UGS NEZAVISNOST su već navikli i stalno ukazuju na poimanje i način primene osnovnih načela socijalnog dijaloga od strane aktuelne Vlade po kojima je stvar dobre volje Vlade da li će socijalnim partnerima dati, i koliko, prava da učestvuju u odlučivanju o pitanjima od vitalnog značaja za one čiji su legitimni predstavnici. Ipak nas je iznenadilo to da Vlada predloži, a Skupština donosi zakone koji nisu prošli zakonom utvrđenu proceduru, ili, što je još gore, koji su suprotni Ustavu i drugim pozitivnim zakonskim propisima. To je slučaj sa Zakonom o izmenama i dopunama Zakona o PIO i Zakonom o privremenom uređivanju načina isplate penzija.
UGS NEZAVISNOST su oštro reagovali na činjenicu da je Zakon o izmenama i dopunama Zakona o PIO, donet bez konsultacija sa socijalnim partnerima i bez ikakve javne rasprave. O tome smo obavestili sve relevantne domaće i međunarodne faktore, uključujući i podnošenje Inicijative za ispitivanje ustavnosti procedure i sadržaja donošenja ovog Zakona. Naravno, odgovor na ovu, kao i nekoliko drugih inicijativa za ispitivanje ustavnosti (utvrđivanje minimalne zarade, procedure donošenja Zakona o radu) nismo dobili. Mala satisfakcija nam je izvinjenje premijera Vučića dato generalnoj sekretarki MKS Šaron Barou, uz obrazloženje da “nije znao“, jer su posledice nesagledive.
O ovakvom stanju socijalnog dijaloga obaveštena je i delegacija EU u Srbiji, prilikom rasprave o Izveštaju o napretku. Nadamo se da su institucije EU shvatile poruku i da će se o tome voditi računa u postupku pregovora za ulazak u EU, kada dođe na red Poglavlje 19, koje, između ostalog, govori i o socijalnom dijalogu.
Što se tiče sadržaja novog Zakona o PIO, UGS NEZAVISNOST su ocenili da je to logičan sled očigledne namere da se stanovništvo Srbije totalno obespravi i osiromaši, do upitnosti fizičkog opstanka. Ukoliko neko od zaposlenih uspe da preživi od “prevelikih“ zarada i drugih “pogodnosti“ koje su im obezbedile izmene Zakona o radu i drugih zakona iz korpusa radnog zakonodavstva, Vlada će im doskočiti kad odu (ili ih iznesu) u penziju. Naravno, ukoliko uopšte budu mogli da ostvare pravo na penziju, jer “društveno odgovorni poslodavci“, o kojima Vlada toliko brine, nisu godinama uplaćivali (po zakonu obavezne) doprinose za penzijsko i invalidsko osiguranje. Kakve je mere Vlada preduzela po tom pitanju? Nikakve, a većina tih poslodavaca su bivši ili aktuelni “menađeri godine“ pohvaljivani i nagrađivani za uspešno poslovanje. Doduše, neki od njih su trenutno u zatvoru, ali iz drugih razloga. Izmenama Zakona o PIO posebno su oštećeni zaposleni koji, zbog “odličnih“ uslova rada (“razmaženi neradnici i lezilebovići“) moraju otići u prevremenu penziju. “Nagrada“ od preko 4% trajnog umanjenja penzije po godini prevremenog odlaska u penziju, je premalo, najbolje da im se kompletna penzija ukine. Kakve veze ima što su preko 40 godina uredno uplaćivali doprinose!
Prave namere i odnos Vlade prema socijalnom dijalogu i socijalnim partnerima vide se, posebno, kroz usvojeno rešenje o sastavu Upravnog odbora Fonda PIO (koje je, jedino, ODMAH, stupilo na snagu). Odnos 4:3, između predstavnika Vlade i svih ostalih učesnika, jasno govori da ovu oblast Vlada smatra svojim vlasništvom (zbog čega im ne treba ni Nadzorni odbor, pa je Zakonom ukinut – neće, valjda, sami sebe da nadziru). Ovakav Upravni odbor nema nikakve svrhe, mogli su i njega ukinuti i Zakonom utvrditi da je to jedino pravo Države, odnosno Vlade. Pri tome, treba znati da ta ista Vlada koja toliko brine o oblasti PIO, više od godinu dana (u periodu 2012. – 3013. godina), nije ni delegirala svoje predstavnike u Upravni i Nadzorni odbor, uprkos stalnom insistiranju Upravnog odbora i menadžmenta Fonda PIO.
