U okviru dvogodišnjeg Projekta pod nazivom „Nove mogućnosti za dostojanstveni rad u Srbiji“ koji se, počev od marta ove godine, sprovodi uz podršku Ministarstva spoljnih poslova Danske, u periodu od 21. do 27. oktobra, delegacija Srbije boravila je u studijskoj poseti Danskoj. Delegaciju su činili predstavnici repretezentativnih socijalnih partnera u Srbiji (Ujedinjenih granskih sindikata „Nezavisnost“, Saveza samostalnih sindikata Srbije i Unije poslodavaca Srbije), kao i predstavnici nevladinih organizacija: FIC iz Danske i IDC iz Srbije.
Cilj studijske posete bio je upoznavanje predstavnika iz Srbije sa osnovnim principima funkcionisanja tržišta rada u Danskoj. Nakon uvodnih predavanja o zakonodavstvu Danske koje se odnosi na oblast rada i obrazovanja, danski model tržišta rada, koncept fleksigurnosti i ulogu socijalnih partnera u kreiranju i sprovođenju politika obrazovanja i zapošljavanja, delegacija je imala prilike da razgovara i bliže se upozna sa radom danskog Centara za zapošljavanje u Kopenhagenu, najveće sindikalne centrale u Danskoj LO (centrala u Kopenhagenu i lokalna sindikalna organizacija u oblasti ostrva Fyn, Odense), obrazovnih trening centara za obuku za zanatske delatnosti za oblast Južne Danske u Odensi i Koldingu i Škole za učenike u privredi u Odensi.
Pored ovoga, učesnici studijske posete imali su priliku da se sa danskim modelom dualnog obrazovanja upoznaju i tokom posete fabrici „Carl Hansen & Son“ u mestu Gelsted, gde su razgovarali sa direktorkom fabrike – kako o obrazovanju učenika za rad kroz model stručne prakse, tako i o uslovima rada i kolektivnom ugovoru sa zaposlenima. Učenička praksa predstavljena je srpskoj delegaciji i kroz razgovor polaznicima Škole za učenike u privredi, te sa vlasnikom i učenicima na praksi u restoranu „Den Gamble Kro“ u Odensi.
Delegacija se, u zgradi Parlamenta Danske, u Kopenhagenu, sastala i sa poslanikom Socijaldemokratske partije, Bjarne Laustsenom, šefom Komiteta za zapošljavanje, koji je detaljnije upoznao učesnike studijske posete sa zakonodavstvom svoje zemlje i brojnim inicijativama koje se sprovode na nacionalnom nivou.
Nakon studijske posete, opšti utisak predstavnika socijalnih partnera iz Srbije je da se danski model uređivanja tržišta rada i kreiranja politike zapošljavanja u velikoj meri razlikuje od prakse u našoj zemlji, te da je neophodno sačiniti ozbiljnu analizu i identifikovati elemente danskog modela koji bi mogli da budu realno primenjivi u Srbiji, a posebno u području usklađivanja sistema obrazovanja sa potrebama tržišta rada.