Obraćam vam se u ovo vreme Novogodišnjih i Božičnih praznika čija je poruka poruka ljubavi i sloge i praštanja. Zato ću se truditi i da ton mog obraćanja vama bude i blaži i tolerantniji nego što bi inače bio.
Sećam Vas se iz naših ranijih kontakta dok sam bio u Odboru Agencije za borbu korupcije kao umerenog i polemici sklonog, tolerantnog sagovornika. Tim više sam bio neprijatno iznenađen tonom vašeg izlaganja u Narodnoj skupštini 19.12. 2019. godine koje se delom odnosilo na Ujedinjene granske sindikate „Nezavisnost“ čiji sam predsednik i mene lično.
Ukratko, po vama ja koji sam nekakv profesor, a bio sam i u Agenciji za borbu protiv korupcije, branim svoju kriminalnu sindikalnu bratiju u RGZ koja u nesuvislom štrajku, koji šteti građanima, ide tako daleko da prebija građane i preti kolegama koje žele da rade.
Inače, ja lično poznat sam po tome što sam naspeo da tražim da minimalna zarada stigne minimalnu, a prosečna zarada vrednost prosečne potrošačke korpe, što ste Vi protumačili kao još nekako razumljivo sindikalno preterivanje.
Pre nego pređem na iznošenje činjenica oko štrajka u RGZ samo da vas podsetim da je ovih dana predsednik Vučić obećao za pet godina prosečnu platu od 900 evra i prosečnu penziju tik ispod polovine tog iznosa.
Da li ćete svom predsedniku stranke reći bar da je to izazovan i hvale vredan ali u ovakvom sistemu i vođenoj ekonomskoj politici gotovo nemoguć zadatak. I da se takve stvari dogovaraju sa sindikatima i poslodavcima? Naravno, ako nisu tek predizborna demagogija.
Nekoliko činjenica o štrajku u Geogetskom zavodu koje bi vam morale biti poznate.
Štrajk u RGZ-u je počeo u decembru 2018. godine, tek nakon što su propali pregovori sa direktorom Draškovićem uz posredovanje Agencije za mirno rešavanje radnih sporova angažovane po zahtevu sindikata. Sve aktivnosti vezane za štrajk u RGZ-u su sprovedene uz puno učešće sva tri reprezentativna sindikata Jedinstvene organizacije sindikata, Sindikata Nezavisnost RGZ i Sindikata zaposlenih RGZ ASNS. Tek toliko o šačici bahatih nezadovoljnika i njihovom antisistemskom ponašanju.
Razlog za nezadovoljstvo i stupanje u štrajk je jednostrana odluka direktora Borka Draškovića da uskrati povećanje plata zaposlenima u 2018. godini iako je Vlada donela Odluku o povećanju osnovice za obračun zarada u Javnom sektoru u iznosu od 5%.
Iako je vođena prava medijska haranga protiv štrajka kojim se narušava društveni interes, sindikati su se izborili da u javnosti bude izneta i njihova istina. Tada su počeli pregovori koje je u ime Vlade RS vodio ministar Đorđević, koji je svedok za sve ono što se dešavalo u toku pregovora. Potpisan je i Sporazum kojim je štrajk okončan 21.01.2019.godine. Njime su bila garantovana prava zaposlenih na povećanje zarada u 2019. godini kao i da će razlika koju su izgubili u 2018. godini biti isplaćena u vidu jednokratne isplate od 25 000 dinara u roku od godinu dana, za sve zaposlene koji su radili u RGZ-u na dan 06.12.2018. godine. Iznos još nije isplaćen.
Nakon samo deset dana Sporazum je prekršen od strane RGZ-a jer jednom broju zaposlenih nije isplaćena zarada po potpisanom Sporazumu. O tome postoji nalaz Inspekcije rada što dokazuje osnovanost novog stupanja u štrajk.
12.04.2019. godine, dan pre nego što je stupila na snagu Odluka o minimumu procesa rada, koja je doneta nezakonito i mimo svake procedure, upućena je Žalba Ustavnom sudu i zatražena ocena zakonitosti ove odluke Vlade RS.
Za vreme trajanja štrajka otpočela je tortura nad učesnicima štrajka i sindikalnim predstavnicima. Je li vam poznato da je nekoliko stotina zaposlenih odlukom direktora premešteno na rad u druge organizacione jedinice a najčešće i preko 50 kilometara od mesta rada i stanovanja? Sporazum sa Vladom garantuje da niko od učesnika štrajka neće snositi bilo kakve sankcije zbog učešća u štrajku. Čak su i članovi Štrajkačkog odbora i sama predsednica Štrajkačkog odbora premeštani i šikanirani.
U vreme štrajka direktor formira sopstveni sindikat u koji pod prisilom i pretnjom stupaju gotovo svi novozaposleni sa konkursa koji je bio u toku. Organizuje se utvrđivanje reprezentativnosti te tvorevine a nedugo potom i farsa sa višednevnim preispitivanjem reprezentativnosti JOS-a i Nezavisost RGZ. Možete li da mi navedene neki sličan primer iz demokratskog sveta?
Neslavni vrhunac Vam je usputni pokušaj da se našem sindikatu pripiše korupcija i nasilje. Ne postoji ni jedan sindikalni predstavnik Nezavisnosti protiv koga je podneta bilo kakava prijava za zloupotrebu i kriminal.
Prebijanje stranaka u vreme štrajka je potpuna neistina. Pre svega UGS NEZAVISNOST nema ni jednog svog člana u Katastru u ul. 27. marta ali je mnogo važnije to što nikakvog nasilja nije ni bilo. Osim što je privatno obezbeđenje koje je RGZ poslao kada je štrajk počeo, fizički nasrnulo na jednu od zaposlenih koja je uzgred i nedavno bila operisana čime su joj nanete povrede. O tome uostalom postoji zapisnik Službe Hitne pomoći koja je izašla na lice mesta.
Stvari koje bi mogle da budu od interesa za vas i Narodnu skupštinu
Istovremano, interesuju nas jako razlozi nepostupanja nadležnih po našim prijavama vezanim sa brojinim propustima u finansijskom poslovanju RGZ-a na koja mi kao sindikati ukazujemo i o čemu postoje brojni dokazi.
Primera radi, kredit koji se realizuje uz podršku Svetske banke je počeo 2015. i završava se u 2020 -toj i iznosi 36 milona evra. Prema podacima koji su objavljeni u Zakonima o budžetu od 2015. – 2020. godine vidi se da je u RGZ plasirano nešto više od 10 miliona evra. Podaci o načinu trošenja preostalih 26 milona ne postoje i nisu nam dostupni. Zloupotrebe kod trošenja i plaćanja neizvršenih poslova su više nego evidentne i očigledne. Da posao nije ni približno urađen onako kako ga predstavljaju Vlada i RGZ govori i činjenica da je odobren još jedan kredit od 24 milona evra za nastavak reforme. Taman onoliko koliko smo uočili da nedostaje iz prethodnog kredita. Zvaničnici o svemu, međutim, ćute.
Gospodine potpredsedniče Arsiću, da li treba da Vas uveravam u naše dobre namere i spremnost da, i posle iznetih dezinformacija i neistina, sa vama i vašim saradnicima direktno razgovaramo.
Beograd, 08.01.2020.
UGS Nezavisnost
predsednik, prof.dr Zoran Stojiljković