Iz stavova UGS NEZAVISNOST i Sindikata penzionera Srbije NEZAVISNOST, iznošenih u javnosti ili posredstvom naših predstavnika u Upravnom i Nadzornom odboru Fonda PIO, dok im ta funkcija nije, suprotno Ustavu i zakonu, oduzeta, jasno se videlo da istinski zastupamo interese trenutnih korisnika prava po osnovu penzijskog i invalidskog osiguranja, i zaposlenih kao budućih korisnika tih prava. Istovetan odnos prema tim pitanjima imamo i sada, kada se, takođe, na protivzakonit način, zadire u stečena prava penzionera. U tom smislu, UGS i Sindikat penzionera NEZAVISNOST i su se javno suprostavili smanjenju penzija i upozorili Vladu da je takva mera bez ikakvog pravnog osnova i da je protivzakonita jer zadire u ranije stečeno pravo, budući da je visina penzije svakog pojedinca utvrđena srazmerno visini uplaćenih doprinosa iz njegove zarade, dakle od njegovih sredstava. Kao što se period za koji nije povezan staž (za koji nisu uplaćeni doprinosi), bez obzira što je zaposleni radio, ne priznaje u staž osiguranja, tako se penzija obračunata na osnovu uplaćenih doprinosa NE MOŽE SMANJITI, BEZ IZRIČITE SAGLASNOSTI svakog penzionera pojedinačano. U suprotnom, to je isto kao da je Vlada upala u bankarski sistem i sa štednih ili tekućih računa penzionera uzela određeni iznos. Po mišljenju UGS NEZAVISNOST, smanjenje penzije utvrđene u skladu sa zakonom, može se tretirati kao pravno nasilje, odnosno, krađa. Smanjenje učešća izdataka za penzije u BDP i Budžetu Republike može se postići aktiviranjem drugih, realnih izvora finansiranja, pre svega stavljenjem u funkciju imovine Fonda PIO (što su, kao obrazložen i argumentovan predlog, UGS i Sindikat pnzionera NEZAVISNOST u nekoliko navrata upućivali resornom Ministarstvu i Vladi.)
Za nas je neprihvatljivo i obrazloženje aktuelnih vlasti da se penzije moraju smanjiti zbog neopravdanog povećanja od preko 20% u poslednjih nekoliko godina, odnosno od 2008. do 2012. godine. Obrazlažući predlog za smanjenje, premijer Vučić i ministar Vulin su se pozivali na pokazatelje o “vanrednom“ povećanju penzija u tom periodu. Prema tim podacima (tabela objavljena na sajtu Vlade), zbog vanrednog povećanja penzija, procenjeni deficit je iznosio: 2008. – 5,5 mlrd; 2009. – 38,7 mlrd; 2010. – 39,4 mlrd; 2011. – 41,4 mlrd i 2012. – 44 mlrd, odnosno ukupno za tih 5 godina -169,3 mlrd dinara.
Kao reprezentativna sindikalna centrala i relevantan socijalni partner u Republici, tražili smo objašnjenje, odnosno obrazloženje ovih pokazatelja koji nam se čine nelogični i netačni. Naime, u istoj tabeli stoji napomena da su 2008. godine penzije povećane za 10%, a 2011. je izvršena vanredna indeksacija od 2% dok su 2009. i 2010. godine plate i penzije su bile zamrznute. Odkud onda takav drastičan skok deficita upravo u tom periodu. Kako je moguće da povećanje od 10% 2008. godine, uzrokuje deficit od 5,5 mlrd, a indeksacija od samo 2% 2011. godine, deficit od čak 41,4 mlrd dinara.
