U Sofiji je 9. maja 2018. godine održana Međunarodna sindikalna konferencija pod nazivom „Glas integracija Zapadnog Balkana“. Kolege iz bugarskog sindikata KNSB ugostile su, uz finansijsku podršku Fondacije Fridrih Ebert, reprezentativne sindikalne organizacije iz regiona Zapadnog Balkana, kao i predstavnike Evropske konfederacije sindikata. Cilj konferencije bio je da se usvoji Deklaracija o novoj radno-socijalnoj dimenziji procesa evropskih integracija Zapadnog Balkana. Regionalni sindikalni savet SOLIDARNOST, koji okuplja sindikalne centrale iz zemalja bivše Jugoslavije uradio je predlog ovog dokumenta koji su podržale i ostale kolege iz regiona. Deklaraciju će 17. maja na Samitu Evropske unije i Zapadnog Balkana u Sofiji, generalni sekretar Evropske konfederacije sindikata Luka Vinsentini, predati premijeru Bugarske kao zemlje koja trenutno predsedava Evropskom unijom.
Deklaracija polazi od činjenice da sindikati kao bitan društveni faktor na nacionalnom nivou moraju biti istinski uključeni u celokupan proces evropskih integracija, istovremeno jačajući svoje kapacitete. Pozivaju se nadležne evropske institucije da u daljem procesu EU integracija podsećaju vlade država u regionu da se tokom sprovođenja pravnih tekovina EU u oblasti radnih i socijalnih prava zemalja ne donose odluke koje će značiti samo puko prenošenje minimalnih standarda propisanih preporukama, već i da se, gde je god to moguće, u saradnji sa socijalnim partnerima uspostave i primene viši standardi poštovanja prava iz oblasti rada i socijalne politike.
U daljem nastavku procesa evropskih integracija neophodno je obezbediti dostupnost svih dokumenata koji se odnose na pregovore o pristupanju, i to pre svega, analitičkih izveštaja, prevoda pravnih tekovina EU, kao i praksu da se kriterijumi za otvaranje i zatvaranje poglavlja objavljuju na stranicama Delegacija EU u zemljama regiona. Prilikom usklađivanja domaćeg zakonodavstva sa zakonima EU, neophodno je analizirati i sve moguće socijalne posledice izmena zakona, naročito na ugrožene kategorije stanovništva, na prava radnika, sisteme socijalne zaštite, socijalni dijalog i industrijske odnose.
Socijalni partneri na Zapadnom Balkanu treba aktivno da učestvuju u definisanju znanja neophodnih za obavljanje novih poslova, boljem planiranju i povezivanju politika u oblasti obrazovanja, obuke i zapošljavanja, a koji su odgovor na digitalizaciju i Industriju 4.0 u regionu. U procesu pristupanja EU nove tehnologije i inovacije trebaju biti podržane snažnim ekonomskim i finansijskim politikama i pravednim poreskim sistemima koji finansiraju socijalnu sigurnost.
Deklaracija takođe apeluje da se reforme pravosuđa fokusiraju i na ubrzanje rešavanja radnih sporova i gde je god to moguće formiraju posebna sudska veća nadležna za radno-pravnu materiju.
UGS NEZAVISNOST su na konferenciji predstavljali predsednik, Zoran Stojiljković i izvršna sekretarka, Čedanka Andrić