VLADI REBUBLIKE SRBIJE
Za premijerku g-đu Anu Brnabić
INICIJATIVA GS UPOIP NEZAVISOST
ZA UKIDANJE ODLUKE O ZABRANI ZAPOŠLJAVANJA U JAVNOM SEKTORU
I POVEĆANJU ZARADA U 2019.god
Na svojoj 6. sednici Glavnog odbora koja je održana 25.01.2019.god. Granski sindikat uprave, pravosuđa, odbrane i policije „Nezavisnost“ je razmatrajući ukupno stanje u delatnostima u kojima deluje usvojio nekoliko predloga i inicijativa. Imajući u vidu činjenicu da je u velikom broju organa i institucija u Republici Srbiji uočen odliv po pravilu mladih i stručnih kadrova kao i da se popunjavanje upražnjenih radnih mesta sprovodi uglavnom u netransparentnim okolnostima GS UPOIP NEZVISNOST predlaže Vladi RS da:
- Po hitnom postupku donese Uredbu o ukidanju odluke o zabrani zapošljavanja u javnom sektoru i raspiše konkurse za popunu svih slobodnih radnih mesta na kome bi prednost imali kandidati koji su duži niz godina angažovani na određeno radno vreme ili putem ugovora.
- Donošenje odluke o povećanju zarada u javnom sektoru od 10% u 2019.god. na način što bi se u junu obračunalo povećanje od 5% kao i u decembru 2019.god.
- Omogući predstavnicima reprezentativnih sindikata u svim organima i institucijama u kojima se raspiše konkurs za popunu slobodnih radnih mesta da imaju uvid u sprovođenje postupka i prijema izabranih kandidata.
- U postupku izrade i sklapanja Kolektivnih ugovora prihvati inicijative za uvođenje obaveznih sistematskih pregleda za zaposlene u javnoj upravi, pravosuđu, sektorima odbrane i bezbednosti za sve zaposlene na dve godine a za zaposlene starije od 50 god. na godinu dana.
- U projekat obezbeđivanja jeftinih stanova koji se sprovodi u sektoru odbrane i bezbednosti uključi i zaposlene u carini, pravosuđu i drugim republičkim organima i institucijama sa posebnim aspektom na mlade i stručne kadrove kao i nerazvijene regione u Republici Srbiji.
Polazeći od veoma složene kadrovske situacije u mnogim državnim institucijama, sve vidljivijeg nedostatka stručnog kadra i posebno uočenog odliva mladih i stručnih kadrova kako u privatni sektor tako i u pravcu migracija ka razvijenim zemljama EU, nameće se potreba preduzimanja konkretnih mera Vlade RS. Zabrana zapošljavanja je u poslednjih nekoliko godina doprinela degradaciji javne službe i statusa državnih službenika. Veliki broj zaposlenih je napustio posao u državnim organima pre svega zbog malih primanja i nemogućnosti da reše egzistencijalna pitanja stanovanja i planiranja porodice. Mnoge procedure koje se odnose na angažovanje lica putem raznih ugovora, na određeno radno vreme uvele su fleksibilizaciju radnih mesta u javnoj upravi što je istovremeno uticalo i na profesionalni pristup poslovima. Povećanje obima posla kao i uvođenje novih savremenijih procedura, čini dodatni pritisak na zaposlene koji su prosečne starosti iznad 50 god. i dovodi do stresnih i pozdravlje rizičnih situacija. Veliki procenat teško obolelih a time i duže odsustvovanja sa posla može se sprečiti adekvatnim preventivnim pregledima koji pored finansijskih troškova zahtevaju i slobodno vreme zaposlenih. Najoptimalniji način za rešavanje ovog problema je uvođenje obaveznih sistematskih pregleda, čime bi se u velikom broju slučajeva sprečile posledice i sačuvali životi mnogih zaposlenih.