17.juna 2022. Kategorija: Vesti Izvor: UGS Nezavisnost Foto: N1
Premijerka Ana Brnabić izjavila da su organizatori današnjeg protesta prekršili dogovor sa Vladom i vlasnikom fabrike automobila. Zoran Stanić, predsednik GS metalaca “Nezavisnost” kaže da nikakav dogovor nije postignut i da su dosadašnji pregovori zajednička prevara Vlade i Fijata
Nekoliko stotina radnika kompanije Fijat Krajsler automobili protestovalo je danas ispred Skupštine Kragujevca zbog namere kompanije da 1.000 zaposlenih uputi na dvogodišnji rad u inostranstvo ili da ih otpusti sa otpremninama.
Prema izveštajima novinskih agencija Beta i FoNet, radnici su pozvali gradonačelnika Nikolu Dašića da im se obrati i optužili premijerku Anu Brnabić da je izneverila obećanja da će im se naći posao u drugim firmama, ukoliko ne žele da prihvate ponudu da odu u inostranstvo, kao i da će se rešiti status zaštićenih grupa i utvrditi visina otpremnina jer radnici ne prihvataju ponuđenu nadoknadu od 220 evra po godini staža.
Član pregovaračkog tima i predstavnik radnika Đorđe Milojević nakon što je obavešten da gradonačelnik nije u zgradi izjavio je da „to znači da su radnicima okrenuli leđa i Grad i država i da su prepušteni sami sebi“. On je pozvao radnike da „budu jedinstveni i rasture osinje gnezdo“.
Radnici su poručili da neće dozvoliti da se poslodavac prema njima odnosi kao prema robovima. Nakon jednočasovnog protesta ispred gradske skupštine, nezadovoljni radnici krenuli su u protestnu šetnju do kružnog toka kod Krsta na ulazu u Kragujevac u nameri da blokiraju saobraćaj. Radnici su blokirali saobraćaj na kružnom toku kod Krsta i najavili da će blokada trajati do 15 časova. Na kružnom toku na kome je 2010. godine podignut spomenik sa znakom Fijata u znak zahvalnosti Kragujevca toj kompaniji, radnici su zapalili sveće.
Predstavnici sindikata su najavili da će, ukoliko do utorka ne dobiju odgovore na sva sporna pitanja, u ponedeljak krenuti za Beograd i tamo nastaviti proteste. Sindikalni lideri su ponovili radnici ne prihvataju ponižavajuće otpremnine i da ne žele da idu na rad u fabrike u Slovačkoj i Poljskoj. Prema rečima sindikalaca, ako Vlada Srbije ima 48 miliona evra, koliko je obećala vlasniku fabrike Stelentisu da uloži u novi projekat proizvodnje automobila na električni pogon vredan 190 milona evra, a Stelantis namerava da otpusti 1.500 radnika, onda država mora radnicima da obezbedi minimalac dok ne pronađu drugi posao.
Premijerka Srbije Ana Brnabić, koja se nalazi u Ohridu na Prespanskom forumu za dijalog, ocenila je da organizatori protesta u Kragujevcu krše dogovor sa Vladom, i da pregovori oko Fijata nisu propali.
“Moj dogovor sa radnicima u Kragujevcu je bio jasan – da mi nećemo izlaziti sa konačnim stavom o otpremninama ili o tome šta će biti ponuđeno onima koji su proglašeni tehnološkim viškom ili zbog toga što ne žele u inostranstvo 18 ili 24 meseca dok se ne završi proces prijave radnika za inostranstvo”, izjavila je Brnabić i dodala da se taj proces završava 20. juna.
Predsednik Granskog sindikata metalaca “Nezavisnost” Zoran Stanić, koji je i član sindikalno-radničkog tima za pregovore sa Vladom, i učesnik u današnjim protestima u Kragujevcu, postavlja pitanje: “A koji smo to dogovor prekršili kada dogovora nema”.
“Meni se čini da je sve ovo velika prevara Vlade i Fijata. Pregovarali smo duže od mesec dana i nikada nisu stavili na sto nijedan papir, da imamo pisani trag da smo bilo šta dogovorili. Sve što smo pričali – pričali smo u vetar. Bez obzira o međusobnim razlikama u pregovorima, ništa nije stavljeno na papir, a kamo li potpisano, iako smo mi na tome insistirali. Kolega Zoran Ristić je prošlog petka tražio i dobio garancije da će u ponedeljak na memorandumu Stelantisa dobiti odgovore na 13 konkretnih pitanja u vezi uslova za odlazak u Slovačku i drugim stvarima. Opet su nas slagali a odgovora nema”, objašnjava Stanić za portal Nezavisnost.org.
Naš sagovornik, koji je zaposlen u kragujevačkoj fabrici automobile, ukazuje da se mesec dana pregovara o tzv. zaštićenim kategorijama radnika iako su njihova prava zaštićena zakonom.
“To je isto kao da pregovaramo o tome da svakog meseca primamo platu. A stvar je zapravo u sledećem: kad bi nas Fijat slao u inostranstvo kao svoje radnike onda bi te zaštićene grupe radnika imale sva prava po zakonu. Međutim, oni hoće da se otarase radnika tako što bismo potpisali sporazum o neplaćenom dvogodišnjem odsustvu. To bi značilo da u Slovačku idemo kao slobodni strelci a ne kao radnici Fijata. Srbija ima zakon o uslovima za rad u inostranstvu, ali on Fijatu ne odgovara. Zato možemo da pregovaramo sto godina ali ne možemo postići ništa”, kaže predsednik GS metalaca “Nezavisnost”.
Stanić kaže da može da razume interes Fijata, ali ne razume zašto država staje na stranu stranog vlasnika protivno interesima radnika – građana Srbije.
S.R.