Danas (7. mart 2019. godine) je u Beogradu potpisan „Program dostojanstvenog rada za Republiku Srbiju 2019. do 2022. godine.“ Ovaj dokument predviđa zajedničke akcije vlade, socijalnih partnera i Međunarodne organizacije rada (MOR) na ostvarivanju najviših radnih standarda i standarda socijalne zaštite.
Predsednik Ujedinjenih granskih sindikata Nezavisnost Zoran Stojiljković ocenio je da će od budućnosti rada zavisiti i budućnost sindikata i zaposlenih u Srbiji. „Zajedničko vlasništvo nad ovim projektom nam je garant da će Program biti i sproveden u delo, jer kroz Nadzorni odbor imamo zajedničku kontrolu nad ovim projektom i mogućnost da najmanje dva puta godišnje održimo konferencije na kojima ćemo predstaviti šta je urađeno. Mehanizam je takav da obezbeđuje uticaj svih aktera i neka vrsta garancije da se ne radi o projektu čije ćemo efekte evoluirati nakon što projekat bude završen. To je i način da projekat bude vidljiv za zaposlene i sve građane Srbije“, rekao je Stojiljković.
Pomoćnik generalnog direktora Međunarodne organizacije rada i regionalni direktor za Evropu i centralnu Aziju, Hajnc Koler rekao je da je ova godina veoma značajna za MOR, koji obeležava vek postojanja, pa je i „potpisivanje ovog programa značajan doprinos Srbije ovom jubileju“. „Socijalni dijalog nije uvek lak, ali je izuzetno bitan. Program dostojanstvenog rada upravo predstavlja značajan simbol socijalnog dijaloga. Nadam se da će Program biti i sproveden u praksi, a MOR je tu da pruži podršku socijalnim partnerima u njegovom sprovođenju“, naglasio je Koler.
Program, koji će važiti do 2022. godine, potpisali su predsednik Ujedinjenih granskih sindikata „Nezavisnost“, Zoran Stojiljković, Saveza samostalnih sindikata Srbije Ljubisav Orbović, ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Zoran Đorđević, pomoćnik generalnog direktora Međunarodne organizacije rada (MOR) i regionalni direktor za Evropu i centralnu Aziju, Hajnc Koler i zamenik predsednika Unije poslodavaca Srbije, Ivan Kovačević.
1 komentar
Živković
Poštovane kolege,
socijalni partneri imaju “kočnicu“ u komunikaciji.Vlada i udruženje poslodavaca su na jednoj strani, a sindikati na drugoj.Ako i uspeju nešto da se dogovore, ti pregovori traju dugo, predugo.To što se i dogovore, kao poslednja minimalna cena rada, poslodavci ne poštuju(većina u privatnom sektoru, u javnom nije problem).Povećana je cena rada jedino onima sa koeficijentom 1(jedan), dakle minimalna cena rada. Svi koji imaju veći koeficijent nisu dobili ni dinara.A evo, već je bila i februarska zarada.Razumete da vam ne mogu reći o kojoj konkretnoj firmi se radi, niti u kom je gradu…loše iskustvo.Poslodavac ne plaća noćni rad još od 2011.godine.Ima radnih mesta gde je trećina radnih sati u mesecu noćni rad.Koliko je to novca gazdi za 8 godina ?Radnici, imaju dva sindikata, UGS Nezavisnost i SSSS, ne mogu da ostvare svoja prava.Ako neko tuži, ubrzo dobije otkaz, Lako se to formuliše pod neku težu povredu radne obaveze.Inspekcije korumpirane.Vlasnik firme
“ugledni“ biznismen, ima nekoliko preduzeća.Kako da nam pomognete?