U Beogradu je 23. i 24. februara, u organizaciji Regionalnog sindikalnog saveta SOLIDARNOST održan siminar za predstavnice sindikalnih organizacija zemalja Zapadnog Balkana, na temu: „Osnaživanje sindikalnih aktivistkinja Zapadnog Balkana”.
Seminaru su prisustvovale predstavnice sindikalnih centrala iz Makedonije, Slovenije, Federacije Bosne i Hercegovine i Republike Srpske, Crne Gore i Srbije. Predstavnice UGS NEZAVISNOST bile su Čedanka Andrić, izvršna sekretarka, Violeta Gojković, potpredsednica Sekcije žena i Jasminka Marić, predsednica Sekcije žena. Seminaru su prisustvovale i poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković, a ispred Evropske Konfederacije Sindikata Monserat Mir Roka, konfederalna sekretarka EKS.
U uvodnom delu seminara poverenica za zaštitu ravnopravnosti g-đa Brankica Janković govorila je o delokrugu rada poverenice i Zakonu o zabrani diskriminacije, predloženim izmenama i dopunama ali pre svega o potrebi stalnog praćenja primene ovog zakona. Istakla je da diskriminacija postoji u svim segmentima društvenog života, ali da su najviše diskriminisane žene. One su češće premeštane sa viših na niža radna mesta, češće dobijaju otkaze ugovora o radu, generalno više trpe diskriminaciju na poslu. Pozvala je sindikate da prijavljuju sve vidove diskriminacije kako bi pomogli ženama koje imaju strah da to same prijavljuju. Poverenica se osvrnula i na na temu nege i čuvanja dece i populacione politike za koje se, kako je rekla, stiče pogrešan utisak da su samo odgovornost žena a ne i muškaraca.
Monserat Mir Roka, konfederalna sekretarka EKS u svom uvodnom obraćanju govorila je o pet pitanja/tema na koje će se EKS fokusirati: 1. rodni skrining u svim sindikalnim centralama; 2. veća ekonomska nezavisnost muškaraca i žena; 3. balans na tržištu rada između muškaraca i žena; 4. roditeljsko odsustvo (uspostaviti i pojačati ulogu oca); 5. prevazilaženje problema u kompanijama (malo je žena u sindikatima na rukovodećim pozicijama, sada bi trebalo da nas bude 30% u odnosu na muškarce, a teži se da odnos bude 40% : 60%).
U radnom delu seminara predstavnice sindikalnih organizacija zemalja Zapadnog Balkana iznele su statističke podatke po pitanju strukture odbora/sekcija žena u sindikatima i društvu na zapadnom Balkanu, kao i u EKS. Takođe, napravljen je dogovor za pokretanje inicijative po pitanju organizovanja žena Zapadnog Balkana kroz Odbor žena RSS ”Solidarnost” koji bi se oformio posle dogovora predsednika/predsednica sindikalnih organizacija, a sve u cilju bolje saradnje i jačanja ženske mreže Zapadnog Balkana.
Učesnice seminara podelile su svoja iskustva i po pitanju rodne ravnopravnosti i socijalnog dijaloga, pa je i konstatovano da je u suštini u svim zemljama isto. To su još uvek nedostižne lestvice koje su zakonima definisane ali u stvarnosti njihove primene u punoj meri nema.
Veoma bolna tema o kojoj se govorilo na seminaru bila je o zlostavljanju na radu i uopšte o nasilju nad ženama. U tom kontekstu prikazana je i prezentacija sa kratkim filmom. Ostao je gorak ukus posle odgledanog filma ali, bio je to novi podstrek nama da ne ćutimo i sklanjamo se po strani jer se nama to ne događa, već da ne okrećemo glavu, uhvatimo se u koštac sa problemom i idemo napred. Mi to možemo, mi to moramo.
Konstatovano je i da u svim zemljama zapadnog Balkana radni sporovi predugo traju. Predstavnice UGS NEZAVISNOST informisale su skup da su UGS NEZAVISNOST pokrenuli inicijativu za osnivanjem sudova rada i predstavile su rad Agencije za mirno rešavanje sporova.
Razlika u penzijama između žena i muškaraca (koja se u Evropskoj Uniji kreže i do 40%) je tema oko koje će se odvijati aktivnosti EKS-a povodom 8. marta ove godine, a predstavnice zemalja Zapadnog Balkana okupiće se na temu – Izjednačavanje plata, ekonomska jednakost.