Na danas održanoj sednici Socijalno-ekonomskog saveta Republike Srbije doneta je odluka da minimalna cena rada po radnom času (neto) sa sadašnjih 271 dinar u narednoj godini bude povećana na 308 dinara šta je povećanje od 13,7 odsto. Na mesečnom nivou, gledano za prosečno 174 radna sata to će iznositi 53.592 dinara ili izraženo u evrima 454 evra.
Nakon šta je prethodnih šest godina odluku o minimalcu donosila Vlada ovoga puta pregovori su rezultirali konsenzusom neophodnim da odluku donese Socijalno-ekonomski savet.
Podsećamo da sindikati svake godine ističu da je neprihvatljiv iznos koji ide ispod iznosa minimalne potrošačke korpe, a 2018. godine je i usvojen zaključak Saveta koji je predviđao da se za tri godine mesečni iznos minimalne zarade izjednači sa iznosom minimalne potrošačke korpe, šta se do sada nije desilo. U maju ove godine minimalna potrošačka korpa je iznosila 53.517. dinara.Vlada je preuzela obavezu i da poveća neoporezivi iznos zarade sa sadašnjih 25.000 dinara na 28.423 dinara, dakle takođe 13,7 odsto.Predsednica UGS NEZAVISNOST, Čedanka Andrić je u obraćanju medijima istakla da sindikati nisu euforični oko ovog povećanja ali da ovo ipak predstavlja rezultat koji je prihvatljiv i koji nas približava pregovaračkim zahtevima od šezdeset posto prosečne zarade imajući u vidu i da su početni predlozi poslodavaca i vlade za povećanje bili u ravni od sedam, odnosno osam odsto. Podsetila je takođe da minimalna zarada treba da bude izuzetak u uslovima pogoršanih uslova poslovanja i na ograničeni period kao i da je ne treba smatrati za ugovorenu zaradu.
Sindikat Nezavisnost nastavlja sa borbom za povećanje ostalih zarada što se najbolje postiže kroz kolektivne ugovore.Sindikati su još jednom potvrdili da povećanja minimalne zarade ne dovode do pada zaposlenosti niti do pada u privrednoj aktivnosti.