Načelna primedba:
Bilo bi lepo i korisno da se u proces izmena i dopuna Zakona o PIO aktivno uključe predstavnici reprezentativnih udruženja (sindikata) penzionera, što znači I Sindikata penzionera Srbije ‘’Nezavisnost’’.
Konkretne primedbe:
Član 20, je i ranije bio jasan da osiguranik kojima se staž osiguranja računa sa uvećanim trajanjem, ide u starosnu, a ne u prevremenu penziju, pa ni do sada nije bilo osnova da se tim licima umanjuje penzija po osnovu penalizacije za prevremeni odlazak u penziju. Dopuna ovog člana (poslednji stav) je OK, jer precizira da lica kojima se staž osiguranja uvećava za 6 meseci na godinu dana, bez penalizacije mogu ostvariti puni penziju i sa 50 godina života.
Član 46, novi tekst tog člana, vezano za to šta se računa u staž osiguranja morao bi imati pojašnjenje razlike između termina ‘’plaćen’’ ‘’uplaćen’’ doprinos. Predlažemo da se pod terminom ‘’plaćen’’ doprinos podrazumeva da je zaposleni izvršio svoju obavezu plaćanja ukoliko mu je poslodavac isplatio neto zaradu, bez iznosa doprinosa za obavezno socijalno osiguranje, čak i u slučaju kada poslodavac nije izvršio uplatu Fondu PIO. Znači, zaposleni je platio doprinose i ne može snositi odgovornost i posledice što poslodavac nije ‘’uplatio’’ ta sredstva. Tu treba da svoju kontrolnu funkciju vrši državai ta sredstva, uzreta od zaposlenog, naplati od poslodavca (‘’povezivanje staža’’).
Član 56, novi, 2. stav, treći red, predlažemo da se iza reči ‘’utvrđivanje,’’ doda tekst: ‘’ …, odnosno na predlog stručne Komisije iz stav 3, ovog člana,…’’, jer smatramo da ovako značajnu odluku ne treba da donosi samo jedno lice, već stručno I kompetentno telo.
Novi član 63A, drugi stav, pretposlednji red, brišu se reči:’’…dva meseca’’, pa da se u obzir uzme mesec koji prethodi mesecu u kome se ostvaruje prvo na penziju.
Član 70G, izbaciti reč ‘’prevremene’’, jer se, saglasno članu 20, ne radi o prevremenoj, već o starosnoj penziji.
Član 80B, drugi, novi stav, NE MOŽE SE PRAVO IZ PIO USLOVLJAVATI ‘’dostizanjem finansijske stabilnosti…’’, odnosno, ne može se ostvarivanje prava ostvarenog po jednom zakonu, regulisati drugim normativnim rešenjima. Taj stav prejudicira da će se, ponovno, prema nečijem nahođenju i potrebi, zadirati u ustavom zagarantovano stečeno pravo.
Član 98 A, pretposlednji i poslednji stav, problematični!! Uvođenjem i primenom novog Sistema matične evidencije, ni jedan podatak od koga zavisi visina penzije ne ovisi o siguraniku, već od nadležnih institucija i Fonda PIO koji sve te podatke treba da proveri. Zbog toga nije korektno ‘’kazniti’’ obavezom vraćanja preplaćenog iznosa penzija osiguranika kome je privremenim rešenjem obračunat viši iznos penzija. Posledice treba da snosi ona institucija ili lice koje nije dostavilo prave, korektne podatke.
Član 109, nije jasno, da li Fond PIO ima obaveze i prema svojim osiguranicima koji trenutno ne borave na teritoriji Republike Srbije.
Član 120, vezano za primedbu na član 46 – parvo zaposlenog na penziju za period za koji je ‘’plaćao’’ doprinos, a ne za koji je doprinos ‘’uplaćen’’ od strane poslodavca,
Član 134, drugi stav, vezano za primedbu na član 98A – zašto osiguranik snosi posledice radnji na koje nije mogao da utiće ?
Član 151:
tačka 2, šta znači tekst (reč): ‘’brisana…’’? – jasnije formulisati;
Tačku 8, dopuniti, tako da iza postojećeg teksta se doda tekst: ‘’…, uključujući i obustavu članarine za članove penzionerskih udruženja (sindikata) i uplatu na njihove račune, u skladu sa potpisanim sporazumom, bez posebne naknade.’’
Član 171, novi stavovi, – socijalnu pomoć i druga davanja penzionerima treba obezbediti iz drugih sredstava, a ne od doprinosa za PIO. To je u skladu i sa ranijim stavovima UGS NEZAVISNOST da iz Fonda PIO treba izmestiti sve što se ne odnosi na penzije (zdravstveno, tuđu negu I pomoć, smeštaj u ustanove, socijalne pomoći..), jer bi, u tom slučaju izdvajanje iz BDP, kao i iz Budžeta Republike bilo niže, odnosno u granicama prihvatljivog.
NOVA GLAVA XIIIA –
Član 40 – Smatramo da je 18 meseci predug period za donošenje akata iz člana 5 Zakona, jer bi u tom period ova oblast bila normativno neregulisana.
Član 52, stavljanje van snage Zakona o privremenom uređivanju isplate penzija, treba regulisati posebnim Zakonom, kao što je to u svojoj inicijativi, iznetoj preko opozicionih parlamentarnih stranaka, predložio Sindikat penzionera Srbije ‘’Nezavisnost’’ pre nekoliko meseci.