Naravno, objašnjenje nismo dobili. Sigurni smo da ovoliki deficit nije uzrokovan povećanjem penzija, već sasvim drugim razlozima na koje penzioneri nisu mogli da utiču, a sada plaćaju račun za to (spajanje u 3 u 1 fond; uvođenje vojnih penzija u jedinstven sistem i ogroman broj izgubljenih sudskih sporova vezanih za to, uz ogromne sudske takse i advokatske troškove…).
Iz svih navedenih razloga i uprkos ignorisanju Ustavnog suda ranije podnetih inicijativa UGS NEZAVISNOST za ispitavanje ustavnosti pojedinih odluka Vlade i Skupštine, Sindikat penzionera Srbije NEZAVISNOST je, zajedno sa još nekim sindikatima i udruženjima penzionera sa područja Republike Srbije i AP Vojvodine, podneo zahtev za ispitivanje ustavnosti Zakona o privremenom uređivanju načina isplate penzija, usvojenom u Skupštini Republike Srbije 26.oktobra ove godine. Budući da je i Zaštitnik građana, Saša Janković, izrazio ozbiljnu sumnju u ustavnost zakona kojima se umanjuju penzije i plate u javnom sektoru, nadamo se da će Ustavni sud konačno reagovati i navedeni Zakon staviti van snage i, kao nezakonitu, poništiti odluku o smanjenju penzija.
6 komentara
Marija
Da li je po Ustavu da visina penzije moze
biti 7.000,00 i 10.000,00 rsd
gordana
Da.Koliko uplacujes mesecno dok radis, tolika ti je penzija.
Stamenko Petkovic
Sindikat penzionera mora preduzeti ostrije i snaznije aktivnosti radi ostvarenja odnosno ukidanja neustavnog zakona, kojim su smanjene penzije znatnog dela penzionera, koji imaju vecu penziju od 25.000 din.Veoma lukavo su to resili jer vecem delu populacije penzionera nisu smanjili penzije, jer bi tada svi izasli na ulicu i primorali ukidanje nakaradnog zakona.Takodje Savezom penzionera lukavo manipulisu preko PUPS-a organizujuci izlete i razna veselja i okupljanja penzionera deleci sendvice , slicno kako radi Napredna stranka u kampanji izbora.
Zato sindikat treba organizovati generalne demonstracije trajnog karaktera kako bi primorali nadlezne organe drzave da donesu Odluke o ukidanju neustavnog zakona o privremenoj isplati penzija, koja je postala stalna.
gordana
Saglasna, da sindikati penzionera treba da organizuju protesne skupove sirom Srbije, dok se sporni Zakon o umanjenju penzija ne ukine.
Ukinuti Krkobabica, jer on nije predstavnik penzionera vec vlasti.
Slavica
Cekamo, da dodje i taj famozni decembar. Ako i tada, penzije KOJE su umanjili, ne vrate u izvornom iznosu, ONDA DRAGI OSTECENI I PREVARENI PENZIONERI IDEMO U VELIKI STRAJK JER JE U PITANJU NELEGALNA OTIMACINA. JA SAM PODSTANAR I 2700.DIN.KOJE MI JE UKRAO IZ DZEPA VAZECI PREDSEDNIK, MENI MNOGO, MNOGO ZNACE. ZA NEGA CIFRA ZA MENE HLEB I TO ZNOJEM ZARADJENI. SPREMITE SE PENZIONERI DA OSTVARITE SVOJA PRAVA. AKO ZA 3 G… NISI USPELI NECE NI ZA 30 G. AAAAAA NAMA PENZIONERI OTETI NOVAC JE NEOPHODAN.
Dragana
Nemojte čekati decembar, jer se decembar 2017, pominje samo u PREDLOGU Zakona, a u usvojenom Zakonu o privremenom uređivanju načina isplate penzija ( pogledajte- pročitajte Zakon ) nije nigde navedeno do kada će to PRIVREMENO ukidanje trajati. Šta reći nego ČISTA PLJAČKA — kojoj nema kraja.