U ponedeljak, 28. oktobra 2024. godine, održana je treća sednica Pokrajinskog socijalno – ekonomskog saveta u Edukativnom centru Pokrajinske vlade, u Novom Sadu.
Sednici su prisustvovali i predsedavajući Socijalno – ekonomskog saveta Republike Srbije i predsednik Unije poslodavaca Srbije, Miloš Nenezić, iz Ministarstva za rad, Mira Basta i sekretar republičkog Saveta Dušan Petrović. Sednicu su pratila sredstva javnog informisanja.
Na sednici je usvojena Platforma delovanja Pokrajinskog socijalno – ekonomskog saveta za period 2024 – 2028. godine, kao strateški dokument i polazna osnova za dalji razvoj tripartitnog dijaloga na teritoriji AP Vojvodine. Platforma predstavlja konkretizaciju programskih ciljeva i zadataka sadržanih u Zakonu o socijalno – ekonomskom savetu i Sporazumu o osnivanju Pokrajinskog socijalno – ekonomskog saveta.
Kao rezultat dugogodišnje kvalitetne saradnje, članovima Saveta je predstavljen redovan godišnji materijal Privredne komore Vojvodine, pod nazivom „Privredna kretanja u AP Vojvodini u periodu januar – avgust 2024. godine“. Savet je ovaj materijal ocenio kao izuzetno koristan, jer sadrži sve najznačajnije ekonomske i privredne pokazatelje za AP Vojvodinu na jednom mestu. Pokrajinski socijalno – ekonomski savet ubuduće će biti na spisku za redovno dostavljanje ekonomskih razglednica, koje izrađuje Privredna komora Vojvodine.
Pokrajinski socijalno – ekonomski savet podržao je Inicijativu Unije poslodavaca Vojvodine, za izmene propisa određenih članova Zakona o poreskom postupku i poreskoj administraciji i Zakona o fiskalizaciji, u pravcu ukidanja mere privremene zabrane vršenja delatnosti i njene zamene novčanim kaznama, kao fleksibilnijem i manje štetnom načinu sankcionisanja privrednih subjekata. Članovi su se složili da bi svrsishodnije bilo da inspekcije kontrolišu rad neregistrovanih subjekata u privredi, što bi uticalo na suzbijanje sive ekonomije i dovelo do pravednijih tržišnih uslova za legalne privredne subjekte. Usvojeni zaključci biće dostavljeni Socijalno – ekonomskom savetu Republike Srbije na dalje razmatranje.
Članica Unije poslodavaca Vojvodine, Marija Srdić, prezentovala je materijal „Uvođenje rodne perspektive u rad socijalno – ekonomskih saveta i socijalni dijalog“, koji je deo međunarodnog projekta, pod nazivom „Održivi razvoj za sve“, a čiji je partner iz Srbije, Fondacija Ana i Vlade Divac. Savet je konstatovao da će, kao i do sada, kroz svoje aktivnosti nastojati da insistira na rodnoj uravnoteženosti, a kroz materijale i inicijative socijalnih partnera, će se raspravljati o temama vezanim za unapređenje položaja žena, te konsenzusom usvojeni zaključci i stavovi upućivati nadležnim organima.
U nastavku sednice, članovi su raspravljali o efektima tripartitnog dijaloga u Srbiji, analizirajući inicijative pokrajinskog saveta, koje su dostavljene republičkom savetu, uz utisak da dijalog postoji, ali da često i pored postignutog konsenzusa članova, izostaje sama realizacija usvojenih zaključaka.
Preuzeto sa : https://pses.org.rs/