- jun 2022. Kategorija: Vesti Izvor: UGS Nezavisnost/mediji Foto:
Proširenje Evropske unije za Zapadni Balkan znači sigurnost, primenu vladavine prava, jačanje demokratije, brže sprovođenje reformi, jačanje ekonomske i socijalne stabilnosti i brži oporavak od aktuelne krize sa kojom se suočavaju evropske zemlje, ukazuje se u Deklaraciji Regionalne sindikalne mreže Solidarnost.
“Smatramo da je proširenje EU neophodno i da su zemlje Zapadnog Balkana takođe deo te Evrope kao i Evropske unije. Proširenje EU za Zapadni Balkan znači sigurnost,stabilnost, primenu vladavine prava, jačanje demokratije, brže sprovođenje reformi tamo gde je to potrebno, jačanje ekonomske i socijalne stabilnosti i bolji prosperitet, brži oporavak od trenutne krize sa kojom se evropske zemlje suočavaju”, stoji u zajedničkoj Deklaraciji sindikalnih centrala Makedonije, Hrvatske, Slovenije, Srbije, Republike Srpske, Bosne i Hercegovine i Crne Gore, koje sarađuju u okviru Regionalne mreže Solidarnost.
Deklaracija je upućena samitu šefova 27 država članica Evropske unije sa šefovima zemalja Zapadnog Balkana koji je juče održan u Briselu.
Mreža Solidarnost koja funkcioniše u koordinaciji sa Evropskom konfederacijom sindikata (EKS) ukazuje da “produženo čekanje zemalja kandidata na vratima EU i blokade od strane država članica nisu povoljno rešenje ni za Evropsku uniju, ni za zemlje Zapadnog Balkana”, te da je članstvo u Evropskoj uniji za zemlje Balkana egzistencijalni prioritet.
“Prednosti proširenja bile bi zaista značajne za region. Uključivanjem multikulturalnog regiona, EU će pokazati svoju posvećenost principu različitosti i ostati otvorena za sve Evropljane, bez obzira na njihovo kulturno ili versko poreklo. Sto je najvažnije, EU bi pokazala da je sposobna da bude moćan globalni akter”, navodi se u dokumentu.
Mreža Solidarnost ukazuje da je situacija u Ukrajini pokazala “da su spoljna politika i bezbednost veoma važni i da u tom smislu EU treba da razmišlja o većem ujedinjenju”.
“Pozivamo naše lidere da razmotre ovaj naš stav na sastanku. Takođe pozivamo naše lidere i EU da poštuju socijalni dijalog kao jedan od ključnih elemenata u obezbeđivanju ekonomskih i socijalnih prava. Uključivanje socijalnih partnera u ceo proces integracije kroz efikasan socijalni dijalog, mora biti stavljeno na listu prioriteta, kako bi se proces integracije odvijao najefikasnije.
Pozivamo naše lidere da se efikasnije posvete sprovođenju reformi koje će se boriti za veću solidarnost, pravednije društvo, protiv korupcije, bolju demokratiju, bolje uslove života i veću društvenu jednakost, poštovanje zakona i njegovu punu primenu, za sprovođenje zelene politike”, navodi se na kraju Deklaracije sindikalnog regionalnog saveta Solidarnost.
Na samitu EU-Zapadni Balkan u Briselu, koji je trajao gotovo četiri sata – dvostruko duže nego što je bilo planirano, raspravljalo se o izazovima s kojima se suočavaju zemlje regiona Zapadnog Balkana, naročito u svetlu ruske agresije na Ukrajinu. Šefovi šefova država i vlada razgovarali su sa kolegama iz zapadnobalkanskih zemalja o nužnosti postizanja konkretnih rezultata u rešavanju bilateralnih sporova, u prvom redu u kontekstu dijaloga Kosova i Srbije, kao i krize između Severne Makedonije i Bugarske, kako bi Severna Makedonija i Albanija dobile datum za početak pregovora.
Kako izveštavaju mediji, žustra rasprava je vođena i o slovenačkom predlogu za bezuslovnu dodelu statusa zemlje kandidata Bosni i Hercegovini.
Samit EU-Zapadni Balkan održan je neposredno pre posebnog sastanka evropskih lidera na kome će se razgovarati o davanju kandidatskog statusa Ukrajini i Moldaviji. Uprkos inicijativa da se sa Ukrajinom i Moldavijom kandidatski status za prijem u EU dodeli i zemljama Zapadnog Balkana, posebno Bosni i Hercegovini, izgleda da za to ne postoji politička volja kod svih 27 članica Unije.
Članice Solidarnosti su Savez slobodnih sindikata Makedonije, Savez sindikata Makedonije, Savez samostalnih sindikata Hrvatske, Savez slobodnih sindikata Slovenije, Savez samostalnih sindikata Srbije, Ujedinjeni granski sindikati „Nezavisnost*, Savez sindikata Republike Srpske, Savez samostalnih sindikata Bosne i Hercegovine, Savez sindikata Crne Gore i Unija slobodnih sindikata Crne Gore.