski potez verovatno smanjiti proizvodnju, povećati cene i podstaći globalni trgovinski rat. Kako izveštava britanski Gardijan, vlade od Tokija preko Berlina i Pariza do Otave ošto su kritikovale visoke uvozne tarife Donalda Trampa na strane automobile, a nekoliko najpouzdanijih dugoročnih saveznika SAD zapretilo je uzvratnom akcijom.

Sjedinjene Američke Države su prošle godine uvezle oko osam miliona automobila – što predstavlja vrednost od oko 230 milijardi evra i otprilike polovinu ukupne prodaje. Meksiko je najveći dobavljač automobila u SAD, a slede Južna Koreja, Japan, Kanada i Nemačka. U toku 20224. evropski proizvođači automobila prodali su na američkom tržištu više od 750.000 vozila.
Francuski predsednik Emanuel Makron izjavio je da je svom američkom kolegi rekao da carine nisu dobre ni za američku ni za evropsku ekonomiju, jer remete lance snabdevanja, proizvode inflatorne efekte i uništavaju radna mesta.
Nemački kancelar Olaf Šolc javno je kritikovao Trampovu odluku kao pogrešnu i rekao da je Vašington “izgleda odabrao put na čijem kraju leže samo gubitnici, zato što carine i izolacija štete prosperitetu svih“.
Francuski ministar finansija Erik Lombard i njegov nemački kolega Robert Habek najavili su da će Evropska unija biti primorana da podigne sopstvene tarife na uvoz američkih automibila. U sličnom tonu reagovao je i premijer Poljske Donald Tusk: Evropa će zdravorazumski pristupiti carinskoj politici SAD, ali „ne na kolenima“.
Predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen opisala je Trampovu odluku kao “lošu za preduzeća, još goru za potrošače”. Dodala je da će EU nastaviti da traži rešenja putem pregovora, istovremeno štiteći svoje ekonomske interese.
Priredio: S. R.