Redovan sastanak Ženskog komiteta Panevropskog regionalnog Veća Međunarodne konfederacije sindikata ( engl: PERC) održan je 19. i 20. februara u Briselu. Sastanaku je prisustvovao i Anton Lepik, izvršni sekretar PERC, koji je imao pozdravnu reč i u uvodnom delu je govorio o Akcionom planu PERC za 2019. godinu.
Monserat Mir, konfederalna sekretarka Evropske konfederacije sindikata (EKS) informisala je učesnice o predstojećem 14. Kongresu EKS koji će se održati u Beču od 21. do 24. maja 2019. godine, a na kojem će se između ostalog diskutovati i o izazovima i prioritetima u borbi protiv rodnog jaza u platama. Kongres će se u svojim dokumentima zalagati za očuvanje i jačanje demokratije, socijalnu pravdu, za pravednu tranziciju, za kvalitetnije poslove i veće plate.
Predsednica Ženskog komiteta PERC Sabine Slegers podnela je Izveštaj o radu komiteta za 2018. godinu. Kako je bila jedna od učesnica na nedavno održanom Kongresu Međunarodne konfederacije sindikata u Kopenhagenu prenela je i utiske sa Kongresa. Po svim pokazateljima žene daju svoj doprinos ali u svetu rada njihov napredak je zaustavljen. Neka prava koja su ostvarile u prethodnom periodu sada su ugrožena i zaustavljena. Kongres je pozvao na smanje razlika u platama među polovima, rešavaju pitanja diskriminacije i isključenosti žena na tržištu rada, kao i na kvalitetne javne usluge, brigu o deci, starima i bolesnima.
Prezentaciju o rodnoj razlici u platama i socijalnoj zaštiti sa pozicije Međunarodne konfederacije sindikata (MKS) prenela je Evelin Astor, savetnica za ekonomsku i socijalnu politiku MKS. Ona je iznela da su prosečne plate po satu za žene u proseku 23% manje od muškaraca. Iznela je da procene širom sveta pokazuju da se u trenutnim trendovima rodne razlike u platama neće zatvoriti do 2069 godine. Da bi se to prevazišlo mora se delovati na sledeći način: podizanje minimalnih plata, poboljšanje kolektivnog pregovaranja, mere usklađivanja radnog i porodičnog života, zahtevi za transparentnost plata, borba protiv rodnih stereotipa i rodne kvote za upravljanje.
Takođe, iznela je i to da postoje rodne razlike u socijalnoj zaštiti – na globalnom nivou samo 26,4% žena je obuhvaćeno socijalnom zaštitom. Žene u proseku imaju niže penzije u odnosu na muškarce, rodne razlike u penzijama iznose i do 40,2% u EU. Rodne razlike na međunarodnom planu su predstavljene i u globalnom Izveštaju o zaradama Međunarodne organizacije rada 2018/2019. koji je fokusiran na rodni jaz u platama. O ovoj temi će se govoriti na međunarodnom seminaru MOR na temu “Rodna razlika u platama“ 8. marta, i na zasedanju Komisije UN za status žena na temu: ” Rodne razlike u socijalnoj zaštiti”, 11-12. marta 2019. godine.
Na kraju sastanka Usvojen je Plan rada Ženskog komiteta za 2019. godinu. Ispred Sekcije žena UGS NEZAVISNOST sastanku je prisustvovala Jasminka Marić, predsednica.